bugün

bir gazatecinin, sağlık bakanı recep akdağ'ın oğluna* sorduğu soru cümlesi.
http://haber.mynet.com/de...ti/17Haziran2008/A17060BB
bi daha denemesi için teşvik ettirilmesi gereken recep akdağ'ın oğluna muhabirin sorduğu soru ...

(bkz: insanlara taninacak sans sayisi)
daha önce intihar etmiş birine asla sorulamayacak olan soru. zira intihar eden insanlar genelde haklarının rahmetine kavuşurlar. bu soru ancak ve ancak intihara teşebbüs etmiş birine sorulabilir. dikkatinizi çekerim intihara teşebbüs etmiş ve kurtulmuş birine demedim intihara teşebbüs etmiş birine dedim çünkü kurtulduğunuz için intihara teşebbüs denir aksi takdirde eyleminizde muvaffak olmuş ve hakkınızın rahmetine kavuşmuş olurdunuz.
-siz hiç intihar ettiniz mi ?
+ sigaramdan çektiğim her nefeste.
muhabir olmadan önce ilkokula gitmesi gereken bünyenin sözde soru cümlesidir.
- siz hic intihar ettiniz mi?
- günde 3 kere ederim
- büyüksün baba
- hadi leyynn!
reha muhtar'ın "nasıl intihar ettiniz?" şeklinde soracağı soru cümlesi. (bkz: gazetecikte duayen olmak)
- siz hiç intihar ettiniz mi?
+ hayır. ya siz?
- ben de etmedim.
+ o halde hemen şimdi edin bence.
edebi anlam taşıyacak bir soru soracağım derken türkçe'nin anasını bellemektir. anlatım bozukluğu vardır.

siz hiç intihar etme girişiminde bulundunuz mu ? hatta siz için kendinizi öldürmeyi denediniz mi? şeklinde olmalıdır doğrusu.
evet ya da hayır diye cevap beklenen bir soru cümlesidir. benim için cevabı 'kısmen'. evet ruhi hallerim pek iyi değildi, yaşamanın da bir halta yaramadığını düşünüyordum ( bazen hala aklıma gelir bu düşünce) amma velakin, eğer ben o zaman dilimi içerisinde gerçekten hayatıma kıysaydım, şimdi burada olamazdım. Yurt dışındayım, harika insanlarla tanıştım, hayatımı, hayat görüşümü değiştirdim, yeni diller öğrendim, yeni kültürler edindim ve anladım ki hayat sizin görmek istediğiniz kadar. karamsarsanız, mutsuzluğu empoze etmişseniz beyninize kimler uğraşsa çare olmaz kederinize. Hayatla dalga geçmeyi öğrenin, o size çomak soktukça siz de zıt bir şeyler yapın hayatınıza ki o olumsuzluğu ittirebilesiniz. aynı kutuplar birbirini iter hesabı. bir şeyler kötü gidiyorsa, daha önce yapmadığınız ya da ben olsam yapmam ki dediğiniz bir şeyi deneyin. işe yarıyor. siz hiç intihar ettiniz mi, kısmen, ama o araba bana beş adım kala durmuş iyi ki.