bugün

(bkz: one munite volume two)

Başbakanın yine sözde ağır ama icraatte zayıf kalacağı konuşma olacaktır.
ortaya bir yahudi çıkarıp ağzını burnunu kıracaktır. ne bekliyorsunuz aq, israil'e savaş açtığımızı söylemesini mi, sert bir şekilde kınayacak ve gerekeni yapacağımızı söyleyecektir, olması gereken de budur zaten, farklı bir şey beklemek abes olur.
rte; "siz insanları öldürmeyi iyi bilirsiniz, bu bir insanlık ayıbıdır." diyecek ve konu kapanacak.
telefon yoluyla yaptığı açıklamada şu ana kadar hiçbir şey dememiştir. bülent arınçı tekrarlamış. daha önce kullandığı devlet terörü lafını kullanmıştır. başka da bir şey dememiştir. zaten bir şey de beklemiyordum.
ntv de şimdi bi konuşmasını dinliyorum gemiler yardım için gitti falan filan diyo. her zaman ki ajitasyonu yapıyo. israil için doğru olmayan bir iş yaptılar diyo hahahaha
klasik siyasetçi gibi konuşmayı uzatıp uzatıp duruyo
olmucak yerlere atıp tutuyo yine
korkarım ergenekon ve çetelere bağlıcak.
tanım: yine çok ama çok korkak bir açıklama yapmıştır kendisi.
beklendiğinden daha sert açıklama yapmaktatadır. israil devletini terörist devlet ilan etmiştir.

daha ne desin.
yine horoz gibi, reis gibi konuşup icraata dökülmeyecek bir dizi halkın gözünü boyama çabası içeren cümlelerden oluşan çakma tepkidir.
"bu katliama tam destek verenlere sesleniyoruz: siz bu zulümün ne kadar arkasındaysanız biz de barışı o kadar destekliyoruz" gibi bir şey söyledi.

bir de tutukluların derhal serbest bırakılmasını istedi. seversiniz sevmezsiniz ama kabul etmek lazım, en başından bugüne israil'e karşı dünyada en mert davranabilmiş liderdir kendisi.
birşeyler söylemekten öteye geçsin artık. saldırıyı kınamakla, şiddeti tavsiye etmemekle, halkı sağduyuya davet etmekle yüreği yanan insanların içindeki ateş sönmemektedir. israil; davos'taki gibi birşeyler söylemeye çabalasaydı, o zaman yine one minute der kurtarırdı ama adamlar bizim yardım (!) * gemimize çıkarma yapmışlar resmen, komandolarla.
ayrıca nato toplantısı ve birleşmiş milletler güvenlik konseyinden ciddi yaptırım karara çıkmazsa israile savaş açılacağını ima etmiştir. israil halkı huzursuzluğa hazır olsun demiştir.

bre ey duymaz anlamaz cahiller. gaz vermenize gerek yok.
(bkz: just a second)
yahudi vatandaşlarımız konusunda hassas davranmamız gerektiğini de söyledi.

söylemesi gerekirdi zaten zira gerizekalı dolu memleket. yahudi türk vatandaşlarına saldıran mı istersin, yardım konvoyuna yapılanları ve israil'in tüm zalimliğini destekleyenler mi?
özet geçilmesi gereken konuşmadır şöyleki " bıdı bıdı bıdı bıt".
birdaha da sizle konuşmam. israil benim için bitmiştir.
asıl tepkinin türkiye'ye dönünce gerçekleşmesi gerekir. şu anda olaylardan uzak, sadece telefonla bazı bilgiler edinebilmiştir büyük ihtimalle.

eğer türkiye'ye döndükten sonra da sert bir tepki vermezse işi zor 'recep bey'in...
(bkz: kahrol düşman al sana bomba)
elçiyi geri çağırmıştır.
bu bile çok fazla bir şey tebrik etmek lazım.
(bkz: çılgınsın men)
Başbakanın çok yerinde olan açıklamasıdır. Masum sivillere saldıran bir millete her türlü tepki mübahtır.
büyükelçimizi 1 aylığına geri çekeriz. ouvvv ne sert tepki. bu tepkiden sonra israil kesin haritadan silinir.
bunu diyebilen ve muhtemelen her söylediğinin içini dolduracağına inandığım ve gördüğüm bir başbakan açıklamasıdır.

