bugün

son bir haftadır sabah işe giderken karşılaştığım manzaradır.
amcam 70 li yaşlarına merdiven dayamış, kafasında takkesi, beyaz temiz sakalı ve siyah x5 ile hergün sabah namazından döner, bunun dışında tanımam etmem ama islamla ve müslümanlıkla taban tabana zıt bir görüntü yarattığına inancım sonsuz.
müslüman komşusu açken tok yatmayan adamdır. ibadet dinin temelidir katılıyorum ama sosyal bir varlık olarak insanın çevresindeki insanlara faydası olduğu takdirde anlam ifade ettiğine iman etmiş bir adamım. müslümanlığın kişisel ibadetlerin ötesinde bir din olduğunu ve hakiki müslümanın etrafındaki insanların acılarına, yoksunluklarına duyarsız kalmaması gerektiğini de gayet iyi biliyorum. bizim peygamberimiz de halifelerimiz de yemeyip yediren, giymeyip giydiren insanlardı. biz nasıl olduda bu hale gelebildik. sanırım kapitalizm, din, milliyet tanımayıp tüm dünayaya çalış kazan hakkındır ye düsturunu kanıksatmış. insanlar ne kadar çaba gösterirlerse göstersinler, açın yanında tok yatılmayacağını artık hatırlamıyorlar.
şimdi bana tanımadığın adamın hayırla meşgul olmadığını nereden biliyorsun, belki x5 inin on katını da ihtiyacı olana dağıtıyor diyen çıkacaktır. bu düşüncede olana verilecek tek cevap, aç insan kalmayıncaya kadar ya da namazına x5 le gidemeyinceye kadar vermeye devam ederek gerçek müslüman olunacağıdır.
biz peygamberimizden paylaşmayı, karşılık beklemeden vermeyi, komşun açken tok yatmamayı dahi öğrenemediysek hiçbirşey öğrenemedik demektir.
(#9083722)
audi Q7 ile namaza giden hacıdan daha fakirdir.görsel olarak odur yani.
ne büyük günah işleyen hacıdır di mi? hacılar x5'e binemez diye ayet var çünkü! tövbe yarabbim yaa..
sosyetik dinci kavramının temsilcileri.
x5 ile gidiyordur, her yılda bir x5 parası yoksullara dağıtıyordur belki. *
çok günah işleyen hacıdır. hemen satıp yerine bi kaç tane tane murat 131 alıp arabasız komşularına vermeli artan parayı da fakirlere vermelidir.

edit : ironiden anlamayan neslin ta... neyse.
siz binerken günah olmuyorda adam binerken neden günah oluyor? siz müslüman değil misiniz? sizinde binmemeniz gerekir o zaman. müslüman olmayanlar alsın sadece böyle arabaları? işinize mi gelmiyor?
"olum parası neyse ver git cennete." denilesidir.
mesele hacılar x5 e binmesin değildir.
mesele müslümanım diyen, her sabah güneş doğmadan namazını camide kılmak için kalkacak kadar dinine bağlı adamın, ülkede aç yatan çocuklar varken, dünyada milyon afgan evsiz varken, afrikada çocuklar açlıktan ölürken, ben ibadetimi yapıyorum rahatlığıyla x5 e binebilmesidir. bunu dahi anlayamayan adam bana ben peygamberimin izinden yürüyorum demesin.
komşusu açken tok yatan adam oturup bir daha düşünmeli, inancını ve insanlığını birkez daha sorgulamalı.
benim sözüm sadece o hacıya değil, aç varken tok yatabilen tüm insanlığa. en uç örneklerinden gördüğüm için, bir müslümana, bir peygamber yoldaşına yakıştıramadığım için bu örnekleme ile başlık açtım. amaç kapitalizme teslim ettiğimiz ruhlarımızı, insanlığın gerçeklerine uyandırmak adına küçük bir adım atmak. mesele müslümanım diyen gençlerin ferrari özlemlerine set çekmek. mesele yanlışa yanlış diyebilmek.
ataköy 9. kısım camiiye giden hacıdır. cuma günleri oto showroom gibi mübarek 9. kısım camii.
sabah namazı kılan hacıdır.
Allah'ın verdiği nimetlere karşılık şükretmeye yine allah'ın verdiği arabayla gitmenin nesi tuhaf?
sana ne diye cevap verilesi olaydır.
istediği arabayla istediği yere gider kardeşim derdi sana mı dokundu.

edit:ayrıca insanların saçmalamasına da sebebiyet vermiş olaydır.
tesbihide altın tanelerinden yapılmış cool hacıdır.
ayıp mıdır, günah mıdır?

eğer zekatını veriyorsa kime ne lan? allah, zengin ettiği kulunu, malının hakkını verirken görmek ister. şu kadar söyleyeyim: dini farzlarını yerine getiren bir hacıysa bu yaptığı sünnettir. sevabı vardır.
bol zekat verdiği de anlaşılan hacıdır.
seccade yi gucci den alan hacıyla aynı kişi olabilir dikkat etmek lazım.
(bkz: zenginin malı züğürdün çenesini yorarmış)
x5 le gidince 5 kat daha fazla sevap kazanıryordur. normal adam 1 sevap kazanırken o x5 le gidiyor ne oluyor 1x5 =5 yani 1'e 5 karlı iş:D
inancından değil gösteriş heveslisi olduğundan namaz kılan hacıdır. "o araba benim altımda olsa utancımdan namaza yürüyerek giderim" der insan.
evi mescide uzak olan hacıdır. ancak arabayla gelebilmektedir.
Öbür tarafa sessiz gemiyle gidecek olan hacıdır !
Namaz kılan yaya hacıdan daha büyük sorumlulukları olan hacıdır.
Diğeri sadece hacıdır,ama bmv li hacı fakire yardım etmesse,yetim doyurmassa iflah olmayacak hacıdır.
Sonuç itibariyle Allah kabul etsindir.
keyfini bilen hacıdır.
namaz kılmayan adam jipe bindiğinde ülkede aç yokken bu adam bindiğinde var olur. demekki ne yapıyoruz jip satışlarını namaz kılanlara yasaklıyoruz.
(bkz: at gözlüğü)
alın teriyle ise ne mutlu ona..sözümüz yok..allah daha çok versin..

ancak aksi bir durum söz konusuysa 'bmw' değildir o 'bmwcik'tir.