bugün

Fatsa'da, 7 çocuklu bir ailenin son üyesi olarak dünyaya geldi.
ilkokulu Fatsa'da, Sakarya ve Dumlupınar ilkokulları'nda okudu. Orta öğrenimini Fatsa Ortaokulu'nda tamamladı.
Şişli Koleji'nde lise eğitimini yapmak üzere istanbul'a geldi.
Liseyi bitirdikten sonra Marmara Üniversitesi iktisadi ve idari Bilimler Fakültesi iktisat Bölümünü kazandı.
Üniversite eğitimini yaparken;
TRT' nin kendi bünyesinde oluşturduğu gençlik korosunda ilk müzik eğitimini aldı.
Engin Cezzar yönetimindeki Tiyatro Eğitim Stüdyosu'nda kısa dönem sahne için çalışmalar yaptı.
Aynı yıllarda reklam filmlerinde oyunculuk ve modellik deneyimleri başladı. 25 reklam filminde başrol oyuncusu oldu.
1986 yılında profesyonel manken olarak podyumlarda yerini aldı. 5 yıl mankenlik yaptı.
Mankenlik yaparken, bir reklam ajansında casting sorumlusu ve prodüksiyon asistanı olarak görev aldı.
1988 yılında müzik için ilk yoğun çalışma dönemi başladı.
Sırasıyla:
Melih Kibar okulunda keyboard ve solfej,
Belkıs Aran'dan şan,
Timur Selçuk'tan şan ve solfej dersleri aldı.
ilk albümü Bir Umut 1992 yılında çıktı ve sırasıyla
1994 En Güzel Serüven
1995 Yaşıyorum
1996 Yalvarma (Maxi Single)
1997 Herşey Yolunda
1998 Sen Mutlu Ol (Maxi Single)
1999 Şarkılar Var
2001 Kusursuz Aşk
2002 Remix
2003 Aşkla Oldu - Best Of Soner Arıca
2004 Hatıram Olsun
2005 Benim Adım Aşk
albümlerine imza attı.
Şarkı söylemeye başladığı 1992 yılında mankenlik mesleğini tamamen noktaladı.
Popsi dergisinde haftalık yazılar yazdı.
Sokak çocukları için yoğun çalışmaları oldu. 1997 yılında yaptığı çıplak takvim ses getirdi.
2000 yılında bir TV dizisinde ilk oyunculuk deneyimini yaşadı. "Kurşun Kalem" isimli dizi TRT için hazırlandı.
2002 yılında sokak çocukları için 2. takvimini yaptı.
Yine 2002 yılında Bursa'da özel bir tiyatroda "Love Story" nin başrolünde oynadı ve bu tiyatro deneyiminde çok başarılı oldu.
2003 yılında burçlar takvimini yaptı.
2004 yılında Fransızca eğitimi için Fransa'ya giderek birkaç ay Paris'te kaldı.
2005 yılında uzun zamandır üzerinde çalıştığı romanı "Belki de Hiç Unutmadım" yayınlandı.
Soner Arıca, 42 klip ile "en çok klibi olan sanatçı" ünvanına sahip.

son derce güzel eserlere hayat veren duru sesli sarkıcı.abisi eski ümit milli takım antrenörü erdogan aricadir,kadir inanırda öz dayısı olur kendisinin.
slip mayolarla enteresan ve ürkütücü klip çekmekten vazgeçerek tekrar yüreğime ektim seni , gülendam , deniz gözlüm ... gibi slow larına geri dönmesini beklediğimiz şarkıcı

