bugün

(bkz: saf ali)
açlık ata sporudur bu ülkede. ama sebebi sadece oradaki insanlar değildir. gelir dağılımındaki adaletsizlik en belirgin sebebidir. daha dün beyazıt'ta bir börekçiye gittim. somalili bir eleman vardı. 40-50 yaşlarda. iki saatte kıymalı böreği ifade edebildi ve duble çayı söyleyebildi. demek istediğim göç veren ülkedir. bize bile...
gta'nın bir başka oynandığı ülkedir.*
görsel
yakın zamanda gideceğim, tam olarak nerede olduğuna bakmaya korktuğum ülke.. gitmeyi de deli gibi istiyorum ayrı konu.

(bkz: $omali)
dünyanın en güzel mavi tonlarından birini bayrağında barındıran güzel ama yalnız ülke.
dünyanın en çok usulsüzlük yapan ve rüşvet alan yönetimine sahip ülke.
Somali , Doğu Afrika'da Afrika Boynuzu denilen coğrafi bölgede bulunan bir ülkedir. Batısında Cibuti, Etiyopya ve Kenya, doğusunda Hint Okyanusu vardır. Başkenti Mogadişu'dur. Yüzölçümü 637.657 km², nüfusu 8.600.000'dur.
sivrisinekten kurtulmanın yolu sinek ilacı değil bataklığı kurutmaktır. birinin karnını doyurmak için balık tutmasını öğretmek eline balık vermekten evladır. peki somali için ne yapılabilir? bunu düşünen yok mudur da sadce yardım gönderilir?
sizce kökten çözüm için ne yapılabilir?
milletin gemisini kaçırıp işkence edenlerin ülkesidir.

bir ara türk gemisini kaçırmışlardı. o kadar insanımız ölüyordu az daha. şimdi acitasyon zamanı. yok açlık, yok kuraklık... çok sikinizde sanki?
dünya kadar sözlüğümüzünde ilgisiz kaldığı insanlık dramlarının dünya medeniyeti açısından başkenti.
koca bir ülke açlıkla, susuzlukla, kuraklıkla eriye eriye yokolurken, hilal in memesi, ayşe nin alisi ülkemizin gündemi olabiliyorya valla helal olsun.
kitle halinde hepinizi tebrik etmekten kendimi alamıyorum.
insanoğlu bunca teknoloji ve bunca bilgi birikimi ile yanıbaşındaki kardeşine sahip çıkamadıktan sonra sıçayım böyle medeniyetin, çağdaşlığın, yirmibirinci yüzyılın içine.
uyan ey kardeşim.
uyan ve gücünün yettiğince elini uzat.
gücün yetmiyorsa da susma.
susma ki sesini olası duyacaklar elini uzatmama utanmazlığından vazgeçsin.
tabii ki tüm insanlık sağır olmamışsa.
somali gerçeği gözümün önünde dururken benim insanlığın zaferine inanmam gerçekten mümkün değil.
görsel
http://www.cumhuriyet.com.tr/medya.php?mn=4889
görsel
görsel
--alıntı--
somali yazıp 3072'ye göndererek 5 tl bağışta bulunabilirsiniz.

--alıntı--

çok değil. telefonlarında liraları bulunan insanlar gerçekten çok değil.
http://www.euractiv.com.t...evkiyatina-basladi-020089
http://fotogaleri.haberler.com/afrika-can-cekisiyor/

elimizi vicdanımıza koyup 1 lira bile verebileceksek o 1 lirayı bile esirgemeyelim. allah dünyadaki tüm nimetleri eşit yarattığu halde biz bir yerlerde onların haklarını da yiyip onları aç bırakmayalım.
"senin benim yardımımla mı sanki kurtulacak " zihniyetinden sıyrılmak gerekir artık bu ülke için, açlıktan susuzluktan hastalıktan ölen çoçuklar için , o çocuğun annesi babası için .. onlar için ne kadarlık yardımda bulunduğumuz değil ne yaptıpımız önemli .

