bugün

sadece şebnem ferahın ağzında hoş olan nevale.*

--spoiler--
ben sigara dumanının altında
yana yana en sonunda kül oldum
--spoiler--
kaba bir heseplama ile, günde 1 paket sigara içen bir kişi, 10 yıllık tiriyakiliği sonunda, toplamda 24 milyarı sigaraya heba etmiştir. 1 sigara içmenin 5 dakika aldığını var sayarsak, 10 yılda 1 yıl sigara içmekle geçmiştir.* *
bu başlığı gördükten sonra paketimden çıkardığım tütünün özel kağıda sarıldığı aparattır. kullanabilmeniz için yanınızda çakmak veya kibrit gibi onu ateşleyecek bir aletin olması lazım.
kızıl derililerin insanlığa attığı en büyük kazık.*
akciğer kanseriyle annemi benden alan pislik. beynine hükmedemeyen aciz insanların tutkunu olduğu pisliktir ayrıca. ulan beş dakikalık zevkiniz için, verdiğiniz paraya bakın, kendinize verdiğiniz zarara bakın, içtiğiniz çevredeki zarara bakın, bir de erken ölüp, arkada bırakacağınız kişilere vereceğiniz zarara bakın. hakikatten geleceğini düşünmeyen beyinsizlerin tükettiği pisliktir sigara. müstehaktır sizin gibi beyni uyuşmuş salaklara zam da, yasak da. benden uzak olsun.
artık sadece rüyalarımda beraber olduğumuz dünyanın en saçmasalak şeyi.
mark twain'in "sigarayı bırakmak kolaydır.ben bin kere yaptım"sözleriyle aslında bırakmanın zorluğunu dile getirdiği şeydir.her nefeste insana ölümün bir parçasını tattırır ama her an yanındadır ve senin için yanıp tutuşur.
bağımlılarının üzerinden sık sık aforizmal çözümlemeler yaptıkları nesne. hemen hemen hiç içmediğim için bu yaptıklarına "saçma" diyemem. zira anlamadığı her şeyi saçma bulan adam konumuna düşmek istemem.
bu kadar rahatlattığını söyleyenleri gördükçe içmek istediğim ama midemi bulandıran ve beni korkutan şey. yanımda içilse dayanamayıp hayvan gibi öksürüyorum ama nedense içmeyi de istiyorum. bunun tek nedeni her zaman bira içme imkanımın olmaması.
sadece şebnem ferah'ın ağzında hoş olan nevale. nasıl hoş olmaz ki zaten;

--spoiler--
ben sigara dumanının altında
yana yana en sonunda kül oldum
sen kibritin hiç yanmayan ucunda
birinin hayatından geçmiş oldun
--spoiler--
kahve ve pink floyd ikilisi ile mükemmel giden tütün mamulüdür. candır.
Biyolojik zararı olduğu kadar, psikolojik yararı olan çekmelik duman.
orgazm gibidir.

onu elde edene kadar her şeyi yaparsınız.

onu içip bitirdiğinizde görmek dahi istemezsiniz.
insanları köleleştiren, kendine saygısını yitirmesine yol açan, kendinden uzaklaştıran, bir tane içtiğinde bağımlılıktan dolayı küçük bir mutluluk yaratan boktan şeydir. içmemek lazımdır. çok güzeldir içtiğin zaman, tüm sinir sistemi rahatlar bir anda, alkolle, kahveyle, efkarda, kalkınca, herşeyle güzel gider şerefsiz. bırakan delikanlı adamdır.
tdk tanımıyla ' tütünsel dumangaç' .
sağlığa zararlı ve bağımlılık yapan tütün mamülü. içiyoruz fakat tavsiye etmiyoruz efenim.

(bkz: tu pis kaka)
hocanın dediği gibi : " haram ise yakayruk, helal ise içeyruk".
doktorların her zaman bırakmamızı söylediği ama bazı doktorların da bağımlı olduğu tütün maddesi.
yüzyılın icadıdır.belki binlerce yıllık efkarın ürünüdür.düşündüm de aşktan farksız bi meret bu.sana anlık keyif veren ama ilerisi için zararlı, hep yanında taşıyıp hep içine çektiğin bir şeyin tanımı aşka bu kadar benzer mi.sadece tanımı değil, biyolojisi de benziyor.eline alıyorsun 5 dakika sonra 5 te bir ebata gelmiş;ya aşk o da yüreğine düştüğünde battal boy ama nefesledikçe ebatı küçülmüyor mu aynen öyle küçülüyor.

bir meret bu kadar çok aşka benzer mi,tiryakisi bu denli aşığa benzer mi evet basbayağı benziyor.bunu yeni fark ettiğim için üzüldüm.hemen bir tane yakıyorum kendimi affetirmek için* *
Tütünden üretilen bağımlılık yapan öldürücü bir madde.
kadim dost vazgeçilmeyen sevgili benim için yanıp tutuşan bir şey nefesim ruhum diye tasvir edilebilecek olan tütün ürünüdür.
az önce yuvarlak bi hesapla ayda 150 lira verdiğimi düşünerek bırakmayı duşunduğum ama daha sonra nelere gitmio para nolcak ya dediğim ardından neye gidio okadar para diye saçma muhabbetlere girmeme neden olan madde.

(hala gidip gelmekteyim.)
Sigara kullanımı ölümle sonuçlanabilir, ayrıca birçok organ üzerinde ve genel olarak tüm insan vücudunda sistemli zararlara yol açar.Bunlardan bazıları;

Solunum rahatsızlıkları,
Amfizem,
Akciğer kanseri,
Kalp ve damar hastalıkları,
Yüksek kan basıncı,
Damar tıkanıklıkları,
Diş ve diş eti hastalıkları,
Kulak-burun-boğaz rahatsızlıkları,
Gırtlak kanseri,
Beyin hücrelerinde tahribat,
Katarakt riski,
Mide rahatsızlıkları,
Hamilelerde erken ve yetersiz gelişmiş doğum,
Cinsel rahatsızlıklar, iktidarsızlık,
Cildin tahriş olmasına ve erken yaşlanmaya yol açar.

Kısacası sigara; kişinin sürünerek ölme isteğini tam layığla karşılar ...
bağımlılık konusunda eroinle eşdeğer güçtedir. sigara bağımlılığından kurtulduğunu sanıp yıllarca sigara içmeyen bir kişi bir sabah uyanıp birden korkunç bir şekilde sigara içmek isteyebilir. aslında legal bir yatıştırıcıdır ve yine legal bir uyuşturucu olan alkollü içkilerle muhteşem bir ikili oluştururlar...
(bkz: kötü gün dostu)