bugün

lisede yakalayan rehberlik hocasının ilk sorusudur.
şöyle cevap verilir;
bizim mahallede şükrü abi var. ga'm'yancının tekidir. bu bir gün bla bla bla...
2 hafta sonra..
izmaritlerden ilk paket almaya geçiş...
bir terapi grubu ortamı sorusu.

evet sıra bende.

ben üniversitede bir yıl boyunca etrafımdaki 8 sigara içen kişiye rağmen o öğreci evinde küfür yemeyi göze alarak sigaraları kıran biriydim.

sonra bir gün sevdiğimden ayrıldım.

gecenin 4ünü bekledim. bir kış gecesi. herkesin uyumasını bekledim.

arkadaşımın paketinden bi tane samsun 216 çaldım...

balkona çıktım, eksi bilmem kaç derece.

götüm donuyor umrumda mı, sigarayı ağzıma aldım, çakmağı yaktım, çektm...

öksüre öksüre, ağlaya ağlaya içtim o sigarayı, sonunda mutlu etmişti beni,

hayattan zevk almadığımı unutturmuştu birkaç dakika,

bir tane daha yaktım, bir tane daha...

on yıl onceydi bu anlattığım, sonra ne oldu, el alışkanlığı oldu.

içmeyin lan, gelmeyin, tünelin ucu bombok bi yere çıkıyo...
kimse nikotin ihtiyacından başlamadı, tamamiyle şahsını ortama kabul ettirme ve ozentilik sonucudur.
Can sıkıntısı, yalnızlık gibi sebepleri olabilir. insan onca iş güç arasında sıkılıyor bunalıyor. Bu sigarada alıp ortalama saatte bir yaktığın bir şey. Yaptığın işler arasında bi mola vermek, dinlenmek gibi oluyor. Yoğunluk başlamak için bir sebep olabilir.

Edit: yalnızlık en büyük sebep. Sevdiğin tarafından terk edilmenin yerini hiçbir arkadaş eş dost dolduramıyor. Yalnızlığını bununla gidermeye çalışmak.
Arkadaş ortamı.
+ necati sigara?
- kullanmıyorum.
+ ne dedin sen?
- kullanmıyorum abi.
+ sigara la bu bisiklet mi? Al al iç ferahla necati.
kötü arkadaş ortamlari veya özenti.lütfen çocuklarimiza sahip çikalim sigara gençliğin belasi olmasin.
(bkz: yağmur)
(bkz: çay)
(bkz: sevilmemek)
(bkz: ygs)
Aşık olduğunuz şahısın kevaşe çıkması.
(bkz: merak)
Kimse inkar etmesin ilk özenmekle baslar.
hiç kimse aaa benim şu derdim var hadi öyleyse sigaraya başlayayım demez en büyük neden tanımadığın bir şeye karşı oluşan meraktır.
askerlik görevindeki keder durumudur. kıbrıs'taysanız bir de toroslara baktıkça içiniz gider, devletin verdiği muratti'yi yakarsınız...
alağazlik *
geçmeyen acılar, yok olmayan iç hesaplaşmaları, unutulmayan gidenler, uyunamayan geceler ve bilhassa neşet ertaş'la zeki müren...
Aşk acısından başladım en azından bir 5 dakika kadar kafamı rahatlatıyor tabi dumanım bitince yine başlıyor efkarlığım ahhh ahh elifim seni çok seviyorum.
ilk denemelerde ki baş dönmesini devamlı hale getirmek.
tam bi mallık sevgilim içiyor diye başladım.
hiç ummadıgın bi anda karşına 4 yıl boyunca aşık oldugun 3 yıldır hiç görmeyip unutmaya çalıştıgın adamın çıkmasıdır. Başlamadım ama içtim 2 tane.
kanser olup çaresizlik içinde ölümün ne zaman gelip çatacağını ve nasl ne şekilde öleceğini merak etmek.
ne kadar acı, ne kadar ümitsizlik.
kaç damla tükürülen kan...
Can sıkıntısı.
Yavaş yavaş ölmek. Hemen değil. Uyanığız olom.
Winston box almaya parası yetmeyen arkadaşımla ortak pakete girmek için başlamıştım. sonra bi baktım altı yıl olmuş dile kolay sözlük.
Lise Yurdu.
Aşk acısı falan bunların hepsi hikayedir. Sigaraya başlamanın tek sebebi ne sevgili,ne arkadaş çevresi, nede özentiliktir. Tek sebebinin siz olduğunu bilin . Bunu 12 yaşımda sigaraya başlayan ve tekrar geri bırakan biri olarak soyluyorum. Aman evlatlarımıza dikkat lütfen.
Arkadaş ortamı en büyük neden daha sonrasında ise özentilikte var tabi .