bugün

Rüyalar genellikle uyanmaya yakın zamanlarda görülürler. Basitçe iki çeşit rüya olduğu söylenebilir.
1.si vesvese veya sıkıntı ile uyunması durumunda görülen buhranlı görüntüler.
2.si bilinç dışı olarak görülen doğal görüntüler.
Rüyalar ile ilgili en sıkınıtılı durum insanların, gördükleri rüyaları bir bütün halinde ilim sahibi insanlara yorumlatmasından çok, arama motorlarında kelime kelime aratarak bir sonuç çıkarmaya çalışmalarıdır.
Örneğin; rüyasında bir yakınının kendisine bir içecek ikram ettiğini gören biri bu rüyayı arama motorlarında "akraba" "içecek", "ikram" gibi kelimeleri aratarak yorumlamaya çalışıyor. Doğrusu rüya yorumu bir bütündür. Kelime kelime incelenmez. Ayrıca bütün ayrıntıların ifade edilmesi gerekir. Örneğin rüyada görülen içecek nedir ? tatlımıdır ? tuzlumudur ? acımıdır ? içecek kabı plastikmidir ? madenimidir ? cammıdır ? Rüyanın geçtiği mekan neresidir ? kapalı alanmıdır ? açık alanmıdır ?
Özetle: Bilinçdışı görülen rüyalar, anlamlı ve anlatılabilirdir. Ehli tarafından ayrıntıları ile dinlendiğinde makul bir yorum yapılması ve bu yorumun rüyayı görenin yaşamında bir etki oluşturması olasıdır.
aynı şeyin hem sıkıntıya düşmeye hem de feraha kavuşup bol kazanç ve rızıkla yorumlanması olayı.

Rüyada gördüklerimin gün içinde karşıma çıktığı çok olur, bu nedenle rüyaların mesaj veren bir yönü olduğuna inanırım ancak rüya tabiri siteleri pek mantıklı sonuçlar vermiyor.
doğru yorumlamayı bilindiği taktirde tabirlerle hayatınıza yön verilebileceği gerçeği vardır.
internet aleminde canlı olarak yapıldığına da şahit olduğum, enteresan bir yorumlama hadisesi. çünkü aynı motifin değişik tekrarları ve diğer motiflerle eşleşmesiyle farklı anlamlara yorulabiliyor. yaratıcı hikaye yazarı bir şahsiyet rüya yorumcuları.
Havalanan uçakta olduğunu görmek, isteyerek hayatında değişiklik yapacak demektir. Rüyada uçak, yenilik, değişiklik, toplum kurallarının dışına çıkmak şeklinde yorumlanır.

Sıra dışı deneyimler yaşayacaksınız. Şans size gülmeye başlayacak. Sürprizlere şaşırıp mutlu olacaksınız.
rüyayı tabir etmek ne kadar mantıksız gelse de kur-an da yeri var.