bu adam yeri gelince kapak yapmayı iyi bilir, bekleyin görün alırsınız yine kapağınızı.
anlaşılamayan tepkidir. başbakan ''Burada yaralılar var, ölenler var, bunların süratle teslimi gerekiyor. Sürece yönelik olarak israil in takınacağı tavır bundan sonraki süreci etkileyecektir. Parlamento bilgilendirmesi böyle bir günde bunu yapmayacağız, başka ne zaman yapacağız? Parlamentoyla değerlendirmesini yapacağız ve bizim yarın grup toplantımız var. Orada daha açık net söyleme imkanımız olacak'' demiştir.

maşallah tüm haftayı yurtdışında geçirdi ama grup toplantısını yine kaçırmadı. göz göre göre ölüme yolladınız milleti. hiçbir devlet güvencesi yoktu adamların. israilin takınacağı tavıra göre de tavır alacakmışız.

ney one minute mi dedi birisi.

savaş istemiyoruz. derhal ilişkileri kesin. hem de tüm alanlarda.
evet acayip sert olmuştur. ilk açıklamayı da bülent arınç yapmıştır. (bkz: #8227912)
n'apıcaz? başımızda sen gibi bi' başbakan varken? adamlar açık açık tehdit etmedi mi, sen giderken? sen daha yardım gemine sahip çıkamıyorsun, tepkin sert olsa n'olur? onlara mermi atacağın silah bile onların. senin sığırın bile yok ondan bundan ithal ediyorsun, sen daha ülkene adam gibi davranmıyorsun. biri çıktı mı, ananı al gitdemeyi çok iyi biliyorsun. sen ne işe yarıyorsun?

eksileyenler için; merak ettim onlara atacağımız mermiyi süreceğimiz silahlar bile onlara aitken bizim davos fatihi'nin elinden ne gelir?
beklendiği üzere çok da sert olmayan tepkidir. bu olay karşısında soğukkanlı olmak ve davranmak muhtemelen en iyi davranış biçimidir. ancak bu israil'in yaptığının yanına kar kalacağı anlamına da gelmemelidir.

tutup savaşa tutuşacak değilizdir ama uluslararası alanda israil'in yaptığının en yüksek derecede geniş katılımlı ve sert bir şekilde kınanması ve başta gazze olmak üzere insani yardım amaçlı olarak yürütülen yardım faaliyetlerinin birleşmiş milletler çatısı ve garantisi altında ve güvenlik içinde yapılması gerekmektedir.

içeriye dönecek olunursa, israil'in yaptığı elbette kabul edilemez ancak israil bu tavrı göstereceğini daha gemiler yola çıkmadan evvel deklare etmiştir. saldırı göz göre göre gelmiş ve saçma sapan bir .idik -evet idik diye birşey var diyelim- yarışı uğruna haberlere göre 9 türk vatandaşı hayatını kaybetmiştir. hiçbir kurum, dernek ya da sivil toplum örgütü devletler arası ilişkilerde belirleyici rol oynar şekilde davranamaz. ihh, sözkonusu olayda bilerek ya da bilmeyerek türkiye'yi ve türk milletini de bu gerilim politikasına alet etmiştir.

akp'nin işbaşına geldiği günden bu yana göreceli olarak bir israil karşıtlığı zaten sürpriz bir şey değildi. karşılıklı olarak bu gerilim politikasını hem akp hem israil yürüttü. bugün karşımıza çıkan acı tablo işte bu gerilim politikasının bir sonucu. "ben yaparım, oldu bitti" ile olmaz bu. israil, beğensen de beğenmesen de bir devlet. devlet ki bugünün popülist politikacıları istedikleri kadar tribünlere şov yapıp korsan devlet desinler dursunlar, büyükelçilik düzeyinde türkiye'de temsil edilen bir devlet. bir devletle olan sorunlarını, bindirilmiş kıtalarla ya da sivil toplum kuruluşları eliyle çözemezsin. adanmış mücahitler eliyle gazze'ye yardım götürmekle de... muhatabın devlettir ve devlet olarak adam gibi şak şak şak "şu yanlış bu yanlış" diyeceksin. ha olur ya da olmaz, orası ayrı ama uluslararası alanda ciddi ve sözügeçer bir devlet olmanın yolu eblehlik yapmamaktır, ciddi olmaktır.

bu gerilimin türkiye'de yaşayan gayrimüslimlere ve özellikle yahudi vatandaşlarımıza, kardeşlerimize yansımasına izin vermemeliyiz. taksim meydanındaki gösteri haklı bir tepkiden doğmuş olabilir ama bu dönemde dikkat etmek ama çok dikkat etmek gereklidir. kaş yaparken göz çıkarmakta üstümüze yoktur, aman diyelim.