bugün

ayağımın tozuyla yorum yapayım.. bendeniz testere serisinin hayranlarından olduğumdan ötürü hiçbirini kaçırmadan izledim. açıkçası hepsinde de keyif aldım ama bu son film kesinlikle harika olmuş.

serinin bundan önceki halkaları mide bulandırıcı sahneler içeriyordu. bu film ise bu sahnelerin yanısıra kişiyi germeyi de başarıyor. diğerlerinde olduğu gibi testere sadece kol, bacak, kafa çalışmak yerine, bu filmde iç organlara odaklanmış.*
ayrıca bu filmi kurgu yok, konu yok diye eleştirenleri anlamıyorum. bu filmin muhteşem bir konu işlemek gibi bir amacı yok zaten. kurulan düzenekler, oynanan oyunlar, yaşatılan sahneler muhteşem.

bu son olmamalı, devamı gelmeli. filmin bitişi de tam final olmamış zaten.
korkudan ziyade gayet gerilim filmi olmuş.
arasıra bu ne lan deyip 3d gözlüğü çıkardım. yer yer çıplak gözle izlenebiliyor.
sanırsam serinin son filmi idi.
korku filmi değil iğrençlik abidesi filmdir. *
serinin sonunu merak etmiyorsanız -ki az çok tahmin edersiniz- bu filme vereceğiniz parayla yapılacak daha güzel işler var. paranıza yazık.
kötülenmemesi kanaatinde olduğum film tamam belki 3d gene her zaman ki kalitesizliğinde * belki bazı sahneler gerçekçi değil belki uzatmak için yırtmışlar ama testere gene de gideri yok değil hani. gidin gidin.
--spoiler--
serinin diğer filmleri daha çok kurgu ve zekice, çok önceden planlanmış komplike hamleler içerirken bu film daha çok işkence ve kan içeriyor. iyi olmadı mı? gerilim güzel ama insan biraz daha üstünde uzun uzun düşünülmesi gereken bir son istiyor. işkence sahneleri o anı çok güzel ve sansürsüzce yansıtsa da fazla açık vardı. yani işkencelerin çoğunda kurban testerenin istediği yöntem dışında alternatif bir yöntem deneyebilirdi ama hiçbirinde denemedi.
--spoiler--
bu filmi kurgusu için izlemiyorsanız sinemada izleyin.
bana sorarsanız: "olmamış sanki" derim.
dünya sinema tarihi yeniden yazıldı.vizeniz mi var?siktiredin.hastanede nöbetçi misiniz?onu da siktiredin.her ne yapıyorsanız bırakın ve gidin bu filmi izleyin.tabii bu önceki tüm filmleri izleyenler için.
son sahnesinde topal doktorun dışındaki 2 kişinin gül cemalini bizlere göstermemiş filmdir. şimdi insanın aklını kemir kemir kemirir onlar.
serinin üçüncüsünden sonrasını izlemeyi bıraktığım filmdir. (bkz: allahın hakkı üçtür)
ilk 4 filmi izledim.birincisinde ağzım açık kalmıştı resmen üç gün toplayamadım çok şaşırmıştım.ilk bölümde şiddet çok dozundaydı sonrasında aşırıya kaçtıklarını düşünüyorum.birinin kesilmesini izlemek detaylıca yalanda olsa gerçek gibi ve bundan zevk almak gerçekten çok tuhaf.zevk alanları anlayamıyorum bence tehlikelisiniz.
herneyse 4 e kadar sırf meraktan izleyenlerdenim hiç hayal kırıklığına uğramadım filmde fakat dediğim gibi sahneler çok aşırılaştıkça bende kapasitemi doldurdum.
son filmi izlemeyi düşünüyorum sırf ne olacak diye merakımdan.
gitmeyenler için, eğer gidilecekse tek gidilmesi gerekilen filimdir. ya da yanınızdaki seyir arkadaşınızın sağlam bünyeye sahip olması gerekir. e tabi senin içinde geçerli bu.

ben tek gitmediğime pişman oldum arkadaş. filmin ikinci yarısının başlarında yanımdaki arkadaş bayıldı. bildiğin bayıldı lan amına kyim. bayılanı mı kaldırayım film i mi izleyeyim arasında gittim geldim de allah'tan 30 saniye gibi kısa süre sonra kendine geldi.

