bugün

yeni türkü şarkısı. sözleri murathan mungan'a aittir. selim atakan bestesidir.

taş baskısı bir plakta
yorgun bir ses cızırdar
küflü sayfalarında bir albümün
gülümser o soluk fotoğraflar

kıvrılırken bir kentin alanına
tutunur geçmiş yıllarına
tutunur anılarına

ince uzun duvarlar
kaç hayat yaşadınız söyleyin
sesler yüzler sokaklar

yankısı kalmadı seslerin
odalarımızda
sahipleri çoktan öldü fotoğrafların
adımlarımızdan yoruldu yollar
kaç hayat yaşadınız söyleyin
sesler yüzler sokaklar

şarkısını yitirmiş sesler
gençliğini yitirmiş yüzler
evlerini yitirmiş sokaklar
kaç hayat yaşayacaklar daha
daha kaç hayat yaşayacaklar

unutulur mu yoksa bir gün
sesler yüzler sokaklar
bunca yaşamışlıktan sonra

hiç unutulmayacaklar
hiç unutulmayacaklar
hiç unutulmayacaklar
hiç unutulmayacaklar
bencil kapaklı kitap. egoist ve egotist galiba resimdeki 'abi'. *
http://www.ilknokta.com/V...taDetail/Number/34885.htm
kitapta ahmet kayanın eşi gülten kaya ile yapılan mülakatta yazılana göre ahmet kaya o dönem de bir ödp konserinde mhp den de davet beklemiştir.
gülten kaya'nın yaptığı açıklamada bu konudaki söyledikleri için kitaptan alıntı yapmak gerekirse:

........ Ahmet Kaya dışında kimse bahsettiğim özel güce sahip değildi. Mesela Ahmet çok sağlıklı bir demokrattı. Ve muhalif bir insandı. Ya­ni ayırt etmeden tüm haksızlıklara karşı dikilirdi. Başörtüsü­ne yapılana da karşı çıkan, Alparslan Türkeş"in idam edilme­sine de karşı duran bir adamdı. Mesela Ahmet ÖDP konserle­rine çıkarken keşke beni MHP de konsere çağırsa derdi. Ne den gitmesin ki; hâlâ düşünüyorum bu şarkıları ülkücüler de dinledi, dinliyor, dinlemeliler. Hâlâ Ahmet Kaya gerçeği varsa bu yüzdendir. Biz güzel işler, güzel şarkılar ürettik, yani; yok onun gazetesinde niye çıktın, yok bunun ekranında niye varsın saçmalıkları. Bu solun da mantığı olsa karşıyım sağın da. MHP, Ahmet Kaya'yı konsere çağırsaydı cidden giderdi. Doğru şarkıların herkes tarafından dinlenilmesini isterdi. Bu ülkede herkes diğerini "öteki" olmakla suçluyor. Ama öteleye öteleye o kadar yalnız kalırız ki. Bizim tamamımız Türkiye'yi oluşturuyor. Burada tekrar ve kesin olarak altını çiziyorum. Ahmet Kaya kesinlikle taraf ve örgütlü değildi, tuttuğu futbol takımı hariç!
........
murathan mungan'a ait söz vermiş şarkılar adlı albümde zuhal olcay tarafından oldukça iyi yorumlanmış güzel bir şarkı.