bugün

Siemens'ın staj başvurusuna gelen kıza "başını acarsan staj yapabilirsin" şeklinde cevap vermesidir.

Zavallı mağdur kızımız ise, iki aydır staj yapacak yer bulamamış ama iki dakikada bu durumu gazetelere yetiştirmiş maşallah.

Tabi siemens özel bir şirket ve kuralları olması çok normal. Şıpıdık terlik ve bir karış sakalla giderseniz yine kabul edilmezsiniz.

Ama türkiyenin tamamı ellerinde olanlar hala magdur edebiyatı yapmaktan utanmiyorlar.

Siemens ise anında özür dilemiş. Yazık. Bu ülkeyi yöneten adamlardan korkmayan bir kişi, kurum çıkmayacak mı?

Bu yavsakca hareketlerinden sonra daha da siemens almam.

O değil de yetkili kişi, staja gelen kıza "türban kelimesi kuranda nerede geçiyor, göster seni staja başlatalım" dese kız ne diyecekti merak ediyorum.

Edit: http://www.haber7.com/egi...sini-ac-staja-basla-ozuru
siemens laiktir laik kalacak.
özel firma arkadaş. yapacak bir şey yok. *

edit: ulan şimdi taraf tutmuş gibi oldum editi. özel firmaların bazısı kolsuz da giydirmiyor çalışanlarına, askılı falan. her giyiniş için sınırlandırma var yani.
şirket politikasıdır, kimseyi alakadar etmez.
götünüz yiyorsa kurun siemens gibi bir şirket ağzına kadar sıkma başlarla doldurun. tutan yok...
gayet normal bir durumdur. özel şirketler kendi kurallarını belirleme hakkına sahiptir.

tıpkı bazı özel şirketlerin mini etekli kadın çalıştırmaması gibi.

her iki durumda şirketlerin kendi tercihidir.
onur kırıcı bir politikadır. sebebi merak konusudur.
sonuçta devlet dairesi değil, siemens'tir. bu ülkede etek giymezsen'i bırak, dekolte giymezsen işe devam edemezsin diyen şirketler var, kimse de karışamaz adamlara. şirket politikası sonuçta.

ha siemens yarın toplum tepkisinden çekinir geri adım atar onu bilemem ama siemens'in tercihidir. tıpkı türban takmazsan bizde çalışamazsın diyen pek çok şirket gibi. onlara da kimse bir şey demiyor sonuçta.

mağdurluk edebiyatı da bir yere kadar.
olağandır. patron bensem benim sözüm geçerli derler adama.
türban sorunun türbanlıların üniversitelere sokulmasıyla çözülemeyeceğinin en net sonucu.

o okuyan türbanlılar elbet iş aramaya çıkacaklar ancak daha önce yazdığım gibi hiçbir kurumsal firma türbanlı çalışan al-maz. bunun sebebi türban karşıtı olduklarından değil, kurumsal imajları sebebiyledir.

tüm dünyada satış yapan markalar her dinden, her kesimden insana ulaşırlar. bu sebeple firma tek bir din imajını çalışanlarında göstermek istemez. bu ciddi bir kayıp olur.

