bugün

şirketlerin, sundukları ürün ya da hizmetlerin kalitesini yaygın olarak düşürmeleri durumu.
Türkçe meali;

Skim böyle enflasyonuxnsmsksk.

Evet.
iş düşüyor, Artık zam yapamıyorsun ama kurtarmıyor da ne yapacaksın?

150 gram cips 30 tl ise 120 gram 30 tl olacak.

Ama yanlış anlaşılmasın ;

(bkz: ekonomi çok iyi)
çük kadar demekmiş.
E öyle, peynir ve tereyağ da çoktan vardı bu sikimpflasyon ..almanya 'ya kim gelse, bu şey tereyağıysa bize tereyağı diye sattıkları şey ne acaba, demişti...

Kalitesini düşüremeyecegi şeyleri de iç pazara satamaz. Mesela böyle giderse yumurta karaborsaya düşer. Sucuk satar, kalitesini düşürür satar, ama dana bonfile satamaz, satar, kimse alamaz, o da zarar etmek demek.

Millet farkında diil ama bu sikimpflasyon mudur her ne haltsa var zaten türkiye 'de, yeni bişey diil yani.
Gökten enflasyon yağsa, bize skimflasyon düşer. o da yerden sekip, neticemize shrink olur.

Evet.
skim...mikim... ortalik gene cok karisti...
Ben galiba gene reise verecem oyumu...
ilk üç harf zaten her şeyi anlatıyor.
Dünyaca ünlü ekonomist olmaya ne hacet, bizim ekonomist abimiz sikipflasyon yapıp bıraktı ortalığı.
Turkiye’de duzenli olarak uygulanan ve kimsenin adini bilmedigi sey. En basit ornegi bundan birkac sene onceye kadar 500ml sampuanlar piyasadaydi, sonra 450 oldu, sonra 400 ve simdi 350 ml. Bundan da daha buyugu yok. Ayni durum ton baligi ve haslanmis misir konserveleri icin de gecerli. Sik tukettigim icin biliyorum. 5’li paket olarak alabiliyordum, sonra 4 oldu, son iki yildir uclu oldu ve simdi ikilileri de var.
akp döneminde yaşanmıştır...
Bir epistomolojik kopuş değildir.
Bugün hangi enflasyonu alırdınız?

Slumflasyon,shrinkfkasyon,skimflasyon
Seç begen al!

Başa çıkamıyorsan çeşitlendir.

Evet
Ismi komik...içeriği hiç komik diil. Ben de "sikimpflasyon" diye yazdım geçen gün.

Ama diyo ki, bu şekil bi enflasyonda hiçbi kaliteli malzeme satılamaz!!

Süt susuz olmaz, et yamuksuz olmaz, hayvanları en ucuz şeyle besleyip etin kalitesini düşürürler...

Genel kalitenin düşmesi---> skimpflasyon...

E ihracat yapmak zorundasın, herif üç vakte kadar anlar kalitenin düştüğünü, pazarını kaybedersin ..

Tereyağı, peynir, bunların kalitesini direkt düşürürsün...

Bişeyi satmak için üretirsin, dürüstce ürettiğini satamayacağından adın gibi emin olursan, işin esnaflığına kaçarsın. Bu böyledir.

Skimpflasyon, bundan bahsediyo.

Ve tabii ülke için vatandaşları için, dış pazarı için, heyhat çocukları için çok kötü bişey tabii...
Skimpflasyondan aşağı kasımpaşa.