bugün

(bkz: georgia on my mind)
bana ve birçok kişiye caz müziği sevdiren adam.
(bkz: you are my sunshine)
bu adam bir şarkı söylerse artık o şarkı kim tarafından yazılmış daha önce kim tarafından söylenmiş bir önemi kalmamıştır. artık o şarkı ray charles'ın olmuştur. ray charles şarkılara muhteşem ruhundan bir tutam katmıştır ve artık onlar ray charles'ın çocuğudur. artık o şarkıları ilk söyleyeninden dinleyemezsiniz. örnek olarak "let it be" nin aşağıdaki kaydını dinleyebilirsiniz. şahsen ben bunu dinledikten sonra beatles'ın versiyonunu bir daha dinleyemedim.

http://www.youtube.com/watch?v=eof2c5fTcI8
Hayatını anlatan filmi izlediğinizde, aslında kardeşinin ölümünün onu ne denli etkilediğini hayatına ve sanatına nasıl yansıdığını onun böyle bir psikolojik evrede nasıl üstün bir sanatçı olabildiğine hayran kalacaksınız! Saygıyla eğiliyorum..
bb king'in 'bildiğim en büyük müzisyen' şeklinde tanımlayıp frank sinatra'nın 'genious' lakabını taktığı müzisyen. allahım sen bizi koru. yalebbim, o nasıl bir ses, o nasıl bir yorum?
buradaki linkte bi salim ifadesi var sanki suratında ray abimizin.
(bkz: what d i say)
"sorry seems to be the hardest word" isimli şarkıya elton john ile yaptığı düeti dinlemeye doyamıyorum. şarkı charles'ın son albümü olan "Genius loves company" içinde.
neden öldün ? diye sorup kızmak istediğim kişi .
keşke yaşasaydı veya ben bir geceliğine onu dinleme imkanına sahip olsaydım canlı canlı .

(bkz: zaman makinası)
lakabı brother ray olan ilah müzisyenlerden.
2004 yılında hayatını kaybeden büyük üstad,soul müziğin babasıdır.1930'da çok fakir bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiş,7 yaşında iken kör olmuştur.annesi tarafından gönderildiği görme engelliler için olan bir okulda klasik müzik üzerine eğitim almıştır.
Blues,jazz,country ve gospel tarzında müzikler üzerine yoğunlaşmış ve başrolünü jamie foxx'un oynadığı 'Ray' adlı filmde hayatı konu edilmiştir.
Hit the road jack ve georgia on my mind en bilinen parçaları arasında yer alır
her ezgisinde büyüleyen , artık aramızda olmayan sanatçı .
ortaya duygular konulunca hiçbir şeyin engel olamayacağının kanıtı olmuş kişi .
emprovizasyon üstası. bazen sinir bozucu bir hali vardır. her şarkısı dinlenecek türden değildir. çoğu insan devamlı ray'ı dinlemek istemez. bazen sıkar çünkü. genel itibariyle iyidir. adını altın harflerle dünya müzik tarihine yazdıran bu adamı Atlantic Records'un sahibi Ahmet Ertegün meşhur etmiştir. yatsın kalksın biz türklere dua etsin. hatta aklı varsaydı müslüman olmalıydı. hehe
neyse hayatını konu eden güzel bir filmi vardır.
(bkz: ray)
jazzın kralı bu adamdır.
şarkıları güzel ve bir o kadarda başarılı sanatçı.
not:gözlerinin görmemesi müzik aşkına mani olmamıştır.
uykusuzlugumun diz boyu oldugu bu saatte beni benden almış sanatçıdır. *
kadınların güzel olup olmadıklarını bileklerine bakarak anlarmış *
kulağıyla gördüklerini sesiyle gösterir. o söylediğinde şarkılar canlanır ve ruha sahip olur. soul'un babalarından.
hayran kalınası, jazzı şahsıma sevdiren zat.
(bkz: i got a woman)
kepçük ağzunu yediğim caz üstadı! sen en kadar şirin bir adamsın öyle lan.
(bkz: unchain my heart)
jazz müziğin ilahlarından, hatta müziğin ilahlarından birisi. bana jazz müziği sevdiren insan.
(bkz: willie dixon)
çoğumuzun hit the road jackteki performansıyla hatırladığı insan. hayallerinin önüne kendi kendisine duvar örmüş insanlara 'şimdi, bahanen ne?' demektedir adeta. def leppardın bateristi de bunu yapanlardandır.