vefasız a bile razıyız valla..
saçlarını papatya suyuyla açan şarkıcımız.
belli bir dönem gay oldugundan süphe ettirmis ama son 2 albümünde eski erkeksi havasına geri dönmüs kaliteli slowlara imza atan sarkıcı.
yeditepe universitesi ogrecisi. okulda erkek arkadasıyla el ele dolastıgı da bilinmekle birlikte birkac guzel sarkısı da dinlenesidir.diger uuserlar yazmıs zaten.
gay olmus yazık etmistir denilesi sarkıcı.
kadir inanırdan böyle duygusal bir yeğen akraba nasıl olur diye süphe ettiğimiz harika duygusal parçalar yapan ama arada sapıtan sanatçı
orduda valilik tarafından bir sokaga adı verilmis,sokagın ismi ''soner arıca'' olarak degistirilmistir.
derbeder isimli parcasindan yuz elli adet best of, seksen adet klip cikartarak, patatesten gullac, hamsiden pasta yapan karadeniz temsilcisini onor ile nisanelemistir.
eski manken eski şarkıcıdır kendileri
bazı şarkıları süper olan sanatçımız..
http://www.haberaktuel.com adresinden yazıları okunabilecek şarkıcı.http://www.haberaktuel.com/KoseYazisi.asp?ID=450
erdoğan arıca'nın kardeşidir kendileri.
" (bkz: deniz gozlum)" diye bir parcası vardır ki.baskada bir seyi yoktur zati..
son kliplerinin formatında öncekilere göre degisiklik yapıp "havuz, havlu, kız, ıslak soner" temalarına girmis, ne olursa olsun sanatcı adam.
(bkz: sevmeyerek dinliyoruz)
(bkz: saygı duymak)
18 haziran günü orhangazide konseri olan sanatçıdır.
bugün itibariyle cevahirde askılı bir body ve bayan şortuyla gördüğüm kıvırtarak yürüyen sanatçıdır. eski mankendir aynı zamanda. lakin son 5 yıldaki yaşadığı değişim ilginçtir. zira bir zamanlar çektiği bu mu sevda adlı parçasına ait klipte ağır bir takım, polat alemdar montu ve tespihi ile tam bir ağır abi iken sonradan böyle bir yumuşama sergilemiştir.
yani git, gitme ama, ama git, yani git de.. bi şarkısında geçen bu şiirimsiyle aklımızı alan popçu. ya da değil. yani popçu da...
"...o değil de bir soner arıca..." muhabbetlerine özne olur. yok olan kişilerden biridir.

(bkz: oya bora)
(bkz: tayfun)
Erdoğan Arıcanın kardeşi diye midir bilinmez Gençlerbirliği için bir marş yapmış şarkıcı.
(bkz: saclari sariya boyali solaryumlu erkek)
eski şarkıları mumla aranan kişidir.
öyle ukala değildir.. merhaba dediğinizde, alay etmediğinizde insancıl tepkiler verir. *
hakettiği yerde olmayan şarkıcıdır. şarkıları da, sesi de, yorumlayışı da güzeldir. "adın bahardı" şarkısı mükemmeldir mesela.
Felsefe yapmaya bayılan, hem yazan, hem söyleyen, hem oynayan hem de konuşan bir yapıya sahiptir. Felsefi yanına hayran kalmamak mümkün değil. Çok fazla olmamakla birlikte haber aktüel sitesinde yazdığı yazılarla takdir edilecek şahsiyettir. Örneğin; http://www.haberaktuel.co...er-ARICA-yazisi-1176.html
sözlerinin kendisine ait olduğu "sen giderken" diye on numara bir şarkısı vardır.

Yenildim vazgeçtim beni sevmenden
Kalp kırık, yoruldum gitmelerinden
Sevmedin belki beni çok yürekten
Bil yeter ben üzüldüm sen giderken

Ah ölürmüydün beni biraz daha sevsen
Mevsimsiz solmadım sararmadım mı ben tutmadın ellerimden
Ben düşerken
Kaçmadın mı gitmedin mi sen

Ah olmadım mı yanında sen çok yalnızken
Sarmadım mı seni kimseler sarmazken
istedin vermedim mi her şeyimi
En derinden sevmedim mi ben