aynı firmaya haçla da girilmez, kippayla da. her yere türbanla girmeye çalışan akp'li eziklere duyrulur. ulan o kadar ciddiyseniz ülker'e yüklenseniz niye türbanlı çalışan yok diye...
yeri gelince kapitalist şirketlere saydıranların bir anda siemens aşığı kesilmesine sebep olan olaydır. lan türbanı falan geçtim. bi kere kıvırmayın be. bir kere.
kanal 7 nin saç sakal kestirip, küpe çıkarttırmasına benzer. arkadaşım gayet de saçı, sakalı kesti; stajını yaptı. 'türbanlıyım stajımı yapamıyorum, eğitim, öğretim, ben var kardelen olmak' triplerinden çıkın artık yeter be. okumaksa okumak, sanki tek size zorluk çıkarıyorlar. bıktım laaaan.
benim işe gitmek için bana çok yakışan sakalımı kesmem kadar normaldir. benden neden özür dileyen çıkmadı acaba?
siemens devasa bir şirkettir ve sıkı kurallarının olması son derece normaldir. almandır bu firma en önemlisi bizler gibi sikindirik değiller bu konularda.. adamların nasıl kalite ve iş yönetimi konusunda kuralları varsa çalışanlarının kılık kıyafet kuralı elbette olacaktır. keşke özür dilemeselermiş. sikeyim masum edebiyatınızı siktir git gitme staja evinde otur o zaman.
sağol siemens sloğanını akla getiren ve tekrarlatan karar.
ilginç bir eylemdir deyip tanımın ebesini öpelim öncelikle. siemensten sksen daha ürün almamşeklinde tepkilerle karşılaşacak olan eylemdir. bu eylemlerden birini gerçekleştirecek olanlardan biri de ben olacam. ahanda siz terbiyesizlerin öönünde söz veriyorum. hatta diyorum ki siemensin sahibi şahsi olarak gelip gtümdeki kılları kendi elleriyle cımbızlasa daha almam. ben türk şirketlerini hep yadırgardım bu tip konularda, ne sığ düşünen insanlar var diye fakat görrüyorum ki dünyada da varmış böylesine skilesi hareketler. kapitalizme oyuncak olduk bi kere daha kurtulamıyoruz eywallah ama ne istersin hey allahın kulu, derdin ne senin demekten kendimi alamıyorum. işe aldığın kızların götünü , başını , göğüslerini kullanarak mı para kazanmak istiyorsun. nerde müslümanlık nerde cemaat deyip şeriatı çağırma niyetinde olmayacağım asla fakat insanları insanlığa davet ediyorum, en azından burdaki yazarımsı, oturduğu yerden iki kelam yazmak için iki saat düşünen, elit geçinen insanlara sesleniyorum. ulankardeşin olsa böyle bir tepkiyle karşılaşsa bu kadar rahat mı yazardın bre ebesini sktiğim. bir insan başını gtünü açmadan da hizmet veremez mi , çalışamaz mı ? skerim ben böyle kapitalizmi. yapmayın beyer taşşağınızı öpeyim destek vermeyin böylesine ters hareketlere, yakışmaz bizim kültürümüze, insanlığımıza.* * *
edit: istediğiniz kadar eksileyin, bu entr burda duracak.
Firmanın kendi iç yönetmeliklerine göre hareket etmesi.

Onca yobaz firma varken niçin Siemens'te ısrar etmiş bu kızımız o da ilginç. En azından Çalık Grubu var, Bayraklar Holding var ne güne duruyor bunlar da iki ay fırıl fırıl yer aramış? Çamur atmak için hikaye yazmış anlaşılan. Kafası çalışmıyordur da ondan almamıştır Siemens.

Allah bilir staj sırasında olası bir durumda yabancı erkek konukların elini sıkmam, ay erkeklerle aynı masada yemek yemem deyip ortalığı karıştırırdı zati.
Prensibini sevdigim sirketin sahane karari, adamlarin isi gucu yoktu 2 tane dangoz turbanliyi ise alacak. akli turbaninda degil basinda olan insanlari alir staja, ablalar da hic aglasmasinlar okullarimiza girdiler daha ne istiyolar.
(bkz: parasıyla rezil olmak)
bunlar parası olan adama da rahat vermezler. Sırf adamlar büyük firma diye bağrınıyorlar. Şahsen benim böyle bir olay başımdan geçse konuyu kapatır yeni yerler ararım niye zırlıyosun ki ? Adamın dukkanı ister alır ister almaz. Sen beko çamasır makinası alırken bizi niye almıyo diye ağlıyorlar mı ?
göstermelik bir özürle kapatılan hadisedir. siemens özür dilemeseydi, buzdolaplarında kanatlı hayvan ve eşek eti bulgularına rastlanıp fabrikası kapatılırdı. onlar da bilincinde durumun.
nt ya da bank asya gibi ayrışmacı kurumların türbansızları işe almamasından pek de farklı görünmemekle birlikte toplumsal sınıflaşmaların arttığının kanıtıdır.
ilan verip aranan özellikler kısmına kapalı bayan yazan yarak kafalıların çok dert etmemesi gereken olaydır.
zihniyet aynı zihniyet çünkü.
bir kişiyi işe alırken aranacak ilk özellik işinin ehli olmasıdır. kapalı, açık farketmez.

edit: imla.
Sünni firmaların (daha başka terim bulamadım) iş görüşmelerine gelen adaylara "alevi değilsiniz de mi" gibisinden sorular yöneltmesinden daha feci olmayan bir durum.

