bugün

Bir ay öncesine kadar aşık olduğum Şimdi ise gitmeye cesaret bile edemediğim şehir.
Doğduğum, büyüdüğüm şehir.
Severim sakaryayı. O kadar memleket gezdim. Burası kadar huzurlu hissetmedim kendimi. insanı biraz yobazdır ama zamanla alışıyorsun ona da.
yaşamayı sevdiğim yer. aynen. doğası, hareketliliği güzel ama eksik bişeyi var çözemiyorum.
insanı gavur parasıyla beş para etmez ildir.
Artık hiçbir tadı tuzu kalmamış sıkıcı gelmeye başlayan şehirdir.
en ufak kar yağışında tatil ilan eden bir valiye sahip şehir.
ben seviyorum.
görsel
görsel gelişmiş bir şehir olmasa da çok seviyorum. şu an istanbul'dayım ve Sakarya'ya jet hızıyla gitmek istiyorum. alın beni burdan mancınıkla fırlatın şehirime."Beni köyümün yağmurlarında yıkasınlar yıkasınlar."
görsel

günübirliğine geldim bayram için, ne nemdir bu amk ya. göle yakınız diye muhtemelen de hava sıcak olmasa bile terliyosun, hararet basıyor. onun dışında küçük istanbul gibi bir şehir. gece de ayrı soğuk yine gölden dolayı. istanbula hazırlık şehri.
olayların yoğun olup haber olmayan şehir. ikinci adana olmaya aday.
muhafazakarlık durumu klasik bir anadolu şehrinden az ya da fazla olmayan kent. doğduğumdan beri yaşadığımdan söylüyorum, tabii ki istanbul ya da bazı ege kentleri kadar rahat bir hava yok ancak bir trabzon' dan ya da bolu' dan daha katı bir muhafazakarlık da bulunmuyor.

bunun dışında tarihi ya da kültürel pek bir numarası yoktur. jüstinyen köprüsü de denen beşköprü öyle abartılacak bir yer olmayıp, birçok bizans-roma dönemi kalıntılarından biridir. kültürel olarak güzel denebilecek uzun çarşı sayılabilir ama mısır çarşısının bir küçük modeli olmaktan öteye de geçemez.

tarihi ve kültürel değerleri pek olmasa da doğa turizmi açısından iyidir. sapanca' yı zaten çoğu kişi biliyor, gölü dışında maşukiye vs. bölgesi de gayet mavi- yeşil karışımını bünyesinde barındıran yerler. yine karadeniz' e kıyısı olan karasu ( acarlar longozu iyidir) ilçesinde pek çok dinlenilecek yer mevcut. sırf mavi- yeşil aramayıp daha ilginç yerler arayanlar kış vakti taraklı evleri' ni ziyaret edebilir ki pek reklamı yapılmasa da özellikle kış zamanı safranbolu' dan daha güzel vakit geçirebilirsiniz.

genel vakit geçirilecek cafe mafe tarzı yerler eskiden az denebilse de şimdi gereğinden fazla. çark caddesindeki migros' un arka kapısından girilen sokakta ve serdivan' da üniversitenin aşağısında ( mavi durak denen yer) istemediğiniz kadar cafe tarzı yer mevcut. atm idi, giyim- kuşamdı her çeşidine çarşıda ulaşılabilir. ayrıca erenler tarafında ada avm ve yine serdivan' da serdivan avm bilumum ihtiyacı ( teknolojiden giyime, hediyelik eşyadan çantaya) karşılayacak kapasitede.

tüm bunların toplamında ortalama bir taşra şehri denebilir sakarya'ya. kanımca en büyük numarası her yere ulaşımın maksimum 25 dk sürmesidir. 25 dk' lık bir çevrede çok rahat günü geçirebilirsiniz sinemasından gezmesine kadar.
yemyeşil, doğa harikası bir şehir.
(bkz: ıslama köfte)
hocam öncelikle iyi taraflarına baktığımızda sadece istanbula olan yakınlığı söylenebilir. en meşhur yeri çark caddesi denen 300 metrelik alışveriş yapabileceğin mağazalar bulunmaktadır. saat 8 den sonra hayat donar ve buranın kekoları barzoları enteresanları değişikleri buradan geçen insanları keserler.insanları yobazdır. ciddi anlamda yobazdır. farklı şehirden gelen insanı ezmeyi severler. akyazına kesinlikle gitmeyin riskli yerdir .sakarya da her evde hemen hemen 1 silah bulunmaktadır. kızlarına biraz uğraşırsanız yatağa atabilirsiniz. herşeyden önce marmara bölgesindeki en kötü yerdir.
ben aşıkken neden kimse sevmez ki bu şehiri?
Sevmeyen hiç sevmiyor sevende buradan ayrılınca burayı özleyecek kadar çok seviyor. Değişik bir şehir anlayışı var.
54 plakalı il.

Sakar ya. Sakar işte.
bana göre yeşili ile meşhur şehirdir, memleketimdir.

görsel
b*ktan bir şehir.
üniversite dışında yaşanmayacak şehir. Sırf bu yüzden her gün eve gidip geliyorum. Her 6 kişiye 94 tane hafısss düşüyor.
dünya bankası ve amerikan merkez bankası tarafından onaylanmış ilk sahte doların üretildiği güzide memleketim.

aynı zamanda çingeneleri köpekleri eğitip organize bir şekilde araba parçalatabiliyor , öyle muhteşem kafalar yaşıyoruz.

bir şehirden çıkan insanlar hiç mi normal olmaz lan , ya futbolcu çıkarıyoruz ya mafya amk.çıkardığımız futbolcu da gidiyor fetöcü çıkıyor amerikaya kaçıyor işe bak.

Tamam gomuyoruz ama hakkini verelim doga seven insanlar icin iyi bir sehir , sakarya nehri var ac kalmazsiniz en azindan balik tutar yersiniz.4 sene ankarada kaldim avmleri cikartirsan sakarya daha iyi derim , hic degilse kampus sapanca nehrine bakiyor aq manzarasi yeter , bizim gazi kampus gibi asfalt yola bakmiyor.
okul bitince bir daha gitmeyi pek düşünmediğim şehir. kötü olduğundan değil. diğer herhangi bir yerden pek de farkı olmadığı için. tek güzel yanı göl manzarasıdır ona da 4 senede doyarım heralde.
görsel
Vakti gelen pilli bebek şarkısı. Kulağımda yerli yersiz yankılanmaya başladı yine.
Daha şimdiden özleminden sinirimi bozan şehir..
Olmasa da olurduk, hatta daha güzel olurduk sanki. istanbula yakın olsun denilerek üniversitesi tercih edilen ama pişmanlığın ilk vizelerden önce geldiği şehir. Sikiyim seni aq şehri.

Geçen sene üni bitip yaz tatiline çıkarken nasıl bombok yolu bile düzgün olmayan bi yerse 3.5 ayın sonra geri döndüğümde de aynı şekildeydi. 2 gün sonra geri dönüyorum acaba okulu mu bıraksam sırf şehir yüzünden.
Amma gommussunuz la sehrimi.

Gelin bi balik yedireyim size sakarya nehri kiyisinda , bi daha nah sevmiyorum dersiniz *