bugün

deniz kabuklarından elde edilen ve değerli bir taş olarak kullanılan madde.
fulya'yla arasında çok büyük fark vardır.
bugün evinin önünden geçtim.
bazı deniz canlılarının kabuğundaki, pırıltılı, beyaz, gökkuşağı rengindeki madde.
denizlerden çıkan değerli bir taş.
deniz altından çıkarılan değerli bir taş.
insan ismi de hastalık ismi de olabilen enteresan kelime.
ilkokulda hiç haz almadığım kızın ismi.

her sedef bittabi ilkokuldaki sedef olamaz. bazıları candır, bazıları döneri düşürendir.

edit : ekleme yapıldı.
Pek çok dilde "anne" sözcüğü ile ilişkilendirilmiştir. Örneğin: Mother of pearl, perlmutt, perlmutter, madreperla, paarlemoer, parelmoer vs. incinin oluşup büyüdüğü yer, yani bir bakıma midyenin rahim duvarıdır; midye içine giren mini minnacık bir kum tanesini kendine zarar vermemesi için bir salgıyla kaplayan midye, incinin oluşumunu sağlar. Kaplama işi devam ettikçe inci büyür ve güzelleşir. Bu maddeden nasibini alan "rahim duvarı" giderek sedeflenir. Mobilya, enstrüman, gözlük, tarak, kolye, küpe, yüzük.. Gibi nice güzel eşyaya eşsiz güzellik ve değer katar.
Edit: Canlı olanları koruyalım. Yazıktır, günahtır, yaşamın önemli döngülerindendir.
Lanet bir hastalıktır.
en güzel kız ismidir.
bu ismi vermeyin çocuklarınıza...
sevemedim bir türlü...
(bkz: sedef avcı)
çok değerli olmasa da görüntüsü güzel olan bir çeşit taş.

tesbih boncuğu olarak kullanıldığında bir yarısı saydam, diğer yarısı beyaz görünüyor. gümüş ile yan yana geldiğinde görüntüsü daha da güzelleşiyor.

ayrıca deniz altından çıkarıldığı söylenir.
inci kabuğu, inci yapan hayvandır. hint ve çin denizlerinde daha çok rastlanan deniz kaplumbağasına benzeyen bir tür istiridyedir. bir rivayete göre de nisan aynın on sekizinde deniz yüzeyine çıkar ve düşen yağmur tanelerini yutar. yuttuğu bu yağmur suyu zamanla canını acıtır ve acısını dindirmek için bir sıvı salgılar. Bu sıvı da zamanla katılaşarak inciyi oluşturur.
güzel bir bayan ismidir.
midye, istiridye gibi deniz hayvanlarının kabuğunda bulunan sedefçilikte kullanılan, pırıltılı, beyaz, sert bir madde.
CaCO3 plakaların birleşmesinden meydana gelen sedef kompozit bir malzeme.
Midye ve istiridye gibi deniz hayvanlarının kabuğunda bulunan, sedefçilikte kullanılan, pırıltılı, beyaz, sert bir madde.
en güzel isim: sedef

Sevgi
Edebi yetenek
Dahilik
Elzemlik
Fetişistlik

baş harflerine baksana durumu *
deniz altında bulunan değerli bir taş diye biliyorum. ilkokulda adımı sorduklarında böle demiştim.
türkiye cumhuriyeti nin en donanımlı özel tersanesinin eski adı.

--spoiler--
şimdiki adı ise kalkavan tersanesi. 300 milyon dolara atasay kuyumculuk a satıldığı yönünde ciddi iddaalar vardır. öyleyse hayırlı olsundur..

her ne kadar sedef, kalkavan tersanesi olarak değişsede, herkes onu sedef diye tanır.. *
--spoiler--

(bkz: turkon)
söylenildiğinde insanı bir hoş eden isim.
-sedefff sedefff sedefff
-bir hoş oluyurum bilader demeyin şunu .mına koyim.
yarı kıymetli taşlardandır. mobilya, silah ve gümüş işlemeciliğinde kullanılır.
(bkz: sedef kakma)
dişi isimlerinin en güzellerinden.