yuh amına koyim. adamlar güzel yapmış harbiden. mantıklı, akıl gerektiren oyunlar.
bir torrent sitesinde şu konuşmaya şahit olduğum testere serisinin şu tarih itibari ile son filmi.
sunum:testere 3d camRip
yorum:şaka mısınız 3d yi sinema çekimimi izlicez?
(bkz: önder saw 3d)
yüreği ağızlara getiren sahneler bunlar:

http://www.facebook.com/v...221243465658&comments
filmin adı testere 7 olsaydı kimse gitmeyecekti mükemmel bir ticari zeka zamanına yazık değil belki ama parana çok yazık .
--spoiler--
"Merhaba, Evan! Bir oyun oynamak istiyorum. içinde bulunduğunuz bu durumu kendiniz yarattınız. Sen ve senin arkadaşların hep ırkçı davrandınız. Birçok kişiyi fiziksel farklılıkları nedeniyle dışladınız. Ama bugün sizler dışlanacaksınız. Arkadaşlarını kurtarmak için hiç olmadığı kadar benzersiz bir yetenek sergilemen gerekecek. 30 saniye içerisinde araba krikodan aşağı arkadaşının yüzüne düşecek ve bu da ölümcül olaylar zincirini başlatacak. Meydana gelecek olan bu olayları engellemek istiyorsan, 'koltuğa yapışmış olan derini yüzmen' gerekecek. Ardından önünde duran kolu çekeceksin. Bütün bunları başarmak için fedakarlık yapman gerekecek. 'Başkalarını, derilerinin rengine göre değerlendirdiniz ve şimdi sen, Evan, hepinizin içinde aynı renk olduğunu öğreneceksin. Yaşa ya da öl, Evan. Seçim senin! " [SAW VII]
--spoiler--
adamın göğüslerine taktığı kanca sahnesi hiç ama hiç olmamış; çok saçma olmuş.

ulan be adam! o kancayı göğüslerine takmak zorunda mısın yani?
tut kancaları birbirine bağla, tırman.
baktın olmadı, üzerinde otur, yukarı çek.
o da olmadı kancayı elbisene geçir, çek
pantolonuna bağla çek,
ne bileyim kemerine bağla çek.
o da olmadı al osbir çek a.q.
serinin son filmi olup ama ucu açık bırakılan yapıt.
1 çıktı merakla izledik
2 çıktı abovv süper olacak dedik
3 çıktı hımmm tamam sonuncusu geldi dedik yine merakla izledik.
4 çıktı tamam tamam 4 son olur dedik onu da izledik.
5 çıktı oha daha ne kaldı dedik daha da gelmez heralde dedik e yeter artık dedik
6 çıktı ohannesburger dedik daha ne kaldı dedikkiiii 7 çıktı.
7 ne amına koyayım ya 7 ne böyle sikim senaryoya sahip bir filmden 7 seri nasıl çıkıyor. bi de 3d sikini eklemişler, bırakın artık siktirmeyin holuvudunuzu.
açılış sahnesiyle türk kızlarına selam çakmıştır.
-seni seviyorum...
+kahpe....
-hayır hayır mecbur kaldım söyledim aslında ben sana aşığım...
+....
bir rivayete göre sonuncusunda herkes eceli ile ölecekmiş.
Testerenin kurduğu tuzaktan kurtulduğunu anlatarak şöhrete kavuşan bir adamın,bu sefer gerçekten testerenin tuzağına yakalanarak kendisini bir oyunun beklediği filmdir.izlenmesi tavsiye edilir. *
Bir efsanenin * sonudur.

Kim ne derse desin, korku-gerilim sinemasında bir çığır açtı testere serisi. Hatta öyle bir çığır açtı ki, "testere"yi kategorize ederken bile "türü:korku-gerilim" demek biraz eksik kaldı. Korku? Gerilim? Evet biraz, ama çokça da sadizm, vahşet. Yalnız anti-kahramanımız jigsaw öyle bir ahlak anlayışı üzerine kurdu ki bu sadist oyunları, öyle bir zekayla kurguladı ki, işte tam da bunlar efsane mertebesine eriştirdi "testere"yi. Benim gibi kurban kesilirken bakamayan adamları bile, nasıl becerdiyse, sürükledi peşinden salonlara ve içimizdeki "sadist manyağı" besledi, besledikçe besledi.

Yapımcı ve senaristlerine, onların bile beklediğinin çok üzerinde bir para kazandırmıştı ilk film. Zaten işin içine "çokça" para girince kesmediler altın yumurtlayan tavuğu ve tavuk ardından 6 tane daha yumurtladı (daha doğrusu yumurtlatıldı) Ama her yumurta, bir öncekinden daha solgundu.

Keşke bir "üçleme" şeklinde bağlansaydı, keşke hiç bulaşılmasaydı 3'den sonrasına ama "satan" memnunsa yapacak birşey yok.

Özetle, önceki filmlerdeki soru işaretlerini tam anlamıyla giderememiş, sanki her an 8.si çekilecekmiş gibi alelacele sonlandırılmış bu 7. film.

6 puan, ilk üç filmin hatrına da +2 puan=8.0
--spoiler--
linkin park solisti chester bennington un ortalığı kan gölüne çevirdiği film.
(bkz: no way out)
--spoiler--
tek beğendiğim özelliği linkin park solisti chester bennington'un oynamasıdır. (bkz: chester bennington)