bugün

6 kez şampiyon kulüpler kupasında finale çıkmış 2 kez de kupayı almış portekiz'in en büyük futbol takımlarından biri.
(bkz: eusebio)
stadının adı "ışığın stadı" olan, dünyadaki en iyi ışıklandırma stadına sahip, armaları kartal şeklinde velakin manchester united macından önce stadda kartal uçuran, portekizin büyük kulüplerinden.
pierre van hooijdonk'un da bir sezon formasını giyip 30 maçta 19 gole imza atmışlığı vardır.
maçlarını gerçekten cehennemde oynayan takım.

görsel
nuno gomes ,simao sabrosa ,luisao , quim gibi futbolcualrın zamanında oynadığı kulüptür.
bu sene kadrosuna avrupa'da yıldızlarını tekrar parlatmak isteyen pablo aimar ve jose antonio reyes* gibi oyuncuları katan kulüp.
kendi evinde kolay kolay maç vermeyen portekiz'in en iyi üç kulübünden biridir. ezeli rakibi sporting lizbon'dur. benfica lizbon'da bir semttir esasen, varoş denilebilecek düzeyde.
2008-2009 sezonu kadrosunda; David Suazo, Jose Reyes, oscar cardozo, nuno gomes, angel di maria, pablo aimar ve Luisão gibi yıldızları barındıran portekiz takımı.

http://www.transfermarkt....ebersicht/startseite.html
galatasaray için ilk torbadan onca güçlü ekip içinden çekilen iyi bir kura gibi görünsede kadrosuna şöyle bir göz atınca güçlü bir takım olduğu anlaşılan portekiz takımı. ayrıca fernando meira'nın eski takımı bu açıdan iş biraz daha kolaylaşıyor.
bizim medyamıza ve içimizdeki benficalılara* göre kötü takımdır efendim. kötü ve yetersiz bir kadrosu vardır. real madrid'in, inter'in artıklarını toplamaktadır. reyes vardır kanatta. yolda bulsam almam efendim almam. sonra o zenci çocuk çok ağır zaten. hele yedekten bir arjantinli girdi adı sanı duyulmamış biri. margarin adı gibi bir adı vardı yahu.
6 kasim 2008 benfica galatasaray zirvesinin yapıldığı yer. ikinci ayağı sparta'da devam ediyormuş. çok yorgun olduğum için dayanamadım geldim. sol frame'den anlayacağınız üzere, emre, arda, sanctis gibi nice yazarla tanıştık. şimdi başlıklarına tek tek yazmayım hepsine burada teşekkür ederim.
portekiz lideri ve uefa kupası'nın en büyük favorilerinden biri olarak gösterilen takımdır. bu gece galatasaray kendi evinde eze eze sindire sindire yenmiştir.
2008-2009'daki namağlup ünvanına bugün itibari ile tecavüz edlimiş portekiz liginin lideri.
galatasaray ile ilk kez bu gece karşılaşmış * sahasındaki mactan 2-0 yenik ayrılmıştır.her mac öncesi simgeleri olan kartalı statta getirek tribünleri costururlar.ilginc bir gelenek.
avrupada bir dönem fırtına gibi esmiş futbol kulübü.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Benfica
takım değildir. ya siz çok yaşayın e mi? gece gece iyi güldüm sayenizde.
1961 ve 1962 yıllarında portekiz futbolunun efsanevi ismi eusebio sayesinde avrupa şampiyon kulüpler kupasını peşpeşe 2 kere müzesine götürmüş takım.
Bu gece Galatasaray tarafından ezilmiş büyük takımlardan biridir.
1904 yılında kurulmuş, şu an masa tenisinden ragbiye 24 ayrı branşa sahip klüp. futbol maçlarını 65000 kapasiteli Estadio da Luz stadında oynuyorlar.
takım değil.
tam adı benfica lissabon olup portekiz'in porto'dan sonra en çok şampiyon olan,en çok kupa kaldıran klubudur.ayrıca portekiz'in efsane insanı eusebio vakti zamanında bu klupte parlamıştır.
zekeriya beyaz'a benfica'yı bilirmisiniz demişler porto'da oynuyordu dimi demiş, gibi komikliklere maruz kalacak takım. bizde terbiyesizlik yaptık fena madara ettik ama ayıp oluyor zekeriya hocam .

sağlam bir hücum gücüne sahip takımdır, fakat bu akşam ümit karan'ın oynayacağını kimse tahmin etmiyordu tek forvet baroş çıkar diye düşündü herkes ve aynı ümit darmadağın etti rakip savunmayı, emre aşık faktörü, ayhan akman ,arda turan, kıvırcık salatası lincoln, hakan balta vs. bu adamların günü gününü tutmadığı için düz mantık yok etti bu gece benficayı. aslında biz kurtulduk bu takımdan fenerbahçe gibi bir takım oturmayan birşeyler var çok canlar yakar, özellikle bu takımın son lig maçını izleyiniz izlettiriniz .

nokta sonrası edit: lanet olsun sabri'de vardı bizde adamlar hangi birini durdursun .***
real madrid, manchester united, milan gibi dev kulüplerin oturduğu okey masasına dördüncü olarak oturan takım,

barcelona'nın güç gösterisi yapmak istediğinde özel maç teklifi götürdüğü, inter'in yeni aldığı yıldızları görücüye çıkarmak istediğinde her zaman kapısını çaldığı takım,

son 15 yıldır sayısız kere kazandığı şampiyonlar ligi şampiyonluklarıyla, şampiyonlar liginin tadını kaçıran takım,

aldığı uefa kupalarını koymak için, maslak'ta bir gökdelen satın alarak özel müze yaptıran kupa canavarı takım, "rabbena hep bana" diyorlar kırıcam bacaklarını,

kazandığı süper kupalarının hesabını benim bile şu anda bilemediğim takım, ajandama bi bakmam lazım,

portekiz ligi gibi, her hafta dünya'da tam tamına 5,253,986 kişinin izlediği bir ligi her yıl domine den takım,

basketbol, hentbol, voleybol, kürek yüzme gibi amatör sporlar diyince akla gelen ilk kulüp,

10 yıldan beri kendisine verilen "Dünya'nın en iyi futbol takımı" ünvanını sonuna kadar hak eden takım,

onlara ne kadar teşekkür etsek az, helal olsun onlara, bir nesil benfica'nın başarılarıyla büyüdü be kolay mı.
galatasaray'a gösterip de vermemiş ibne takımdır. 85. dakikada yemiştir golü metalist'ten.