bugün

Minik Kuşun nadide parçalarından biri, sevgiyle titrekse bir gönül ağlatır da bu şarkı... (bkz: ağlatan şarkılar)
minik serçemizin seslendirdiği ve oturup ağlatan bir şarkı :
hasret oldu ayrılık oldu
hüzünlere bölündü saatler
gördüm sarkan iki damla yaş
ayrılık da sevgiyle beraber
bir şarkı bir şiir gibi
yaşadım canım acıları
senden bana hatıra şimdi
sakladığım sevgili kederler
bir sır gibi saklarım seni
bir yemin bir gizli düş gibi
ben bu yükü taşırım sen git,
git acılanma....
sen ağlama dayanamam*
ağlama göz bebeğim sana kıyamam
al* yüreğim senin olsun
yüreğin bende kalırsa yaşayamam..
yılların eskitemediği muhteşem sezen aksu şarkısıdır. bir insana bu kadar güzel sen aglama denilebilir. bu kadar ince veda edilebilir.
sözlerine inat ağladığım şarkı.
ruhun bedenine ve beynine hükmedemezken omzuna uzanan elin teselli temennisidir.. bilemezki kulağında çınlayan bu teselli cümlesinin anlamını kavrayamayacak kadar sancıya teslim olmuş yüreğin!
sezen aksu şahaseri olan için şarkı için yorum yapamam. ne de olsa sezen aksu yapmıştır. iyi yapmıştır.

ama gel gör ki badem öyle bir şarkı yapmış ki ne desem olmuyor. bir şey bulamıyorum tanımlamak için. bir yandan sen ağlama derken bir yandan sen de onunla beraber ağlıyorsun. yollarıma taş koysalar döneceğim, gözlerinden yaşları sileceğim bölümü ise filmin koptuğu an oluyor. şarkıyı uzun süre dinlemedikten sonra sınav filmini izlerken -ki filmdeki bütün şarkılar cuk oturmuştur- öyle güzel bir anda, öyle can yakan bir biçimde ortaya çıkmıştır ki ağlamamak elde değildir. ama ben ağlamadım, sadece gözüme bir şey kaçtı.
* bir ümit yaşar oğuzcan şiiri.

Ben ağlayan şairim
Bana gülmesini öğretmediler
Eğil de bir bak mahzun yüzüme
Anlatır sana çektiklerimi
Birer bıçak yarası gibi
Alnımdaki çizgiler
Ben mutluluk nedir bilemedim
Saçlarım okşanmaya alışık değil
Hep böyle dalıp gider gözlerim
Ve ne zaman düşünsem geçen günleri
Bir karanlık basar içimi
Aydınlık değil
Seni nasıl severim bilirsin
Nasıl yanarım özlemler içinde
Bastığın yerler cennet olur
Bilirim en serin rüzgarla gelirsin
Yine de yanar tutuşurum ben
Cehennemler içinde.
En mutlu sandığın yerde kederliyim
Ben seninle sensizliği düşünürüm
Bir korku düşer içime apansız
Burkulur yüreğim
Seni şiirlerimde bin yıl yaşatır da
Ben bin defa ölürüm
Bir gün yokluğum bir gölge gibi
Düşüverirse gözlerine
Unutma ağlayan şairini
Unutma o günde kapanıp dizlerine
Kendi yokluğuma kendim ağlarım
Sen ağlama e mi
Sen ağlama e mi?
(bkz: türkiye nin en büyük 10 sanayi kuruluşu)
büyük ironik şarkı. o ağlama der, sen ağlamasını istemediğin birini düşünürsün ama sen ağlarsın.
iki tane bu isimli şarkı vardır..
biri minik serçe sezen aksu'nun ki artık bir efsanedir..
diğeri de badem isimli bir grubun aynı zamanda sınav filminde de kullanılmış şarkısıdır..
ikisi de ayrı damar,ayrı efkarlanma sebebidir..