--spoiler--
enfal suresi 43. ayet hani allah, sana rüyandan onları az gösteriyordu; eğer sana onları açık gösterseydi, korkacak ve kumanda da tartışacaktınız. fakat allah, selamete bağladı; çünkü o, bütün sinelerin özünü bilir.
yusuf suresi 4. ayet bir vakit yusuf babasına: "babacığım, ben rüyada onbir yıldızla güneşi ve ayı gördüm. gördüm ki, onlar bana secde ediyorlar." dedi.
yusuf suresi 5. ayet babası: "yavrum, rüyanı kardeşlerine anlatma, sonra sana bir tuzak kurarlar; çünkü şeytan, insana belli bir düşmandır.
yusuf suresi 36. ayet onunla birlikte zindana iki delikanlı daha girdi. birisi: rüyada kendimi şarap sıkarken görüyorum." dedi. diğeri: "ben, rüyada kendimi basımın üstünde bir ekmek götürürken görüyorum, ondan kuşlar yiyor. bize bunun tabirim haber ver; çünkü biz seni iyilik sevenlerden görüyoruz." dedi.
yusuf suresi 41. ayet ey zindan arkadaşlarım, gelelim rüyanıza: "biriniz, efendisine yine şarap sunacak, diğeri asılacak ve kuşlar basından yiyecek; işte fetvasını istediğiniz mesele halledildi!" dedi.
yusuf suresi 43. ayet bir gün hükümdar: rüyamda yedi arık ineğin yemekte olduğu yedi semiz inek ve yedi yeşil başakla diğer yedi kuru başak görüyorum. ey efendiler, eğer rüya tabir ediyorsanız, bana rüyamı halledin!" dedi.
yusuf suresi 44. ayet dediler ki: rüya dediğin, demet demet hayallerdir, biz ise hayallerin tabirini bilmiyoruz."
yusuf suresi 46. ayet gelip: "yusuf, ey dosdoğru kişi, "yedi semiz inek. bunları yedi arık inek yiyor ve yedi yeşil başakla diğer yedi kuru başak" rüyasını bize tabir et, ümit ederim ki, o insanların yanına cevapla dönerim, ola ki, değerini bilirler dedi.
yusuf suresi 100. ayet ana ve babasını taht üzerine çıkardı, hepsi yusuf için secdeye kapandılar. yusuf da:"ey babacığım, işte bundan önceki rüyamın yorumu bu; gerçekten rabbim onu gerçekleştirdi, cidden bana iyilikte bulundu;çünkü beni zindandan çıkardı; şeytan benimle kardeşlerimin arasını dürtüştürdükten (bozduktan) sonra sizi çölden buraya getirdi. gerçekten rabbim, dilediği şey için aldığı tedbirde çok hoş davranır. gerçek şu ki, o, herşeyi çok iyi bilen, her yaptığın bir hikmete göre yapandır!
yusuf suresi 101. ayet ey rabbim, sen bana mülkten bir nasip verdin ve bana rüyaların tabirinden bir ilim öğrettin. gökleri ve yeri yaratan rabbim, dünya ve ahirette benim velim sensin! benim ruhumu müslüman olarak al ve beni iyiler arasına kat!" dedi.
enbiya suresi 5. ayet (onlar): "bunlar bir takım karışık rüyalar; yok onu kendisi uydurdu; yok o bir şairdir; öyle değilse, önceki peygamberlerin gönderdikleri gibi, bize bir mucize getirsin!" derler.
saffat suresi 102. ayet (oğlu) yanında koşma çağına gelince : "yavrum, ben seni rüyamda boğazladığımı görüyorum. artık bak ne düşünürsün?" dedi. (çocuk da): "babacığım sana ne emrediliyorsa yap! beni inşaallah sabredenlerden bulacaksın!" dedi.
saffat suresi 105. ayet rüyaya gerçekten sadakat gösterdin, işte biz güzel davrananları böyle mükafatlandırırız."
fetih suresi 27. ayet andolsun ki, allah gerçekten peygamberine o rüyayı hakkıyla doğru gösterdi, şanıma yemin ederim ki, i̇nşaallah mescid-i haram'a güvenlik içinde başlarınızı kazıtarak, kırkarak korkusuzca gireceksiniz! ancak o, sizin bilmediğiniz şeyleri bildi de ondan önce yakın bir fetih verdi
--spoiler--
Tabir ifadesi ubur kökünden gelir. Bu ise, nehri bir kıyıdan diğer kıyıya geçmek anlamına delalet eder. O zaman "rü'ya tabiri" ifadesi, rüyanın zahirinden batınına geçişi bildirir. Yani, "âlem-i misaldeki görüntülerin manalarını, âlem-i şehadete geçirmek" demektir.

Rüyanın tabirini bilmeyenler zahirin kıyısında beklemeye mahkûmdurlar. Trafik işaretleri, bilene bir şeyler söylerken, bilmeyenlerce birtakım şekillerden ibaret kalır. Onun gibi, rüyadaki sembol ve işaretler de âlem-i misâle ait harf ve kelimeler durumundadır. O dili bilenlerce tercüme edilmeleri gerekmektedir. Rüyaların sembolik dilini bilmek, gaybî birtakım sırları yakalayabilmeyi sağlayacaktır. *
rüyaların yorumlanması ve anlam bütünlüğü içerisinde kişinin günlük hayatından yansımalar veya bilinç altına itilmiş korku, sevinç veya bilimum duyguların yorumlanmasıdır.

