bugün

kibirli insancık.
türk rapinin orhan gencebayıdır kendisi. sagopanın yaptığı sadece rap değildir, sanki sosyal bir görevi de var. 4 sene her gün ortalama 6 saat dinledikten sonra 3 sene ara verdim.
yeniden keşfetmişçesine yeniden dinlemeye başladım ve farkettim ki eskiden dinlediğim şarkılarını şimdi daha bir doygunlukla dinler olmuşum.

şöyle bir skit vardı.

Sana bir hikaye anlatayım istermisin? 15 yaşındayken mahalledeki bir plakçıya giderdim. orda çalışan biri vardı Ve o benim ne sevdiğimi bilirdi. ve bir gün bana bir plak Verdi. eve götürüp pikapa taktım ve anında nefret ettim. yani Gerçekten nefret Ettim.
Sadece anlayamıyordum. bu yüzden tekrar çaldım, tekrar çaldım Ve sonra tekrar çaldım. sonunda fark ettimki çalmadan Duramaz olmuşum. o notaları dinleyip duruyorum. o gün şunu Anladım hayatım boyunca yapmak istediğim şey buydu anladım. Müzik Yapmak
sınır tanımayan psikopat herif.
rakipsiz rap sanatçısı, sözlerindeki yaşanmışlık ifadeleri ve kalem üstadı hünerleri sayesinde, anılarıyla problemli insanların ilacı olabilecek tek yazar, tek şair. ruhlara su serpen insan hep bizimle kal dediğim müstesna kişilik.
en metalci en grindcorecu insanların bile büyük bir saygıyla dinlediği nadide bir insandır kendisi. he sen dinledin mi? derseniz hiç dinlemedim ama çok kişiden hakkında çok olumlu yorumlar duydum. dinlemediğim halde saygımı kazanmış sanatcıdır.
şarkı sözlerinin içinde , çokça farsça terimler kullanan. fars dili edebiyatı mezunu rapçi.
hangi müzik türünü yaparsa yapsın o işin en iyisi olabilecek kapasiteye sahip kişidir kendisi.
beni tanımadan beni bana anlatan cümle mühendisi fakat eski performansını arıyorum o da ayrı bir mevzu.
bu devirde yaşıyor olması önemli olan 2007 öncesi filozofu, 2007-2009 tasavvufçusu, 2009'dan sonrasının ergen rapçisi.

rap isyan müziği falan değildir. bu sonradan ortaya çıkmış bir safsatadır. inanmayınız efenim. rap de tüm müzikler gibi eğlence amacıyla ortaya çıkmıştır. diğer müziklerden ayıran olay her konuyu ele alabilmesi ve üslubunun samimi olmasıdır. rapte kendi inancını anlatmak yasak değildir. rap içinden gelenleri kağıda dökmektir. samimiyet de buradan gelir. kimsenin kalkıp "rap isyan müziğidir yaağğğ bu şakirt ne anlatıyor" demeye hakkı yoktur. kimse kimsenin içinden geçene karışamaz. şunu yap bunu yap diye de dayatamaz. bunu yapan kişiye yobaz denir. (bkz: ateist yobaz)

2008'e kadar dopdolu sözlerle karşımıza çıkmıştı. her sözünün bir değeri vardı dinleyicilerinin gözünde. hadi kör cerrah'ı da katarsak 2009 olsun diyelim. o da fırtıne ve şimşek şarkısı hariç. çünkü o şarkı tek başına albümün amına koymuştur. kısacası adam gibi sözler yazardı taa ki bendeki sen albümü çıkana kadar. kolera ile beraber açık bir ergen müziği akımı yaratmışlardır. dışarıdan da "bu adam ergen müziği yapıyor" önyargısına sebebiyet vermiştir. kolera benim gözümde en az sagopa kajmer kadar büyük bir filozof, tasavvufçu'dur ama o da bendeki sen ile bozmuştur. ardından bir de saydam odalar çıkınca esas sagopa kajmer dinleyicileri yarrak yutmuşa dönmüşlerdir afedersiniz. kendi kendini bitirdiğinin altına imzasını atmıştır bu albümle.

