bugün

dün vizyona giren fetih 1453 adlı filmin bir kopyasının da başbakan'ın evine yollanması ve başbakanın filmi seyretmesidir.
http://www.hurriyet.com.t...magazinhatti/19932306.asp

bu bildiğin krallık, bildiğin diktatörlüktür.

vay anasını...

isveç'in bir başbakanı vardı, olof palme...
adam sinema çıkışında vurularak öldürülmüştü. herkes gibi bilet alarak sinemaya gitmişti olof palme...

evinde seyredemez miydi?
hayır.
zira yönettiği ülkenin halkına saygısı vardı, onları "koyun" yerine koyamazdı.

daha fazla yoruma gerek yok.

vıcık vıcık bir toplum olduk zira...
filmin yapımcıları da yaldır yaldır yetiştirmişler filmin bir kopyasını.

yazık.
dünyada bu kadar sevilen, ama kendisini sevenleri bu kadar aptal yerine koyan bir başka başbakan var mıdır acaba?
hediye edilmiş olmasından mütevellit gelişen durum. "bana bi kopyasını gönderin hemen" dediğine inanmıyorum. kim ne kadar aksi göstermeye çalışsa da olmamış.

ama bu durumu yadırgayanlar, hayatın boyunca evde hiç film seyretmemiş sanırım. muhtemelen televizyon da yoktur, olsa böyle yermezdi. hatta öyle ki bu durumu bir toplu

intihar eylemi ile süslemek isterler. yadırgamıyorum ve doğal karşılıyorum. durumun göreceli olacağını düşünürsek yeren kişiler haklı.

not: hanım beton tenekeleri getir ayaklarımı sokucam.
başbakanı seversiniz sevmezsiniz o problem değil.
fakat adam hasta, ameliyat olmuş ve yapımcı filmin orjinal kopyasını göndermiş.
ne var lan bunda?
afedersiniz ama körü körüne muhalefet edenler olduğu sürece bu memlekette daha çok "ah vah" çekeriz.
izlemese olmaz mı dedirten durum. hastaymış geçmiş olsun. iyileşsin gitsin izlesin. ondan icazet almadan, yalakalık yapmadan olmaz. artık kraldan çok kralcılık döneminin son noktasında olduğumuzu gösteren işarettir.
http://www.aktifhaber.com...-hungur-hungur-58159h.htm

sinema nedir biliyor başbakan. demek ki daha farklı sebepler var. onu da yukarıda açıklamışlar*. körü körüne muhalefetten allah'a sığınırım.
olması gerekendir.
adam hasta hasta sinemaya mı gidecekti? sağlıklı iken gitmişliği de vardır. balık hafızalılara duyrulur.
Bu Yönetmenin kendi insiyatifindedir. RTE'nin hastaligi nedeniyle hediye olarak bir kopya göndermis olmasinda elestirilcek ne var onu anlayamiyorum. Bu konunun rte ile ilgisi nedir. 75 milyonda 1 olan adam icin fazla bir sey degil. he buna da muhalefetsen cik basbakan ol.
halkın kendi oylarıyla seçtiği bir siyasetçiyi artık kendinden çok üstün görmesinin normal karşılanmasıdır. filmin henüz orjinal dvd'si çıkmasını bırak daha gösterimdeki ilk gününde evine yönetmen kopyası gönderilmesi yada istenmesi diktatörlüğe doğru alınan yolu gösterir.

olay başbakan'ın evinde film izlemesi değildir , çok seviyorsa alır dvd'sini evinde izler istediği gibi. yada sinemaya gider , her normal! türk vatandaşı gibi. tek fark locada izler yada sinemada ekstra güvenlik önlemi alınabilir. ayrıca hastaysa iyileşince izler , mecbur mudur ilk günde filmi izlemeye ?

mevki sahibi olanların bu mevkileri en ufak şey için bile olsa kendine fayda için kullanması , tüm kesimlere eşit mesafede ve herkesin eşit olduğu bir ülke yaratma vaadinde olanların kendini yalanlamasıdır. kendini herkesten üstün görmesi de kendi karakterini gösterir.
sanıyorsam izlettirmesindeki amaç yanlış bir şeyler yapıp yapmadığından dolayıdır. eğerki yanlış bir kare veya söz varsa yayımlatmamak için olabilir yönetmenin bunu yapmasındaki amaç.

hatırlayalım aynı şeyi mehmet tansever de hür adam filmini fethullah gülen'e izlettirmişti. katıldığı cüneyt özdemirin programı 5n1k'da kendisinin beğenmediği, uygun bulmadığı bazı kareleri sildirmek için izletivermişti. yanılmıyorsam filmin galasından 1 gün önce amerika'ya gidip izlettirmişti.

sanat bu olsa gerek bu yönetmenler için.

http://www.dipnot.tv/YaziDetay.aspx?ID=3308
dua et sinemayı kapatmamış yine insaflı. koca sinemada çoluk çocuk, torun toplaşıp izleyebilirlerdi bunlar. beklerim yani.
bazı eziklere kapak olmuş durumdur.
olağan durumdur.
adam daha yeni ameliyat oldu, tamam kendisini pek sevmeyiz ama bu kadar da abartılmaması gerekir bu durumun.

