bugün

nirvana'nın nevermind albümünün en yavaş şarkısıdır sanırım. nakarat kısmında something in the way söylendikten sonra cobain ve arkadaşlarının rııııı rııı yapması ayrı bi duygusallık katar.
insanı Kurt Cobain'in yanına gitmeye sürükleyebilecek harika Nirvana şarkısı.

Alkollü iken denemeyin.

(bkz: Nirvana ya ulaşmak)
anathema'nın live in budapest kayıtlarında harika denilecek nitelikte seslendirdiği nirvana şarkısı..
Tv'de (bkz: dream tv) izlenen Nevermind belgeselinden öğrenildiği kadarı ile en zor kaydedilen parçaymış.Cobain aır aır mırıldanıyormuş,bu yüzden stüdyodaki pervaneler ile en ufak ses yapan alet bile kapatılmış.. (bkz: kapat lan şunu)
Jerry Maguire'da geçen, fakat soundtrack albümünde bulunmayan parçadır.
C:sözleri ise aşşağıdakiler gibidir!

Underneath the bridge
The tarp has sprung a leak
And the animals Ive trapped
Have all become my pets
And Im living off of grass
And the drippings from the ceiling
Its okay to eat fish
cause they dont have any feelings

(x3)
Something in the way, mmm
Something in the way, yeah, mmm

Underneath the bridge
The tarp has sprung a leak
And the animals Ive trapped
Have all become my pets
And Im living off of grass
And the drippings from the ceiling
Its okay to eat fish
cause they dontt have any feelings

(x4)
Something in the way, mmm
Something in the way, yeah, mmm
kurt cobain' in bazı zamanlar evden kaçıp altında uyuduğu köprü için yaptığı şarkı.
dinlerken namaz kılma pozisyonu aldığım nefis nirvana şarkısı. yalnız, mutsuz, alkollü veya uyuştucu madde etkisi altında dinlenmemelidir. hele ki intihara meyilli bünyeler kesinlikle uzak durmalıdır. şarkıyı duyunca hızla koşmalı, uzaklaşmalıdır ortamdan.
gelmiş geçmiş en depresif şarkılar listesine adını gururla yazdıracağını kanaat getirdiğim ululardan ulu bir nirvana şarkısı.
It's okay to eat fish
cause they dont have any feelings

sözleriyle bütün o hüzün içinde hafifçe bir gülümseme yaratandır..
dinlerken gözleriniz kendinize döner, uzun zamandan beri sizi üzen şeyleri düşünürsünüz, herhangi bir diğer mutsuzluk parçası gibi umut vermez, sonunda gözlerinizi doldurmaz, sadece mimiklerinizi dondurur, ne kadar mutsuz olduğunuzu ezberletecek güce sahiptir. üzer, büzer ama düzeltmez. aslında bitmeyecek bir parçadır ama insanların dayanabileceği süreye kısaltılmıştır. ve anlamsız bir şekilde dinleyince aklıma durmadan (bkz: mother love) parçasındaki sözler aklıma gelir; I'm a man of the world and they say I'm strong, But my heart is heavy and my hope is gone..
harika bir nirvana şarkısıdır, ballad bile diyebilirim. çok acıdır.

türkçe meali şöyledir*:
Köprünün altında
Muşambam yağmur sızdırıyor
Ve tuzağa düşürdüğüm hayvanları
Beslemeye başladım
Ve ben çimenlerin içinde yaşıyorum
Tepemdeki damlalarla
Ama balık yiyebiliriz
Çünkü onların hiç duygusu yok

Yolda bir şey..hmm
Yolda bir şey..hmm
akustik versiyonu daha da güzel olan, mükemmel nirvana şarkısı.
anathema'nın da coverladığı enfes parça bence nirvana'nın da ötesinde güzellikte seslendirmiş.
alkolle değil de kolayla iyi giden şarkı.
something in the way diye başlayan nakarat kısmında arkadan eşlik eden yaylı enstrüman şarkıyı farklı yapan bir diğer unsur bence. bu kadar mükemmel bir uyumu çok fazla şarkıda bulamadım yıllardır müzik dinlememe rağmen. ayrıca bana göre akustik versiyonu değil de stüdyo kaydı daha hoştur, gürültüden ve insan uğultusundan hoşlanmıyorum zira.
sözlerde hiçbir anlam yok ve çok basit bir notaya sahip ama o kadar etkileyici ki.
nirvana nın new york taki unplugged konserindeki akustik versiyonu harikadır.
seetherdan da dinlenilesi şarkıdır. ayrıca grubumla çaldığım ilk şarkıdır.
nirvanadan dinlediğim ilk şarkı. kurt cobain o kadar güzel söylüyor ki sözleri keşke daha da anlamlı olsaydı diyorum her dinleyişimde, yani ne bileyim daha acılı, duygulu.
daha "underneath the bridge..." dediği andan itibaren, hatta müzik başladığı andan itibaren insanı içine çeken, nakaratının söylenişiyle etki bırakan harika parça. parça ezik oldu, eser o eser.
(bkz: ilk dinleyişte aşık olunan şarkılar)
something in the way' kısmını söyledikten sonra "hıııımmm" şeklinde devam eden kurt cobain, melankolinin kütüğü olan bu parça da "işte nirvana " dedirtir her dinlediğinizde.
bir parça grunge, bir parça hüzün, bir nefes camel, ve tamamen nirvana... enfes bir parça.
orjinali nirvana tarafından dinleyici ile kavuşan ve ardından anathema tarafından coverlanarak en güzel şekilde yorumlanmış, ruhunu yaşayabilenler için gezegendeki en sağlam parçalardan biri belki de.