bugün

resmi dairelerde begoviç ve fatih sultan mehmed han ın resimleri bulunan şehir.
hakkında yazılanları okudukça içimi eriten şehirdir.
slogaya gittiğinizde şişe şişe jack daniels,tequila,cintonik açtıran türk gençleri görebilirisniz. nargile içecekseniz cafe libris var orda için lig tv'de var maç izlersiniz. bilgi almak isteyen olursa pm atsın yardımcı oluruk.
beş gün sonra kendisine kavuşacağım şehir. havaalanından başçarşı'ya ulaşım konusunda hâlâ kafamda soru işaretlerine sebep olandır.
Haftaya ziyaretine gideceğim şehir. Tecrübeli arkadaşların önerilerinden faydalanmak isterim.
savaşın izlerini hâlâ üzerinden atamamış şehir. ama buna rağmen çok farklı bir havası var. eski ile yeniyi bir arada yaşayabileceğiniz güzel başkent.

tramvayları çok eski olmasına karşın, tüm saraybosna'yı birbirine bağlıyor adeta.

bu şehrin kızlarına da ayrı bir parantez açmak gerekir ayrıca. güzeller, çok güzeller... geçirdiğim dört gün boyunca bir tane çirkin kıza rastlamadım ve hepsi de güler yüzlü.

ayrıca koca şehirde dört gün boyunca bir tane bile şişman insana rastlamadım. o kadar güzel yemekleri olmasına rağmen bu insanlar nasıl bu kadar zayıf olabiliyor diye düşünmeden edemiyorsunuz.

şehirde türkçe ile de işinizi halledebiliyorsunuz ama ingilizce bilmenizde fayda var yine de. gençlerin hemen hepsi ingilizce biliyor.

maaşları biraz daha yüksek olsa, yaşanılası bir şehir kesinlikle saraybosna. ya da nam-ı diğer sarajevo. ancak maalesef ülkenin en büyük sorunlarından birisi işsizlik. 4.5 milyon nüfusu olan bosna hersek'te, yaklaşık 2 milyon işsiz varmış.
Kışı cok guzel olan sehir. Dısarda kar tatlı tatlı atıştırırken bosnak kahvesi ve balkan muzikleri esliginde 90lı yilların atmosferi yasanabilir. Evet 2 gunde gezulebilecek bir sehir ama amac sadece gezmek değil nostaljik sevimli bir ulkede kafa dinlemekte olmalı.
ilginç bir şekilde özlediğim şehirdir.
(bkz: interrail) youtube kanalında şöyle bir çalışmaya denk geldiğim şehir. etkilenmemek elde değil gerçekten. bu videoyu izlerken beş ay öncesine geri döndüm resmen.

https://www.youtube.com/watch?v=2ANQa8YsQds
https://www.youtube.com/watch?v=ZTvhR0lEtZM

bir max richter eseri. çok güzel.. net.
savaşın izlerinin halen duvarlarda, sokaklarda görüldüğü, belli bir yaş grubuna ait erkek nüfusunun azlığının erkeklerin yapması gereken bir çok işi kadınların yapmasından anlaşıldığı, kıymalı böreğinde gerçekten yeterli miktarda kıyma olan şirin bir şehir.
nedendir bilinmez, bosna hersek ve özellikle saraybosna'ya bir bağlılık hissetmişimdir. köken olarak balkanlardan göçen bir ailenin mensubuyum, etkisi var mı bilmiyorum.

geçen yılki seyahatimde (bkz: üsküp)'ü ziyaret etmiştim, bu sene de (bkz: saraybosna)'yı ziyaret ettim. 3 gün 3 gece kaldığım şehirde pek sıkıldığım söylenemez. gezecek arkadaşlara bir kaç tavisyem olacak;