Evet bu olay, resmen iki kız arkadaşımın başına geliyor Kozyatağı'nda bir firmaya başvuru yapıyor arkadaşlarım. içeride türbanlı, başı açık karışık bir personel var. Mescit de var. Sahipleri (nakliye firması) modern badem bıyıklılardan ama kibarlar ve insan olarak iyi birer aile yapısına sahip gibiler. Formlar dolduruluyor, göstermelik bir mülakat yapılıyor ve arkadaşlarımıza haftaya başlayabilirsiniz deniyor. Başı açık, kıyafet vs gibi hiçbir konu konuşulmuyor.

Taa ki tam kapıdan çıkmalarına kadar...ikinic patron (oğul) koşarak geliyor ve "yanlış anlamazsanız bir şey soracağım" diyor. "Alevi değilsiniz de mi?" Kızlar şaşırıyor: Bir tanesi size ne derken diğeri hayır hayır değiliz diyor gayriihtiyari. Adam ikisini de bir süzüyor ve şu şekilde uğurluyor: "Hal ve tavırlarınızdan alevi olmadığınızı, iyi birer aile kızı olduğunuzu görüyorum. işe başlayabilirsiniz." Tabi arkadaşlar ikinci kez dönüp bakmıyorlar bile.

Şimdi bu kıza destek mahiyetinde çıkıp, Siemens'in hareketini kınayanlar buna ne diyecek merak ediyorum.

Başörtüsü gibi konuların devlet ve iş yaşamından uzak tutulmasının amacı buydu. Bir kere din işin içine girdi mi artık içinden çıkılmaz hal alır. Gel gör ki okumayan, araştırmayan, boş boş hayat sürmeye başlayan bu toplumun ağzına sakız gibi "özgürlük" kelimesini verdiler olay orda koptu.

Geçmiş olsun artık.
dinle zerre kadar ilgim yok; ama kusura bakmasın kimse diktatörlüğün, zorbalığın dik alasıdır. siemens istediği kadar büyük bir kuruluş olup dünya piyasasında söz sahibi olsun bunu yapmaya hakkı yoktur. bu yasağı: "şirketin iç düzeni,kurallarında böyle belirlenebilir" diye savunmak gericiliğin dik alasıdır.Ve eğer bu atatürkçülük adına yapılıyorsa ya şimdi gerçek atatürkçü kalmamıştır; ya da atatürkçülük özünde gerici bir ideolojidir. siemens in bu davranışı 1930 lardan kalma bir diktatöryel bir tutumdur.
hürriyet gazetesinin de türbanlı kimse çalıştırmadığı hadisesini bilmeyen, bilse de bilmemezlikten gelen kişileri sağlam galeyana getirmiş bir mevzu.

yıllar önce durum buydu, şu anki sistemleriyle ilgili bir malumatım yok.

lakin, haydi boykot edelim demeden önce bir düşünmek gerekiyor. avea ve turkcell de çalıştırmıyor mesela. ikea da çalıştırmaz. pronet de çalıştırmıyor vs vs. boykot ediyor musunuz? neden çalıştırmak zorunda olsunlar ki? bu islam düşmanlığı değil. bu, yabancı ortaklı, yabancı sermayeli şirketlerin hepsinde var. bu yüzden normal karşılamak lazım.. zaten ülkede firma bitmiş de değil. yabancı sermayeli firmalara baş vurup, sonra da mağduru oynamak, samimiyetsiz olduğu kadar itici aynı zamanda..

bunun türbana karşı olmakla hiçbir ilgisi yok. biraz düşünebilmek her şeyi çözüyor..
alman şirketidir, prensip sahibidir. iş yerinde stajer de olsa disiplin istemektedir. orası iş yeridir siyaset meydanı değildir, özür dilemesi yavşaklıktır o ayrı.