bugün

kaybetme korkusunu hatırlatır insana. sevdiklerine karşı davranışlarını değiştirmene neden olur, yarım bırakamazsın artık cümlelerini, annene bağırıp kapıyı çarpıp çıkamazsın rahatça ya da seni seviyorum demeyi saklayamazsın çünkü yarın uyandığında yanında olacaklarından emin olamazsın. hayat ertelemeye gelmez. sonuç olarak dersin alasını veren filmdir. kusursuz!
eşcinsellere yönelik bir filmdir yine de izlenir.
son dönemde türk sineması üretimi ve izlenmesi gereken en güzel 3-4 filmden biridir. siyasetle ve hayatla ilgili verdiği mesajlar mükemmeldir. ferhan şensoy her zamanki gibi işini layıkı ile yerine getirmiş. aşkı, hayatı ve siyaseti bu kadar güzel harmanladığı için kendisine sonsuz teşekkür ediyorum. hakkında buraya ne kadar yazarsam yazayım az kalır, izleyin diyorum sadece, izleyin.

--spoiler--
aşk bir kişinin dünyanın geri kalanından daha önemli olmasıdır.
--spoiler--

--spoiler--
sıcağı hissetmeden ne kadar üşüdüğünü anlayamazsın.
--spoiler--
bu sabah ezanından evvel kanal d ekranlarında ratlayıp seyrettiğim ve "bu güne kadar neden seyretmemişim" diye hayıflandığım film...
resmen hayat dersi veriyordu anlayana.
eski solcu yeni emlak zengini maocu bünyelerden tutun da polislerin taraflı tutumlarına kadar yıllardır bizlerin yazıp çizdiği konuları işlemesi bir yana gençliğe de hatırı sayılır göndermelerde bulunması ayrıca tadından yenmez kılmıştır bu filmi...

--spoiler--
kaçınızda cep telefonu var?
(sınıfın hepsi el kaldırır)
kaçınızda 2. cep telefonu var?
(sınıfın yarısı el kaldırır)
kaçınızda mp3 çalar var?
(sınıfın çoğu el kaldırır)
kaçınız 18 yaşınızı doldurdunuz?
(sınıfın hepsi el kaldırır)
peki kaçınız son seçimlerde oy kullandınız?
(sadece 2 kişi el kaldırır)

bu durum üzerine ferhan şensoy'un verdiği mimikli tepki için dahi izlenmesi gereken bir filmdir...
--spoiler--
bugün sabahın ilk ışıklarıyle izlediğim filmdir.
hoş olmuş ama mükemmel demiyorum bak..
ülkemizde nerede adam akıllı yapıt var tanınmaz ya da tanıtılmaz .. her yaştan insanın izlemesi gereken insanı ''yarın çok geç olursa '' diye düşündüren güzel bir film.

--spoiler--
sadece yapamadıklarımızdan pişman oluruz !
--spoiler--
aslında bir itiraf niteliğinde replikler olan filmdir.

--spoiler--
-kimin için lan dedim devrim? şu doktor için mi? yoksa şu hastabakıcı için mi? kimin için? paran olmayınca minibüse bile binemiyorsun neyin devrimini yapacaksın? önce dedim kendim kazanayım. kendimi gerçekleştireyim sonra paylaşırım. herkesin hikayesi başka da benim ki böyle başladı. parayı kazandım her sabah erkenden uyandım senelerce eşekler gibi çalıştım. sana bir şey söyliyeyim mi? insan sıcağı görünce ne kadar üşüdüğünü anlıyor. paylaşmak dedik ya başkasının parasını paylaşmak hoş da yani zaten devrimcilik bir yerde başkasının parasını paylaşmak söz konusu olunca güzel ama kendi paran söz konusu olunca ne paylaşacam lan dedim? kiminle paylaşacam? siz benim kurşun yaramı paylaşacak mısınız? babamın gözlerimin içine baka baka gidişini?
ben her sabah kalktığımda siz osura osura uyuyordunuz ama... sizinle mi paylaşacam ulan dedim.
bu hayat insana insanlardan nefret etmeyi öğretiyor.
--spoiler--
izlenmesi gereken bir ferhan abi klasiği.
izlenebilir ama izlenmese de olur amma velakin izleyin.
dün itibariyle fox'ta çıkmış filmdir. Film ne kadar güzeldir onu bilemem çünkü tamamını izleyemedim. Zaplarken denk geldi biraz baktım.

anladığım ve onların bize vermek istediği bir mesaj vardı. "aklında bir şey varsa erteleme sonra pişman olabilirsin".

Bu mesajdan çok etkilendim ve hoşlandığım kıza açılma aşamasına bile geldim.
--spoiler--
hep sonra diyoruz, sonra yok.
bugün var, belki yarın yok.
--spoiler--

izleyin bu filmi.
--spoiler--
Böyle bir takım hatunlar var, iki kişinin yaptığına inanmak mümkün değil.. Sanki yapım aşamasında ekip çalışmış…
--spoiler--

vallahi öyle. gerisi sanki tesadüf eseri, istemsizce yapılmış gibi duruyor.
ferhan şensoy etkisiyle aşmış, uçmuş filmdir.

konu klasik ancak ferhan şensoy gibi yer alacağı yapımları özenle seçen bir isim, boş filmde yer almaz. filmde de dendiği gibi sadece yapamadıklarımızdan pişman oluruz.
Hep sonraya ertelemek hep bir sonrakine yarının ne getireceğini bilmeden birdaha bu duyguyu yaşayıp yaşayamayacağını bilmeden. Hangi sonraya sonra diye birşey yok. Bu gün var belki yarın yok...

Eğer kafanızda birilerine söylemek istediğinz birşeyler varsa bunu ertelemeyin. Bunu hemen yapın. Çünki yarının sizlere neler getireceği belli değil. Hayatınızı bir pişmanlık üzerine kurmayın
kamu spotu gibi bir film olmuş, ama hani şu reklam aralarında ki basmakalıp, 3 yaşındaki çocuğun bildiği şeyleri söyleyenlerden değil, hayata dair, gerçek bir kamu spotu.

(bkz: sadece yapamadıklarımızdan pişman oluruz)
hayatımda izlediğim en iyi türk filmi.

ister eksileyin ister artılayın bu fikrimi kimse değiştiremez.

hayatımda bu film kadar hiç bir film vicdanım sızlatmadı.

hayatımda sadece bir defa sigara içtim o da bu filmi ilk izlediğim anda saffet hocanın öldüğü sahneydi.

daha önce hiç bir film beni hüngür hüngür ağlatmamıştı.

''ona daha önce sağlığımda gitmiş olsaydım çektiğimden daha çok az acı çekerdim.''
''...ona o gün söylemediğim her şeyi içimde büyüyen o yumruyu anlatmak,belki son anımda ona sarılmak şimdi kendimi buna hazırlıyorum. belki bu bile ertelemek.''
yandaşların asla izlemeyecekleri filmler listesi.