bugün

http://www.rte.gen.tr de sayın başbakanın kullandığı siyasi slogandır.gemisiz siyaset olmaz dedirten olaydır.
(bkz: gemicik in tek limani ahlaktir)
Tamamen ironik bir laftir.
Benim anani da al git diyen terbiyeli (!) basbakanim
cikip da siyasetin limani ahlaktir derse
ben de burdan bi tarafimla gulerim kendisine.
ilk bakışta okkalı laf gibi görünse de her yöne çekilebilecek, dışı güzel, içi boş bir sözdür. gerçi ne olduğu önemli değil önemli olan halkın bu cümleye verdiği tepki. onda da başarılı olur zaten başbakan.

yüzyıllardır birçok teorisyen, filozof, düşünür siyaseti tek bir kavramla açıklayamazken, siyasetin her teoriye göre farklı tanımları varken, birinin çıkıp tek bir kavramla açıklaması şaşılacak şey. realist teori, "siyaset silahsız savaştır. iktidar ve güç mücadelesidir. ahlaki ve etik değildir" derken idealist teori, siyasetin ahlaki ve halk için olabileceğini, yöneticilerin nefislerine yenilmeyebileceğini söylüyor. bir nevi ütopya yani... pragmatizm ise "siyasette tek önemli olan çıkardır. çıkar elde edilirken hangi yolun kullanılacağı önemli değildir" diyor.

başbakan ise çıkıp siyaseti sadece ahlak kavramıyla açıklayabiliyor. machiavelli'ler, kant'lar, j.j.rousseau'lar, max weber'ler, grotius'lar, david easton'lar siyaseti açıklarken bu kadar zorlanıyorlar, her kafadan farklı ses çıkıyor, recep tayyip erdoğan çıkıp bu konuda tartışmaları sona erdirecek nitelikte bir söz söylüyor. işte bu yahu! yüzyıllardır tonla siyaset bilimci uzmanlık alanları olan siyaseti açıklayamadılar, başbakan çıktı açıkladı. hep diyorum çok şanslı milletiz vesselam.
siyasetin mayası yalan ve hileyken ahlaka sığınması ihtiyaçtır ama ahlaktan yararlanması mümkün değildir.