şu an üzerinde çalıştığım, ingilizce rüya tabirlerinin de bulunduğu, ayrıca ilginç bir takım bilimsel olayların, mitlerin, bilimsel gelişmelerin de yer aldığı sitemin linki: http://www.dreammysteries.eu/
Rüyaların yorumlanması çok eski zamanlardan beri yapılagelen bir iştir. Tabir ilmi islami esaslara göre yapıldığında ancak amacına ulaşabilir. Bu konuda islami esaslara göre tabir yapan site sayısı azdır. sitesindeki rüya tabirlerinin tümü islami esaslara göre yapılmıştır ve ilim insanlarının oluşturduğu yorumlardır.
rüyada kamyonunun devrildiğini görmek gün içinde yıkanılacağına tabir olunur.
rüyada bamya görmek: dikkatlice incelenirse bamyanın üzerinde fırça gibi ince teller olduğu; bamyanın fırçayı andırdığı görülebilir. rüyada bamya görmek patronunuzadan fırça yiyeceğinize; ya da japon çükü göreceğinize delalet eder.
Karşındakine gıcıksan vesveseye düşürmek için kullandığın ikinci yoldur. (ilki faldır
çok işe yarar) Rüyasında pembe bir cep denizaltı yemiş olsa bile "şekerim o adamdan sana yar olmaz, hayırlı bir rüya değil" gibi yorumlarla kafasını karıştırmak mümkündür.
(bkz: 29 yıl sonra gelen çifte kupa) acaba bunun da tabiri var mı?
(bkz: kıçı açık kalmak)
internette arayarak bol bol yapılır. oysa eskiden ne güzeldi, sabah kalkar kalkmaz büyüklerimize anlatırdık onlarda yorumlarlardı. daha sonra kitaplar çıktı, sonra internet. ayrıca saçma sapan ve alakasız şeyler bulmak mümkün internette. *
genci, yaslisi, ateisti, gevuru, muslumani ve herkesi okumaya davet ettigim tabir-i namedir. yahu birkere oleceginin mujdesini baska kim verebilir? ben mesela bugun aldim mujdemi, yillar oncede almistimda, olmadi bir sey. bakalim busefer tutacakmi. taziyelerinizi simdiden beklerim.
Günlük hayatta karşılaştığımız her türlü olay ve durumlara karşı bilinçaltımızın ürettiği sanılardır rüyalar. http://www.ruya-tabirleri.info sitesinde olduğu gibi rüya tabirleri siteleri de düşlerin yorumlarını yapar, gelecekle ilgili mesajlar vermeye çalışır.
internette en fazla aranilan kelimeler arasindadir. http://www.dusleralemi.com sitesi en cok aranan 10 kelime listesindeki siralama ilginctir.
genelde doğru çıkar. dün gece rüyamda yere çakılan bir uçak gördüm mesela. hem de yakınımda oldu olay.

tabiri şuymuş:

''uçak kazası, uçağın düştüğünü görmek kendinize aşırı yüksek ve gerçekçi olmayan hedefler koyduğunuzu simgeler. Gerçekleşmesi hemen hemen imkansız hedefler peşinde koşmanız sizin çöküşüne sebep olabilir. Bu hedefler sizin çöküşünüze neden olmasa bile önemli bir zaman kaybı ve para kaybına sebep olacaktır.

Ancak kazada kimsenin ölmemiş olması, size zarar gelmemesi yaşayacağınız kaybın önemsiz olacağını simgelemektedir.''

son günlerde çok fazla şans oyunu oynamaya başlamıştım. ondan olsa gerek.
Kişilerin bazı nesneleri veya kişileri belli bir olaya ya da olguya dayandırdıkları uydurma inançlar bütünüdür.
uğruna kalın kalın kitapların yazıldığı, çoğu insana göre palavra olan, bazılarına göre ise ilahi mesajların yorumlanması olan tabirlerdir.
Kimi zaman bizi sevince, kimi zaman da hüzne, kaygıya sürükleyen yorumlardır. Başta rüya sahibinin her rüyayı özellikle kabus diyelim anlatmaması gerekir, iyi olmazmış. Onun haricinde görülen rüya-kabus kötüye de yorumlansa "hayırlısı olur inşallah" deyip iyi anlamda düşünmek her zaman çok daha doğrudur.
(bkz: rüya tabirleri)
kime hediye ettiğinin önemli olduğu durumdur. zira metroyu süren adama ettiyse sıçılmıştır.
iki gecedir rüyamda kurban kesiliyor gözümün önünde. tabirini merak ediyorum.