bugün

Kış aylarının olmazsa olmazi isinmaya yarayan gereç. Bir de üzerinde kestane pisirmenin verdiği haz paha biçilemez.
Olumlere yol acan sacma sapan isinma aleti.
Aile boyu oluyoduk lan. Sen siz evin icine o zehirli gaz iste neyse, o gunde hava soguk diye hepimiz salonda yatmistik. Neyse lan diyorum kalkin ev kokuyo kimse kalkamiyo tabi. Babam kalkabilmis bi tek. Kovayi disari atmis falan evi havalandirmis. Biz sabaha anca farkettik. Ulan acep o gun olseydim nasil bisi olurdu? ilginc.
Mangaldan sonra ülkemize girmiş olan ısınma aracı... Bunun bile girişine dinen günahtır ya da Frenk icadıdır deyip karşı çıkanlar olmuştur. antalya'da bir adet müzesi bulunmaktadır. Dünden bugüne nasıl ısındığımızı öğrenmek isteyenler için ilginç bir müzedir.
şu an ihtiyaç duyduğum şey. küçük sıcak bir oda bir de tv de şirinler olsa ne güzel olurdu.
" Anneme hep ne zaman diye sorardık o da "Daha zamanı var" derdi bilge gibi, ama bilgelikten değildi ya kömür azdı ya da odun. Bundandır ne kadar geç yakarsa o kadar tasarruf edeceğini düşünürdü annem. "

Bay Balık | Soba

Yeni denememi tamamen okumak için: http://baybalik.blogspot.com.tr/2015/03/soba.html
(bkz: zenginlerin tadamadığı zevkler)
Şu an arkadaşımın evinde arkadaşımla birlikte başında oturduğumuzdur. Adam nostaljik beyler ne yapalım. Ayrıca benim evim bile bu kadar sıcak olmuyor amk sobanın gözünü seveyim doğalgaz ne aq;
(img:#880549)
Soba degilde (bkz: kuzine) veya (bkz: peçka) daha iyi o odayi isiticak sen uyuyacan mutluluk o.
Ne kadar çocukken herkesin bir yanma macerası olsa da soba samimi ve huzur dolu ev simgesi. Aile simgesi. Garibanlık simgesi.
Ben de bu gece anneannemdeyim köyde. Ve sobanın yanına kıvrıldım mis gibi uyuyacaktım güya ah şu seçimin gözü kör olsun.
fakirler kullanır. şimdi hiç boşuna edebiyat, kestane kasmaya gerek yok *
Çok amaçlı ev aletidir aslında. Isıtır, çay demler, ekmek kızartır, kestane közler, elbise kurutur vb.
1. ısınma gereci. ısıtıcı. Kestane pişirici.

2. Noodle çeşidi. Tam buğday olanından. Canım çekti.
Küçükken içine patlaması için bitmiş pilleri attığımız üstünde kestane pisirilip ekmek kızartilan kutsal ısınma aracı.
yakması ve sürdürmesi zor olsa da kombiden artı yönü olarak yandığında insana moral veren kemiklere kadar ısıtan ve üstünde yemek bile pişirilebilen harika ısı kaynağım. sabah yataktan kalkıp titreyek yakmaya çalışması olmasa dadına doyum olmaz.
dayımın tabiriyle "kışın en iyi dostumuz".
Yurdum insanının her olayda abartmayi sevdiği gibi ısınma olayında da doğalgaza gecmeme sebebidir. Soba yakılır ev derecesi 217 C ye gore ayarlanabilir. Buz gibi havada donla gezebilecek hale getirebilir,kestane ve ekmek kizartabilirsiniz. Dezavantajı tek odalı bir ısıtma sistemidir. Diğer odaların ısıtılması isteniyorsa oda kapısı açılarak sirkulasyondan faydalanılabilir. Soba çandır bazen sıcak sobayı sevgimden kucakliyorum çünkü seviyorum.
Çocukluğumun en güzel parçalarından biriydi. Yanına yer yatağı yapar orda uyurdum bazı geceler. Sabahları sobanın üstünde kızaran ekmek kokusuyla uyanmak ailecek yapılan haftasonu kahvaltılarının habercisiydi.

Annemden gizli gizli tükürürdüm üstüne. Cızzz ederdi. Çocukluk işte.

Kestane pişerdi üzerinde birde kış aylarının vazgeçilmezi bitki çayı. "Kaynar"denir bizde. Mis gibi kokar kaynarın kokusu her yeri sarardı.
Hala kaynar yapar annem kışın ama sobada yapılan kaynarın tadı başka oluyor.

Apartmandakiler izin verse bizimkileri ikna eder eve yeniden soba kurdururum. Klimayla ısınılmıyor arkadaş!!!
(bkz: Yeter lan deyip soba kurmak)
Şimdi Gümbür gümbür yansa da başında kestane yapsam.
görsel
görsel
En duygusal, bedenle beraber ruhu da ısıtan ısınma aracı.
Kalorifer, elektrikli soba, kombi.. vs aynı etkiyi yaratmaz nedense.
Aileyi ve sevdikleri bir araya toplama yeteneğine sahip oluşundandır zannımca bu duygusal etkisi.
özledik valla artık evlerde baca dahi yok.
bizim sobayla karşılıklı bakışıyoruz. özlem değilde iki odun lazım, soba sönmek üzere *
zengin evlerinde görev yapanları da vardır.

görsel