bugün

https://www.youtube.com/watch?v=I00PkxkSkkk

soyle bir agıt yakılmıstır katledilenler icin. dinleyince insanın icinden daglar taslar yıkılıyor sanki.
Savaş tüneline gidilebilir,çevresinde kurşunlanmış evler vardı.
görsel
Yılbaşında çok güzeldi.
Memleketim...
Birinci dünya savasının başladığı ve 1984 kış olimpiyatlarinin yapıldığı sehir.

Ayrıca saraybosna, muhtemelen, 20.Yüzyıla savaşla başlayıp,bu yüzyılın ortasinda tekrar 2.dünya savaşı sebebiyle işgal edilen ve ne yazik ki korkunç bir kuşatmayla 20. Yüzyılı yine savaşla kapatmak zorunda kalmış dünyadaki tek şehirdir.
Saraybosna, Bosna hersek, 1870'ler.
görsel

kaynak: @OttomanArchive
An itibariyle hırsızlığa uğradığım şehir. Gidenlere gidecek olanlara duyurulur çantanıza telefonunuza hakim olun. ‘Bişey olmaz yea’ demeyin ruhunuz bile duymadan çantanızı bi güzel açıp alacaklarını alıyorlar. Şehrin her noktasına hayran kalmıştım halbuki.
coronadan dolayı üsküp tatilimi erteledim mayıs'ta saraybosna ve srebnitsa'ya gideceğim. umuyorum ki güzel geçecektir. fırsat bulursam 7 gün içinde hırvatistana da uğrarım. ve ya kosovaya.
doğa harikası bir şehir

ama

vatandaşları aynı bizim konyalılar.
Karadeniz gibidir başçarşıda kafanı kaldırıp bakınca heryer yeşil tepelerde evler var.
Aralık ayında tek başıma 3 gece kaldığım şehir.
Havalimanında 2 Türkle tanıştım, merkeze kadar ortak taksi tuttuk, sonra ayrıldık.
Booking'ten ayarladığım apartman dairesine gittim. Duvarlarında kurşun izleri vardı. Katalitik sobası olan 1+1 minik bir evdi.
Başçarşıya yürüyerek 10 dk. Kilise çanları ile ezan sesleri arka arkaya duyuluyordu.
Börekleri harika. Çarşıda Türkçe konuşan esnafta var.
Bosna para birimi bizim liranın kağıt üzerinde 10 katı.
1 bam = 10 küsür TL.
Fakat şehir öyle çok pahalı değil. Mesela çarşıda tam ekmek et döner ve ayranı 9 bam'a yedim. içinde tıka basa et dana eti vardı.
Yani merak etmeyin bir yemeğe yüzlerce bam vermeyeceksiniz. Bizdeki whoper menü fiyatına karnınız daha iyi doyacak.
Gecelik 300 liradan daire fiyatları başlıyor. (merkezde) 600 liraya kral yerde konaklarsınız. isterseniz 150 liraya falan hosteller de var. Yatakhanede yabancı tiplerle kalacaksınız.
Genel olarak bu devirde bir kaç günlük uygun fiyata vakit geçirilebilecek yer.
Tarihi Sokaklarında dolaşması keyifli.
Sarajevo.
Bosna-Hersek kapitali.
Bursa’ya benzeyen şehir. Başçarşı aynı Bursa gibi kahve kokuyor. Sebil aynı Bursa’daki çeşmeler gibi. Sarıkale aynı Tophane’ye benziyor. Bi dk ya ben bu böreği Bursa’da da yemiştim.

Kovaçi şehitliğinde yüreğim düğümlendi. 5 asır önceki şehitlerimizle Bosna savaşında şehit düşenler Yanyana yatıyor, Aynı duyguyu Çanakkale’de de hissetmiştim.
almancası sarajevo olan şehir.
Gitmek, görmek, gezmek istediğim bir yer.
Bosna Hersek.
yenibosna ile alakası olmayan yer.