bugün

akıllara zarardır.
inek tip değildir aslında o. sınav sonuna kadar kopya umudunu ya da Allah'tan gelecek bir mucizeye olan inancını kaybetmeyen öğrencidir. candır, ciğerdir.bitanedir.

inek olan ilk bir saatte kağıdını doldurur çıkar. neyini düşünecek yarım saat?!
dini bütün bir hayırseverdir belki. arkadaşlarına kopya vermek için bekliyordur.
Bir de sınavdan en erken çıkan öğrenci tipi vardır. Sınavdan çıkarken bir de kollarını havaya kaldırmak sureti ile sırıtarak sınıfı selamlar ki asıl gıcık olunan tipler bunlardır.
aslında inek olmayan tembel ama gururlu kişiler de, sağından solunda ne alsam kardır düşüncesiyle sınavı terketmez.
arkasında, önünde , sağında veya solunda da bir kişi kalmışsa anlayın ki ortada bir kopya mevzu vardır.
Yadırganmamalıdır.
üniversitede coğrafya sınavında şu diyaloğa sebebiyet vermiştir:

- hocam ya en erken ben çıktım. baksanıza onlar 3 tane kağıt doldurdular.
+ boşver olum üç kağıtçı onlar.
tek kelimeyle uyuzdur. son kişi verene kadar bekleten hocalar vardır. bu uyuz yüzünden arkanıza yaslanır beklersiniz. o yazar da yazar.
Sınav bitiminde orta kantinde '4 sayfa yazdım abi arkalı önlü vallaha' cümlesini kurabilecek kişidir.
kimisi inekliğinden kimisi de sınav stratejisinden bekler. sınavın sonlarına doğru çoğu hoca yumuşar, rahat bırakır kopya çekebilirsiniz başkasına bakabilirsiniz. yada hoca imana gelir son dakika yardım eder bikaç soru söyler falan... sınavın sonuna kadar beklemek iyidir. *
inek olan zaten sınavın sonuna gelmeden yapar çıkar kardeşim, inek olmayan sınavın sonuna kadar kalır ki ordan burdan bişeyler araklayayım diye. hal böyleyken onlarda kopya sayesinde ineklere yakın oranda not alabilmektedirler.
hayır efendim ne ineği kabul etmiyorum etmiyeceğimde. geçen hafta aflı ortalama yükseltme sınavı vardı daha önceki sınavda yaptığım hatayı tekrar yapmayıp sınıfta tek kalana kadar bekledim, ve beklediğim olay gerçekleşti hocalar soruları çözmeme yardımcı oldu velakin son dakikaya kadar beklemek kesinlikle ve kesinlikle ineklikle bağdaştırılamaz. kimi zaman, çıkar, içinde olabilir.
son ana kadar kopya umudunu sürdüren öğrencidir.
uyuzdur gıcıktır bencildir. hayır sizde çıkmazsınız bir umut bir kopya gelir diye ama o inek dönüp bakmaz.
'' Bok mu var da sınavın sonuna kadar bekliyorsun, milleti bekletiyorsun, yapamıyorsan çık.'' denilecek insan tipi.
sınav süresinin sonlarına doğru, salonda bekleyen gözetmenin de yavşamasından ötürü "kopya çekerim böylelikle bir soru daha yaparım" diye düşünen tip de olabilir. olmayabilir de.
arada tembel tiplerde bunu yapabilir karizma meselesi.
soruları son birkez gözden geçiren güzel insandır.
hakkını alır ve iyi puanı hakeder.
aferindir.
son dakikada aklına bir şey geleceğini düşünen inek tiptir ancak yıllardır gelmedi o cevap sevgili inek arkadaşlarım.
sınavı yetiştiremeyen vasat öğrenci olması daha muhtemel olan öğrencidir.
inek olmayabilir. sağdan soldan bi bok duyarım umuduyla oturuyor olma ihtimali de yüksektir.
etrafında son ana kadar ondan kopya çekmeye çalışan sansarlar barındırır.
en mükemmelini yazmak, en dolu kağıdı vermek için götünden ter akan tiptir.

sınav basittir, soru sayısı azdır. 15 dakikada bitirirsiniz. sağa sola bakarsınız kimsenin çıkmaya niyeti yok. sizi bir stres alır ki akıllara zarar. tekrar kağıda bakarsınız ne atladım lan ben acaba diye.

(bkz: umut sarıkaya tipi mutsuzluklar)

velhasıl, ben çıkarım arkadaş. onlar da arkamdan mal mal bakar öyle.
üniversitede nevilerini görmenin mümkün olduğu tiptir.

ben de bir kez bunlardan biri olmuştum. * ama benimki ineklikten değil sığırlıktandı.

birinci sınıf. hukuk felsefesi diye bir ders var. ben ve benim gibi iki arkadaşım finalden önceki akşam berabermişiz. bırak çalışmayı, daha sınavın konusunu bile bilmiyoruz, o derece kötüyüz yani. neyse sınavdan önce sözleştik; dedik ki baktık yapamıyoz siktir edip çıkalım ortaköy'e gidelim, orda yazarların evi diye bi mekan var, birer duble yuvarlayalım.

girdik sınava işte, bi baktım konu hegel. ben de zamanında hegelle ilgili bi makale mi okumuşum ne, aha dedim koyduk çocuğu. arkadaşlardan biri 10 dakika içinde çıktı, diğeri 15 dakika falan dayandı. ama gerizekalı ben kafaya koymuşum o sırada bütünlemeye bırakmayacam o dersi.

bir buçuk saat falan yazdım, sonra çıktım bunları aradım falan. bunlar mekana geçmişler. yanlarına gittiğimde arkadaşlar bana bi temiz kaydılar. ben de boş durmadım, artizlik yaptım "hoca ben biliyom hegel'i yea" falan diye. neyse o gün konu kapandı.

bir hafta falan sonra sonuçlar açıklandı: bu iki salak 15 almış, ben 25. haliyle hepimiz kalmışız. o gün bugündür ne zaman konusu açılsa hayvan gibi dalga geçer bu pezevenkler benimle.

(bkz: bu da böyle bir anımdır)
Hocam 7. Kağıdı da alabilir miyim, dedikten sonra sınıfa "hijihihihi" bakışı atan tiptir.