* mjalicka nehri kenarında bira için.
* cevapi'yi (bkz: cevabdzinica hodzic)'de yiyebilirsiniz. gerçi her mekan leziz yapmakta, futbolsever olarak önermekteyim.
* (bkz: alija izzetbegovic)'i ziyaret edin mutlaka.
* (bkz: eternal fire) aşırı cazip birşey değil; ancak görülmesi gerekli.
* (bkz: suada dilberovic) koprüsünü görebilirsiniz. köprünün hemen yakınındaki evlerdeki kurşun izleri gerçekten insanın aklından çıkmıyor.
* kaleye çıkıp gün batımında birşeyler içebilirsiniz.
* gece hayatı gerçekten hoş. kız arkadaşınızla giderseniz rahatsız edilmeden eğlenebilirsiniz.
* kiliseleri muhakkak gezin. etkileyiciler.
* (bkz: franz ferdinand köprüsü) muhakkak görülmesi gereken yerlerden.

vaktiniz varsa araç kiralayıp (bkz: mostar)'a gidebilirsiniz. ben gitmedim ancak seneye kısmet olursa araç kiralayıp 3'er gün gördüğüm şehirlerden başlayıp 10 günü ezmek istiyorum. o bölgeyi gezen yazarlar varsa önerilerini bekliyorum.

sevgiler.

edit: imla.
şehir gibi şehir. bizden birisi. huzurun sokaklarda otobüs beklediği şehir. huzurun sıcak ekmek kokusunda olduğu şehir. huzurun savaştan kalma delik deşik binalarda oturduğu şehir.
kultur shockun şarkısındaki kadar eğlenceli olmaya güzel şehir. 3 gün kaldığım evin duvarında hala kurşun izleri vardı. insan epey üzülüyor gittiğinde. balkonda oturup skopsko içmek güzeldi ama baya.
Bu şehrin sokaklarında gece gezerken çok dikkatli olmanız gerek. Her an gasp edilip öldürülebilirsiniz zira.
çalışıp para biriktirip gitmeyi düşündüğüm bosna hersek şehri. 1 ay falan kalmayı düşünüyorum aç kalsam bile sıkıntı değil de konaklaması sıkıntı. hem insanları nasıl çok merak ediyorum en çok insanları için gideceğim çünkü. bilen birisi varsa anlatırsa çok sevineceğim sözlük. saygılar.
Seneye tekrar gitmeyi planladığım şehir, istanbul'dan sonra cennet gibi. Ayrıca gerek insanlarıyla gerek Boşnak böreği ve cevabisi ile çok da hoş çok da güzel şehir.
kultur shock'un bursa konserinde böğürerek eşlik ettiğim mükemmel ötesi şarkı. sözlerini biraz götten sallasam da çok eğlendim lan. bu şarkıyı yıllardır canlı dinlemek istiyodum aq. coverlaması da çoh eğlenceli.
bosna hersek'in başkenti.
kış mevsiminde havalimanı hep sisli olur.
Max richter'e ait bir beste olduğunu dün öğrendiğim ilk kez twice born filminde duyup ve bu film için bestelendiğini sandığım güzel şarkı.

https://youtu.be/ZTvhR0lEtZM
Ay sonunda gidecegim sehirdir. Ilk defa gidecegim, bu yuzden ne edilir ne yapilir ne yenir ne icilik bir fikrim yok. Bloglari okuyorum anca. Dijital rehberlik etmek isteyen varsa pek sevinirim.
Memleketim hem ide köprünün oradan hiç gitmedim..

Güzelannanem aşklarını anılarını anlatırdı.. Toprağı bol olsun..

Ölmeden önce görmek istedi olmadı ben onun adına gideceğim...

köprüden adına bir çiçek atacağım ...
iki hafta önce gittiğim ve aşık olduğum şehir. Şehirlerin ruhu olduğuna tanık oldum.

Orada Ne yeyip ne içersiniz bilmiyorum ama tarihini okuyarak gidin. Her sokağında Yaşayacağınızdan Eminim.
Mutlaka eski saraybosnada (osmanlı çeşmesinin olduğu yerde) boşnak böreği yiyin.