bugün

bazen film izlemek yerine tercih ettiğim şey.
tam hakkında bi şeyler yazacakken aklıma gelen melodisiyle donup kalıyorum.
sözlerin derinliği, nakaratı zaten mükemmelin ötesinde. ama david gilmour ilk 8 dakika zaten öyle anlatıyor ki meseleyi, sözleri ben yazsaydım bunlara yakın bi şeyler olurdu.
ilk 8 dakikası dünyanın en güzel melodilerinden değil, en güzel şeylerinden biri.
bi sarki 13 dk olsun ve bu sarki size kendini 4 5 defa ust uste dinlettirsin. mukemmeldir efendim nakaratta ince bi titrer eslik etmeye baslarsiniz.
'S'hine on 'y'ou crazy 'd'iamond'dan da anlaşılacağı üzere pink floyd'un ilk gitaristi olan syd barrett'a ithafen yazılmıştır. insanı alıp bambaşka yerlere götüren bir şarkıdır, ne zaman moralim bozuk olsa ilaç niyetine dinlerim bu şarkıyı.
meltdown ve remember that night versiyonlarında david gilmour volume ve delay pedalları ile çılgınca şeyler yaparak solo çalmıştır bu şarkıyı. akoru basıyor ardından pedala basıyor ve ses 20 saniye kadar uzuyor, üstüne solosunu atıyor. ayrı bir tadı vardır bu versiyonları dinlemenin.
intro solosu tarihte çalınmış en güzel sololardan biri olan şarkı. belki de en güzeli. en güzeli. mükemmel. inanılmaz. yine dinliycem amk parasıyla değil mi.
kapa gözlerini bakalım bu sefer nereye gideceksin şarkısıdır. introda uzaklaşılır. ağzına sıçılması ile keyiften ölmek arasında bırakır. bilemezsin.
adamın amına koyan bir şarkı.
live versiyonunun sonunda bir saksofon solo atar ki bir ablamız, benim diyen erkeği diz çöktürür.
Insanda altın vurus etkisi yapan şarkı.
bir şarkı.
benim için yapılan mükemmel şarkılardan birisidir .
uzaktan google a yazılmış anahtar kelimeler gibi duran.
pink floyd'un, müzikle uğraşan, beste yapmaya çalışan gençlere ilaç gibi gelecek parçasıdır. "bir parça nasıl planlanmalı?" sorusuna direkt cevaptır.
pearl jam'in de coverladığı, syd barrett için yazılmış efsanevi pink floyd parçası.
uyku tutmadıysa, bir tutam kendinize ihtiyacınız varsa hele de şu saatte bir sigara açıp kendinizi vermeniz gereken eser.

shine on you crazy diamonds. shine amk! mutlu ol, bu bir emirdir!
(bkz: syd barrett)
tam da dinlerken taymlayn midir sol freym midir iste neyse mobilcilerin gordugu seyde gorup nedense cok sasirip ohaa cektigim sarkidir. efendim bir de gitar sololari yok mu ohohov.
efsane şarkı. abi bu nasıl bir şey ya. sen nasıl bir şeysin ya. bu şarkıyı bir insan yazmış olamaz, uhrevi bi yanı var elbet. notaları vahiy olunmuş diyen arkadaşlar var, sonuna kadar haklılar. böyle bir şarkı sıradan olamaz. uzun zamandır dinlemiyordum iyi geldi.
bir viş yu vere here değildir.
her türlü efsanevi olan pink floyd şarkısı. soloları alır adamı bambaşka diyarlara götürür.
18 aydır hakkında hiç birşey yazılmamış şarkıdır.

çıtayı öyle bir yükseltir ki bu şarkı, popüler kültürün ürünü olan hiç birşey ilginizi çekmez bir süre sonra. tek başınıza kalırsınız aval aval bakarsınız etrafınızdakilere.

insanlar nelerden hoşlanıyor? nasıl hoşlanıyorlar ? nasıl mutlular ?

beklemeye koyulursunuz.
pink floyd'Un nasıl efsane olunur dersi verdiği şarkı, şarkı demek az kalıyor da dedik bir kere.
şarkı boyunca kendinizden geçmenizi sağlayan syd barrett'e adanmış, muazzam bir pink floyd şarkısıdır.
gecenin şu saatinde gelmeyen uykunun nedeni olan şarkıdır. yıllardır dinlemiyordum, ne de özlemişim...

part i

animsa genc oldugun gunleri, hani guneş gibi parladigin.
parilda cilgin elmas.
şimdi gözlerinde bir bakiş, gökteki kara delikler gibi.
parilda cilgin elmas.
cocuklugun ve yildiz kişiligin kiskaca almiş seni
celik ruzgarlarda esen.
gel buraya hedefler, uzaktaki kahkahalar, gel buraya yabanci,
destan olan, şehit olan ve parilda.
ulaştin gizlere kisa zamanda, aya bakip agladin.
parilda cilgin elmas.
gece gölgeler tehdit etti seni ve gösterdin kendini işikta.
parilda cilgin elmas.
biktirdin herkesi zamanli zamansiz ziyaretlerinle,
celik ruzgarlarda esen.
gel buraya zaptedilemeyen, sen öngörulu, gel buraya ressam,
sen kavalci, sen tutuklu ve parilda

part ii

kimse bilmiyor nerede oldugunu, yakinda mi uzakta mi oldugunu.
parilda cilgin elmas.
kat kat yigilmiş herşey ve seninle birlikte olacagim orada.
parilda cilgin elmas.
ve dunku zaferin gölgesinde mayişacagiz biz,
ve gidecegiz meltemlerde.
gel buraya kucuk cocuk, sen kaybeden ve kazanan, madenci,
dogruluk ve duşler icin parilda.
Şahin'in dayımın rakısını alıp orospu çocukluğu yaptığı şarkı değil mi bu?