tanım: ölmüştür.(2002-2008)

edit: eksileyen arkadaşları özele bekliyorum.
şuan islam içerisinde yer alan tüm hadislerin binlere yakın kısmının değiştirilmiş, uydurulmuş olduğunu reddederek gözümden bir parça da olsa düşen rapçi.

sonuçta gerçekler bilinmelidir.
Yunus Özyavuz bir diğer adıyla sagopa kajmer
türkçe rapın Türkiyedeki tartışmasız kralıdır kendisi parçalarında genellikle bir ölçüye bağlı kalır , çizgisi dışına pek çıkmaz , melankoliden beslenir , parçalarında yer yer dini öğelere ,öğretilere rastlamak mümkündür KAF -KEF mahlasını parçalarında çok kullanır. Fars Dili Edebiyatı mezunudur , Samsunludur, kendi aile şiketinde 4. bin tl maaşla çalıştığı bilinir eşi kolerayla mutlu bir hayat sürdüğünü düşündüğüm efendi mizaçlı , orta yaşlı , donuk suratlı , uzun sakallı , bilge bir kişilik olduğunu düşündüğüm TÜRKÇE RAPA yeni bir soluk getiren , Türkiye de rap denince akla gelen ilk isimdir kendisi.
pek dinlemem hatta hiç dinlemem bir bir sözü var pek hoş.

"öyle bir sınavdayız ki, kitabı(kuran-ı kerim) açıp bakmak serbest"
çok iyi.
şarkı sözleri ile insanı düşüncelere sürükleyen, türkiye nin en büyük rap sanatcısıdır. evet sanatcıdır sanat yapar.
iki gün önce Sivas'da olan dinlemek için 35 tl verdiğim fakat nedeni bilinmez ortalama 45 dakika sahnede kalmadan konseri sonlandıran verdiğim paraya acımama sebeb olan kişi.
azıcık şu konser işlerini bıraksın da şarkı yapsın dediğim adamdır. 2000 2005 arası yılda 30 şarkı yapıyordu herif. şimdi 3 yılda 1 albüm ancak.
görsel

Paranın değiştiremediği adamlardan.
boyut olarak bizden farklı bir boyutta yaşadığına inandığım, beyin egzersizi yapmamızı sağlayan mükemmel insan.

http://www.youtube.com/watch?v=FcaDMFNqnrw&list=PL1205D537F92DEF38
normal insan. bir de rap yapmayan insan. rap yapıyor diyen varsa buyursun özel mesajdan ulaşsın gerçek rape dair 1 2 şarkı göndereyim.
edit: hahahaha eksilemeyin lan gelin size de göndereyim * ondan sonra da sagopanın yaptığına da rap derseniz zaten bir boktan anlamıyorsunuzdur.
bulaşık leğeni kıvamında adam. ya da çamaşır askısı. öyle bir şey işte.
bal gibi de rap yapan insan.
yaptığı müzik türünden hoşlaşmadığım için kendisiyle de hoşlaşmadığım rapçi.
50-60 yaşlarına geldiğimde acaba dinlersem millet bana güler mi diye düşündüğüm cümle mühendisi. isterlerse totolarıyla gülsünler. dinlemeye devam.
paranın değiştirmeyeceği tek insan.
üç kuruşluk müzik bilgisiyle free jazz ve blues hakkında "amca çıkmış dülülülü dülülülü gitar çalıp durüyür" şeklinde atıp tutan ergen kitle şarkıcısı...
96 yılından itibaren müzikle ilgilenen ve dj'lik yapan kişi. 94-95 doğumlu sözlük yazarlarının bu adamı eleştirmeleri bir hayli komik.