bugün

iredesiz eziklerin başaramadığıdır.

(bkz: loser)
yapabilene helal olsun diyebilceğimiz bir olaydır. genelde pazar günleri bırakılan sigara, pazartesi kahvaltı sonrası yakılan sigarayla biten eylemdir.
şöyle bir önerim vardır, içtiğiniz sigaranın markası iyiyse olabilecek bir proje. şimdi ücreti 5.5 tl ve üzerindeki sigara içenler, 1 günde en düşük ve ağır sigarayı alsınlar ve üst üste yaksınlar bıkana kadar, günde 2 paket bahar,samsun gibi sigarayı bitirsinler. e haliyle bıkacak ve sıkılcaklardır, sigaradan kusacaklardır büyük ihtimalle, onun verdiği tiksintiyle de sigara bırakılacaktır. bir arkadaşım bunu başardı böyle yaparak, tabi herkeste tutmaz, her bünyede işlemez, bir de bakmışınız bahar gibi sigaralara alışırsınız. ve o arkadaşım bu yüzden mi bıraktı belki beni kırmamak için evet der onu da bilemeyiz.
Tiryakisi için çok zor olan bir hadisedir.Tiryaki kişiye önce yakınları gaz verirler ; işte sen bırakırsın, başarırsın gibisinden sonra gaza gelen kişi üzülerek sigara paketini çöpe atar.sigara bırakma provası yapan kişi çok sinirlidir ilk bir hafta yanına yaklaşamazsınız. (bkz: babanın sigarayı bırakması)
insanın hayatında yapacağı en güzel eylemdir.*
Olabildiğine zor bir iştir. bırakabilen sayısı bırakmayı deneyen sayısına göre çok çok azdır. Denenmesi şiddetle tavsiyemdir.
cok zordur bian gelir keser atarsin o ani bekleyip kasmamak gerek. 3 yil 3 ay oldu daha dun gibi burnumda tutuyor meret! ara sira nargileyle odullendiriyorum cigerlerimi hepsi o. biliyorum ki bir tane yaksam sanki hic birakmamis gibi olacagim. o yuzden birakmak istiyorsaniz kendinizi asla kandirmayin kac ay oldu bi tane iceyim derseniz olay biter.
an itibariyle yaklaşık 19 saat içmeyerek yapmaya çalıştığım olay. 8 saat uyudum ama olsun.

(bkz: dolu küllüğe mezar taşı gibi sigara dikmek)

şu başlığı görünce elim istemsiz klavyeden kalktı ve sanki masada sigara varmış gibi sigara aradı. dedim ne oluyor? bu hareketi görünce "sen alll bırakırsın dedim." kendi kendime ama azimliyim.
(bkz: bugün de sigaraya başlamadım)
sağlığını değilde cebini düşünerek bırakanı gördüm.
Arkadaşının sigara kokusundan ve dumanından bıkıp artık şu sigarayı bırak sağlığına zararlı denmesini sağlayan durum. Aslında bunu söylerken aslında sadece kendini düşünür.
hiç bir tıbbı destek almadan, sadece kendi özgür irademle '' bırakıyorum lan sigarayı '' diyerek yaptığım ve 4 ay sürdürebildiğim olaydır. çoğu zaman tekrar başlamak için bir bahane aranır ve aranan bahanenin bulunması pek uzun sürmez, şimdi keşke patronun lafına bakıp o trafik polisine kafa tutmaya kalkmasaydım o da beni tartaklamak zorunda kalmasaydı diyorum. işte aranan bahane '' ulan senin gibi patronun, senin gibi polisin, böyle mesleğin diye iç geçirirken yanımda bulunan şahsa bi sigara ver yaaa '' denmesiyle tekrar başlanması.
başarısız denemelerini çokça yaptığım ve dün öğle saatlerinde tekrar denediğim durumdur. (bkz: ben onu bıraktım da o beni bırakmıyor)
Dönem dönem muhasebesi yapılıp sigara fiyatını 30 la çarpıp çıkan rakamı 12 ile çarpmaya devam edip, astronomik rakamlara gelinceye kadar çarpma işlemi uygulanır. Ay sonu gelip maaş alıncaya kadar bir istikrar sağlanmış olsa da cepte fazlasıyla para olunca "1 paket sigara mı beni batıracak" deyip tekrar içmeye başlamaktır. Uyuz bir şeydir, asabiye bağlanır adam.
birisi bu konuyu açtığında en güzel cevap; ne gerek var?
kim demişse iyi demiş "sigara bırakılmaz sigaraya ara verilir."
isteyince gayet kolay bırakılıyo.
sigarayı bıraktırma kliniklerinde başarılabilecek eylem. ablam günde 2 paket içen bir tiryakiyken bıraktı. benim de birkaç günüm kaldı bırakıcam allahın izniyle.
bir uzmana göre; sigarayı onun kötü taraflarını ( paranız gidiyor, sağlığınız gidiyor, kötü kokuyorsunuz vs. ) düşünürek değil de onun iyi yanıymış gibi düşündüğün şeylerin aslında iyi olmadığını, onlar olmadan da aynı şekilde yaşayabileceğini düşünerek bırakabilirsiniz. 3.5 ay oldu bırakalı. gerçekten de kötü taraflarını düşünüp bırakırsınız eninde sonunda aman koy götüne diyip içiyor insan ama iyi yanı diye düşündüğünüz şeylerden vazgeçince daha rahat oluyor.
zor bişey, ama başlayan insanların bırakmaları gerekmektedir bu illeti. ilk tedavi insanın kendisinde başlar bu olayda, insan inanırsa ve beynini bırakmaya yönlendirirse bırakabilir sigarayı aksi takdirde, dünya da ki tüm hekimler gelse bıraktıramazlar sigarayı.
tam tamına 181 gün oldu bırakalı,(#10464857) kendimce büyük bir başarıdır.
beraberinde birayı da bırakmayı gerektiren eylemdir, sigarayı bıraktıktan sonra bira içen insanın o anda aklından kaç tane soru geçtiğini allah bilir. *
amk türkiye ab'ye girer ben bırakamam bu zıkkımı.
nargileye abanmaktır bazı kesimlerce.
"nasıl oldu, bir an, bir sigara olsa, dedim. Bir tanecik! bir nefes!..

sonra vazgeçtim. şu durumu bir daha yaşamak istemiyorum. şu durumu, yani sigarayı bir gün bırakmak zorunda kalıp da ayakta duramadığımı ayrımsayıp yeniden bir yere çökme gereksinimini..."

cemal süreya