badem'in sen ağlama sını size ilk sevgili dinlettiyse,ve siz ağlarken gözünüzden süzülen yaşları silerken bir yandan bu şarkıyı söylüyorsa bu şarkının anlamı sizin için biraz daha farklı olacaktır..
badem'in sözleriyle insana yaşattıkları tamamen tezat şarkısı. *
`Sen ağlama
Bir damla gözyaşın yeter
Sen üzülme gülüm
Gamzende güllerin biter
Yollarıma taş koysalar döneceğim
Gözlerinden yaşlarını sileceğim`.
... "bu şarkıyı biLiyor musun?.." diye bir garip suaL iLe başLadım onunLa yaşayacağım bir ömre.. biLemezdim ki onun biLmediği -benimse biLdiğim- şarkı'nın onu ağLatacağını.. tam oLarak ağLadı diyemem, gözLeri doLdu, gözLerini benden kaçırdı, pişman oLdum, "çok güzeL" dedi, sarıLdım, konuşmuyordu, uzun cümLeLer kurmuyordu, nidaLar ve gözLeri iLe söyLedikLerime cevap veriyordu, omuzLarından tutup gözLerinin içine baktım, ısLaktı gözLeri ve hiçbir göz bana bu kadar ısLak görünmemişti daha önce, tekrardan sarıLdım, ağzıma giren saçLarını topLadım kuLağı'nın arkasına, öptüm, konuşmadık, onun biLmediği şarkı, benimse biLdiğim şarkı, çaLmaya devam ediyordu, burnunu çekti, sarıLma eyLemine bir son verip tekrardan gözLerinin içine baktım, bu sefer ben gözLerimi kaçırdım, kötü biri oLduğumu düşündüm, düşünceLerimi birbirine bağLayan bağLarı jiLet iLe kestim, kanım aktı ama akan kanı o görmedi.. arabesk yanım baskınLığını hissettirdi ve kravatsız siyah takım eLbiseLi cümLemi kurdum; onun gözünden akan bir damLa yaş için nice canLar yakacağımı -kendi canımı biLe yakacağımı- biLiyor mudur şimdi biLmiyorum..

sen ağLama
bir damLa gözyaşın yeter
sen üzüLme güLüm
gamzende güLLerin biter
sezen aksu'nun herkesten once hincal uluc'a dinlettigi sarki, en azindan hincal uluc boyle soyluyor..
sertab erener'den dinlemek için;
http://www.youtube.com/watch?v=358UPV51_O4&feature=related
bazı şarkılar vardır, daha ilk dinleyişte boğazınızda düğümlenir, nefes alamazsınız ya bu da öyle bir şarkı.
sonra yok hayır, dinlemeyeceğim artık dersiniz size hatırlattıkları yüzünden ama dayanamaz yine dinlersiniz.
ben de kendi kendime söz vermeme rağmen dayanamadım, yine dinliyorum ve diyorum ki ;

''sen ağlama bir damla gözyaşın yeter
sen üzülme gülüm gamzende güllerin biter
yollarıma taş koysalar döneceğim
gözlerinden yaşlarını sileceğim..''
mahsun kırmızıgül'ün de oldukça güzel söylediği sezen aksu şarkısı.

--spoiler--
http://www.youtube.com/watch?v=zR-qqCZOUE0
--spoiler--
kargonun coverını yaptığı sezen aksu şarkısı.
saatlerdir media playerimda çalan ,3.43 dk da bir başa dönen, değiştirmeyede kıyamadığım badem şarkısı
"-sen ağlama. dayanamam. ağlama gözbebeğim sana kıyamam..." diye devam eden bir sezen aksu şarkısıdır.
sinir seviyesinin dorukta olduğu zaman dinlenmesi gereken şarkıdır.
Bir de soda açtınmı yanına ne sinir kalır ne hazımsızlık. ağlamayla beraber geğirme iyi gelir zannımca.
badem adlı grubun yorumladıgı güzel şarkı. ama ne yaman celişkidir sen aglama derken aglamak. Gözlerinden yaşlarını sileceğim derken göz yaşı dökmek ne acı vericidir. Ama Sevdiğinden uzakta olup bu şarkıyla avunmak da güzeldir.
(bkz: badem) in güzel şarkısı;
kara gözlerinden bir damla yaş düşünce
güzel yüzün yanakların ıslanır
kara gözlerinden bir damla yaş düşünce
hüzün keder yüreğime yaslanır..

ara nağmeleri yumuşacıktır.
duygulanmak için ille de aşık olunması gerekmeyen, her yaşta ayrı bir tat veren ve akla mutlaka sezen aksu'yu getiren muhteşem şarkı.
sezen aksu'nun 1984'te uzunçalar olarak çıkardığı albüm ve türk şarkı listesinde 1 yıl liste başı kalmış şarkısı. albümdeki iarkılar şöyleydi:

01 Sen Ağlama
02 Benimle Ol
03 Geri Dön
04 Yeter
05 Bu Gece
06 Dağlar Dağlar
07 Çocuklar Gibi
08 Tükeneceğiz
09 Bir Başka Aşk
10 Bin Dokuzyüz Kırkbeş

ayrıca (bkz: bütün şarkıları güzel olan albümler)