bugün

sevgiliyi kırmadan ondan ayrılma bahanelerinden en tanıdık gelenidir. ayrıldığın zaman zaten kırılacak sevgilin, hem salak mı o "sana layık değilim"in mealini bilmesin. he anlamıyorsa da biraz da sende kabahat var, neden çıktın kıt anlayışlı biriyle?
sana layık değilim diyen sevgili aslında sıkıldım senden demek istiyordur ya da yeni birisini buldum kampanyadan yararlanıp eskisini götürüp yenisini almak istiyorum demek istiyordur(!) hala mı anlamadın!* hayatımdaki en zayıf halka sensin güle güle demek istiyordur.
aksi takdirde neden bir insan çok çok iyi birisinden ayrılmak istesin ki? yani madem adam bu kadar iyi, kır dizini, otur aşağı. *
tersi için (bkz: bu aşk fazla sana)
(bkz: bana layık değilsin)
ayrılmak istenen sevgili başa bela olmasın diye hatta bir de üstüne iyi hatıralar bırakmak için söylenecek cümle.
bu kelime kullanıldıktan sonra kesinlikle artık ayrılmayız cümlesini kullanılması mümkün olan cümle.
akabinde "hadi sana iyi günlleerr" diyerek ortamdan uzaklaşacak olan ve de artık miladını doldurmuş sevgili sözüdür. paketi açmadan son kullanma tarihine bakmak lazım tabii aşkın..
sevgilisi yanında sarhoş olan her erkeğin kullandığı kalıptır.
(bkz: beni bu kadar umursama)
layık olmayı kıçı yemeyen insanın sözüdür. değer verse, uğraşırdı. layık olmak için uğraşacağına, bu sözü söylüyorsa, doğruyu söylemiştir haspam. gerçekten size layık değildir.
başrollerini sadri alışık ve türkan şoray'ın oynadığı siyah beyaz bir türk sineması.
(bkz: sana laik değilim)
(bkz: yatma vaktinin anlaşıldığı durumlar)
Yaratıcılıktan en uzak baştan savma taktiğidir. Genellikle hanım kızlarımızca kullanılır. Aslında kendini daha iyilere layık gören kişi asrın yalanını atarak kendisini otuz saniye küçültmekte; ancak ömür boyu rahata ermektedir.
(bkz: türkiye ye laik değilsiniz)
boş yere kuşatma, fethetme beni,
oltana gelecek balık değilim.
nafile abartma, methetme beni,
övgüne kanacak kadar alık değilim.

bir zamanlar aşk için çok kapı çaldım
hepsinden ağzımın payını aldım.
her haltı yedin de bir ben mi kaldım?
ben yavan ekmeğe katık değilim.

yuvamı kursaydın konduğum dalda,
bir elim yağdaydı bir elim balda.
kulağı kapıda, gözleri yolda
görücü bekleyen kalık değilim.

ne kadar gülsem de yüreğim buruk,
kül olmuş ateşe neylesin körük
yelkenim yırtılmış, küreğim kırık.
keyf için kiralık kayık değilim.

bir asi rüzgar ki ruhumda esen;
gönlümde salınıp gezemezsin sen.
adımı aklına yazamazsın sen,
ben küçük yerlere layık değilim.
*
en kolay söylenen ayrılma bahanesi. hiç de inandırıcı değil yenilerini bulun.
istemiyorumun kibarcası.
insanı gerizekalı yerine koyan bahane..

"olmuyor, artık eskisi gibi hissedemiyorum" demeyi öğrendiğin zaman inan bana her şey çok daha kolay olacak..
(bkz: ben seni taşıyamıyorum)
"kişi, kendini bilmek kadar irfan olamaz" sözünü akla getiren cümle.
ya bi git allasen in karsı tarafın gururunu oksayarak yada oyle yaptıgını sanarak soylenme durumu.
sevgiliden ayrılırken az da olsa söylenen yalanlardandır.
senden ayrılmak istiyorumun kılıfına uydurulmuşu. bunu diyen şahıs belki iyi niyetli davranma çabası içinde olduğu için diyor ancak aslında öyle değil. evet ayrılmak istiyorsun, kendini 'sana layık değilim' diyerekten aşağı çekiyorsun ki ayrılmak istediğin sevgilin üzülmesin, kendini senden üstün görerek kendini bi bok zannetsin diye... ama öyle değil kuzum işte. sen iyi niyetinle bu sözleri söylerken aslında karşındaki kişiyi küçük düşürüyorsun aptal yerine koyuyorsun. madem ayrılmak istiyorsun söyle insan gibi, say sebeplerini bitsin ayrılın gidin. **
ben sana layık olmadım, olamam da. hem küçük emrah moduna girilir hem de hatalı olmanın verdiği bedeli böylelikle ödeme çabasına.
yalan ifadelerin başında gelir. sırf uzatmamak için bir an önce bitirmek için kurulduğu ve yalan olduğu 7bin 500 metreden anlaşılan ifadedir.
(bkz: layık değiliz)