bugün

Pek fazla ikna edici olmayan çocuğu sigaradan uzak tutma yöntemi. En azından sigarayı söndürüp verilmesi durumunda bir miktar önem teşkil edebilir.
bünyeyi bunaltan eylemi gerçekleştiren ebeveyndir. hayır sigarayı içen ben olmadığım halde bunalıyorum.

- anne 5 lira var mı ?
+ var, sigara alma nolur ya..
- anne canım istiyor !..
+ ben de içicem o zaman.
- ya bırak mundar edersin sen sigarayı

(bkz: yaşanmıştır)
sigara paranı verirken, içmeyelim çok diyen anne gibisi yoktur, öperin, aynı zamanda dengesizlik göstergesidir.
biz bir hata yapıp içtik sende yapma diye söylüyoruz, ilerde seninde çocuğun olunca anlarsın diyen ebeveyndir.
çocuğunun gerçekten sigara içmemesini istemeyen babadır. isteseydi o sigara, o parmakların arasında olmazdı.
benim kötü yönlerimi değil iyi yönlerimi örnek al diyen çok acayip ebeveyndir.
ikna edebilme ihtimali çok düşüktür. hatta en başında içme deme hakkının olmadığını düşündüğüm ebeveynlerdir zira kendisi yaparken çocuğuna bunun kötü olduğunu söyleyemez. madem kötü sen neden yapıyorsun cevabını alması muhtemeldir. birde ben senin sağlığını düşünüyorum safsataları vardır, siktir ediniz. buda anneannemle teyzem arasında geçen bir diyalogtur;
- içmeyin şu zehri.
+ sende çay içme o zaman.
*
-ama ben açık içiyorum.
+ bizde light içiyoruz.
buna uygun atasözümüzde yok değil, hocanın dediğini yap yatığını yapma. ama geçerliliği ne kadardır tartışılır. çünkü bir kamera gibi etrafındakileri kaydeden çocuk sesten çok görüntüye odaklıdır. ama günü geldiğinde sigaranın mantıksız oldugunu kendisi içse bile anlar.
Only the irony.
Ebeveynlik görevidir. Sırtını sıvazlayıp yarasın koçuma diyecek hali yoktur. Gözlemlerime dayanarak söylüyorum iki yıl içinde durumu kanıksayıp sigaram bitti seninkinden versensene diyecek ebeveyndir.
(bkz: türk tipi ebeveynlik)

bir çocuğa örnek olamayacağını bildiği halde çocuk yapan ve suçluluk duygusunu atmak için ''sen yapma'' diyen ebeveyndir.
senniye icyon ozman banne bende iccem yaa diye zırlayan ergenin ebeveynidir.
(bkz: bu ne perhiz bu ne lahana turşusu) dedirtir adama. zamanında benim valide ve baba da böyle demişti ama dinleyen kim.
Suursuz ebevyn davranisidir.
Aynı davranışı sergilemeyeceğim sorumsuz ebeveyndir. Çocuğum içmek isterse oturur karşılıklı da içeriz sıkıntım yok o yönden.
1 ay önce maruz kaldığım durumdur. bal hikayesi gelir akla bir yandan da adam üzüntüden yakmıştır dersin.
Kendin neden içiyorsun o zaman derim işte ben o zaman ona kısa ve net.