(bkz: rte camrip)
olof palme gibi olacağından korkmuştur.
bilip bilmeden boş siyaset yapmak böyle işte ulan adam sinemada izlemek isteseydi başbakanın gideceği bir sinema salonunu düşüne biliyormusunuz güvenlik önlemleri gizlilik derken halkın hakkına tecavüz olurdu tabiki evinde izlicek gidip sinemada izleseydi kapatsalardı sinemayı busefer de yok efendim sinemayı kapattılar diyip başbakana sövecekti bu halk böyle konuşanları çok merak ediyorum ulan siz başbakan olsaydınız sinemada izlermiydiniz acaba.
başka yöneticiler gibi korsanını izlemesindense yapımcısından kopyasını alması daha makbul karşılanabilen durum..
Şimdi olaya birde mantıklı yönden bakalım.
Başbakanın evinde film seyretmesini haksızlık olarak algılayan kişiler, başbakan olsunlar * * bende filmin yapımcısı olayım.
Bu filmi ben yaptım, sizin alacağınız biletlerin parası benim cebime iniyor, ben başbakana bu filmi bedava izletmek istiyorum, annemede bedava izletmek istiyorum, dayımın oğlunada bedava izletmek istiyorum, amcamın kızınada bedava izletmek istiyorum. aldım dvd mi gittim sülaleme dağıttım, film benim, sizi ilgilendiren bir durum var mı ortada? benim cebime 10 tl eksik girecekse size ne ? bunu bir düşünün bakalım ne kadar mantıklı gelecek.
fetih 1453 ün yapımcısına, yönetmenine, oyuncularına kısacası film için emek harcayanların hepsine buradan sesleniyorum. eğer ki siz filminizi başabakanın (yani milletin kendisini temsil etmesi için meclise gönderdiği 550 kişinin en tepesindeki vekile, milletin vekilene) evine gönderiyorsanız bende milletin aslı olarak derim ki bu filmi benim de ayağıma kadar getirin ben de evimde izlicem kardeşim.

milletin aslı varken suretine ne gerek var.
hasta ziyaretine gelenlere ikram da edilebilir..
bu ülkede tonlarca atatürkle ilgili film çekildi. kendisi neden özel sipariş ile filmi istememiş merak ediyorum... şuan atatürk ün kurduğu bir toplumun parçası. bunu unutmuş olması gerçekten iğrenç.
başbakanın atatürk ile ilgili çıkan her filmi izlemek zorunda olduğunu sanan postalcılarca eleştirilen hede.

sanki emretmiş filmi getirin diyede , sanki keyfinden evinden izlemişte , sanki hayatında sinemaya gitmemişte başbakanımız adamlar kalkmış bunu eleştiriyor.

hayır bir de işin komiği atatürk o denli büyük bir sömürü malzemesi yapılmıştır ki en aptal dizilerden tut (deli saraylı) en büyük emek harcanan filmlerine kadar 50 tane atatürk filmi yapımı var.

diğer taraftan fetih 1453 alanında bir "ilk"tir.

hazımsızlıkta çığır açma konusunda postalcılar gene oscar ı kimseye kaptırmayacak anlaşılan.
eleştirinin bokunu çıkarmaktır. operasyon geçirmişken sinemaya gidip izlesin demek fazla oluyor. evet eleştiririm, pek sevmem ama bu olmamış. filmi izleyebilecek durumda olması da iyi birşey. gündemi takip ediyor olması da güzel.
kısaca, olmamış bu.
başbakanı'ın evinde "kişiye özel kopya" ile herkesten önce izlemesini dahi savunabilen malların olduğu bir ortamda söylenecek pek fazla birşeyin olmadığını düşünüyorum.
ama yine de içimde kalmasın.

almanya cumhurbaşkanı vardı wolf...
bir zahmet ona ne olduğuna bakın. bugün hemde...sıcağı sıcağına...
belki o zaman "onur, haysiyet, şeref" gibi kavramlardan ne denli yoksun bir toplum haline geldiğimizi idrak edersiniz...

başbakan'ın evinde sinema seyretmesi elbet hakkıdır.
evinde dvd seyredebilir, vcd seyredebilir. ama kişiye özel kopya ile sinema seyredemez.
hele hele yapımcının hediyesi ise bu iki kere suç teşkil eder onur haysiyet ve şeref kavramlarına önem veren muasır medeniyetlerde.
tıpkı alman cumhurbaşkanı wolf'un olayı gibi...

sevgili ve sabık başbakanımızın bu davranışı atatürk'ün gençliğe hitabesinde gayet açık şekilde betimlenmiştir;

--spoiler--
"hattâ bu iktidar sahipleri, şahsî menfaatlerini, müstevlîlerin siyasi emelleriyle tevhid edebilirler."
--spoiler--

anlayana.
anlamıyorsan da sikime kadar yolun var...
hiç ama hiç garipsemediğim mevzu. tayyip bu ister evden izler, isterse filmi baştan çektirir öyle izler. ne sanıyordunuz ki ?
kimse farkında değil, ya da dikkat edilmedi belki ama film vizyona çıkmadan birgün önce izlemiştir haşmetli başbakanımız. bu kadarına da pes vallahi ! pes 1453 !
rte'yi cahilce çok kolay yerden vurmaya çalışmatır.

yani adam ülkenin başbakanı evinde de izler sinema da kapatır.bugün bir çok ülkenin başbakanı aynı durumda olsa aynı şeyi yapardı.eleştirmek için böyle ucuz politikalar her zaman karşı görüşe zarar vermiştir.