bugün

(bkz: geri dönüşüm). yeniden değerlendirilme imkanı olan her türlü atığın veya kullanım ömrünü tamamlamış malzemelerin fiziksel ve/veya kimsayal işlemlerden geçirildikten sonra tekrar hammadde olarak kullanılmasını sağlamak.
recycle bin diye birsey var avrupada. atiklari ayri ayri bolmelere atma sistemi. her evde copler ayri torbalara toplaniyor ve her gun farkli atiklari disari cikariliyor ve bu sekilde geri donusum daha kolay ve hizli saglanabiliyor. hatta yeni yilda yeni bir sistem geldi beyaz torbayla sari torba. her gun radyoda reklami donuyor. yani o reklami yapan acilen sektoru biraksin diye isyan ederken ben nerden bileyim basima gelecekleri. avrupa parlamentosunun ise ayri bir geri donusturme sirketi var kendi bunyesinde emas diye. bilinci artirmak icinde her gun yenilikler yapiyorlar. cevreye duyarli insanlar yetistiriyorlar bir nevi. ben ornegin bu sisteme yabanci biri olarak aylardir copun onunde duruyorum simdi nereye aticam diye bakiyorum. sonrada at iste, ayirsinlar diyorum. halbuki hep yanlis yere atmisim. sonra da bunlari cikarmislar saymislar. yuzde kac hata yapiyor insanlar diye. sonunda noldu kabak bana patladi. emasin yonetim kurulu bana geldi parlamentonun ic mimarindan yeni bir tasarim istiyoruz oyle birsey olsun ki insanlar en az oranda hata yapsinlar. hani ic mimara soran var mi biliyor musun diye. yok tabi. 3 gundur bana seminer veriyor adamlar. simdi ic mekanda cop atma kulturumuzu gelistirdigimize gore bir tasarim yapalim. * *
ingilizce geri dönüşüm.