hiç birşey yapmamak gerçekten vicdanımızı sızlatmalı , sızlatsın da ..
somali yazıp 3072 ye göndermemiz durumunda her gün ölen yüzlerce vatandaşını kurtarabileceğimiz yardıma muhtaç dost ülke .insanın ölümünden bahsediyoruz lütfen bunun uyuşukluğu olmaz olamaz .
ramazanda tuttuğumuz orucun içini doldurmamız için yardım etmemiz gerektiğini düşündüğüm, güzel gözlü aç çocukların ülkesi.
edit: diyanet-> "afrika" yaz 5601 e gönder (5 tl)
ihh -> "afrika" yaz 3072 ye gönder (5tl)
yardım etmek bu kadar kolayken etmezsek bunun hesabı sorulur.
her allah 'ın günü ortalama 800 kişinin açlık, susuzluk ve bunlara bağlı hastalıklar vesilesiyle öldüğü ülke. bu yıl ramazan ayında boşu boşuna eğilip kalkmamak, 30 küsür derecede boşu boşuna 16 saat aç kalmamak için bir kuruş da olsa yardımda bulun. yoksa sanmam ki buna omuz silken müslümanın namazı da haccı da kabul olsun! diger hassasiyet sahibi kafir vatandaşlar da insanlık göstersin. brazzers uğruna sansüre hayır yürüyüşlerine katılıp pankart bastıranlar az biraz da buna hassasiyet göstersin.
kimse yokmu derneği de bu taşın altına elini koymuştur. denizilide de başlatılan bu etkinlik tüm hızıyla devam etmekte. sadece telefonlarınızdan5 tl karşılığında bir ailenin iftar yemeğini karşılayabilirsiniz.tek yapmamız gereken açlık yazıp 5777 e bir sms göndermemiz. denizliden yardım etmek isteyenler büyük harflerle sudan yazıp 5777 e göndermeleri. hadi arkadaşlar mülsüman bir ülkeye yardım edeceğiz ve onlarda biz gibi oruç tutuyorlar. şuanda açlıkla mücadele veriliyor. bir el belki bir ailenin bir gün daha yaşamasına yardım edecektir.
yardıma çok ihtiyacı olan yerdir. oruç tutulan şu günlerde değerini bilmemiz gerekir. afrika yazıp 5601'e gönderiyorduk yanılmıyorsam. allah yapacağımız yardımları kabul etsin.
yaptığım yardımların el kaide bağlantılı bir örgüt yüzünden yerine ulaşamadığını öğrendiğimde çok kızdığım ülke. adama derler ki ulan ayranın yok içmeye, bir yerinde don yok, senin neyine terör, din savaşı bilmem ne.
az önce şükür sahuru yaptık.Yemek yerken aklıma somali geldi. Kursağımda kaldı yiyecek. insanlığın şu an için en büyük kıtlığından biri şu an orada. insanlar aç,susuz. yardım eli uzatmalı,birlik beraberlik yapılmalı. ama sadece kumanyayla bu iş geçiştirilmemeli. somaliye alt yapı gerekli,somaliye istihdam gerekli,somaliye tarım gerekli...

bu şekilde kumanya yardımlarını alarak bir süre idare edebilirler ama daha sonra yine aynı şeyler olacaktır. burdaki rejim değiştirilmeli. hatta sadece somali için değil tüm afrika için.

eğer yemek yerken aklınıza ordaki çocukların açlığı gelmiyorsa,gerçekten insani değerlerinizden biri çürümüş demektir.

elimizden geldiğince yardım etmeliyiz.

edit: insanlıktan nasibini almamış insanlar bu entryi nasıl eksileyebilir.yazıklar olsun
"Somali, 1970 lerin sonlarına kadar birbiri ardına yaşanan kuraklıklara rağmen kendi kendine yeten bir ülkeydi. 1980 lerin başında, ulusal ekonomisi istikrarsızlaştı ve tarımı çökertildi."

Michel Chossudovsky
Bir yıl öncesine kadar gemi kaçırmakla ün yapmış korsanların ülkesidir. Ama şimdilerde yürek burkan sahnelerin yaşandığı sefalet ülkesidir. Herkesin az veya çok demeyip yardım elini uzatmasını bekleyen bir yer haline gelmiştir. Ramazanda oruç tutan kişilerin orada yaşayanları daha çok anlayacağını düşündüğüm yerdir.
şuan çokça yardıma ihtiyacı olan ülkedir.
--spoiler--
Borsa bir yükseliyor, bir düşüyor./Afrika ölmeye devam ediyor./Döviz bir yükseliyor, bir düşüyor./Afrika'da ölümler istikrarlı,
--spoiler--
annneleri çokça üzülen ülkedir. tarif edilemez kesinlikle bilmeyen tarafından.
http://www.haberturk.com/...lili-annelerin-zor-secimi