bugün

az önce mahallenin köpekleri tarafından saldırıya uğrayan davulcudur. kaçarken bile vuruyor davula, helal olsun.
balkonun önünden geçerken durdurup abi oynak bişeyler çalda oynayalım isteğini geri çevirmeyen, gece gece eğlendiren sanatkar.*
sokak lambalari yanmadigi icin birkac gundur gelmeyen kisidir. kopeklerden korkuyordur sanirsam. Ulkenin ucra koselerinden birinde yasasaydi acliktan olurdu herhal.
ben bu vakitte gürültü yapsam döverler. oysa ramazan denen davulcu kişisi arabaların alarmlarını çaldıra çaldıra geçiyo arkasında sesten izler bırakarak. helal olsun ramazan diyorum. yalnız çocuk uyuyodu o uyanınca kötü oldu. uynamasa iyi olacaktı ama uyanınca kötü oldu. buradan mahalleliye sesleniyorum. bu size ders olsun. ben 30watt'lık amfimle gitar çalarken duvarlara vuruyodunuz.
güzelim nutshell in dangidi dungidi seslerle heba olmasini sağlami$ insanlar.
ramazan esnasında, para toplamak amacıyla uyuyan çocuğunuzu sallamadan zabada zabada diye apartmana girerek kapınızı tekmeleyen davulculardır. olm gece uyandırıyon tamam, bari gündüz rahat bırak be yav. bu arada sürekli farkli davulcuların kapınıza girişmesi de ilginçtir. vermiyorum para kardeşim. oruç tutmuyom ben, para vermek zorunda mıyım?
karanlikta otururken ramazan davulcusundan huzursuz olmak

adam öyle bir caliyorki korku film'i ku$ağindasin sanki. agir roman, the exorcist vari.
(bkz: ramazan davulcusunun kafasina yumurta firlatmak)
(bkz: ramazan davulcusunun bis e cikmasi)
uyandırma servisidir. bir tarafta davul sesi diğer tarafta arabaların alarmı karnavalı andırıyor sokaklar.
http://img252.imageshack..../4520/img1172largeot6.jpg
gece gece kimse görmez bunları, ramazanın gizli kahramanlarıdır kendileri.
çocukluğumun kabusudur. uzun bir sokağın yankıya elverişli bir yerindeydi odam... uykumun belki de en güzel yerinde, en savunmasız olduğum bir zamanda, "güüüümm" sesiyle uyanırdım, titrerdi odamın tahta pencereli camları, titrerdi kalbim... nasıl bir daha uyurdum hiç bilmiyorum, hiç hatırlamıyorum... koşa koşa gittiğim annemin yatağı, ve annemin sahura kalkması... bir kez daha yalnız bırakırdı korkularımla, bir kez daha uyuyamazdım... korkardı çocuk kalbim... şimdi evimin camları pimapen, ne camlarım titriyor, ne de korkuyla uyanıyorum... ama hala korkarım o sesten, içimi tuhaf bir korku kaplar... annemin sahura kalkmadan bana sarılıp uyutmalarını özlerim, burkulur kalbim, aramak isterim annemi, arayamam... onu çok özlerim...
mahalle sütçüsünün ezeli rakibi. bir kadın, kocasını ya sütçüyle düdükler ya da ramazan davulcusuyla.
mahallenin başını 03.30 ortalara doğru olan kısmı 04.15 ve son kısımlarını ezan okunurken çağıran ve 15 inde 30 unda para toplamaya gelen insan.
ramazanın basında, ortasında ve sonunda olmak üzere üç kere bahsis isteyen kişi.

(bkz: allah ın hakkı üçtür)
gecenin üçünde mesaj atan sevgilinin, sevgili olmayan versiyonudur.

bir de ritmi tutturamaz iyice sinir eder adamı. dandiri dan didin dan din din.

yahu git bir vurma sazlar dersi falan al di mi canım kardeşim. ekmek yiyorsun neticede bu işten.
(bkz: gece üçte mesaj atan eski sevgili)nin ramazan versiyonudur.

ikisi de uykunuzdan uyandırır.

kafanızı ütüler.
-Ay Allah ım ne suçumuz vardı. Dağ gibi adam
-Anne dağ ama, yanay dağ gibi. Sıyf siniy...
-Öyle deme oğlum çarpılırsın, neresi sinirli babanın?
-Abla söylesene ya, geçen otobüs şoföyüyle kavga etti desene.
-Rica ederim, beni böyle basit konulara karıştırma Serkan.
-Heheheh ama şoföy nasıl yediydi biletleyi...
-Babanın karnı acıkmıştı evladım. istemese yemez. Bak kızınca nasıl dövdü çekirge Mehmet i
-Piye anne
-Ne piresi evladım temiz hastane burası. Doktorun adı neydi?
-Mehmet... Piye annecim.
-Sağol yavrum.
-Ya doktoy diil anne of yaa... Banane yaa
-Hülyalara daldı bu kız gene.
-Yomantik sayışın anne senin bu kızın. Hem yomantik, hem sayışın... Ne kombinasyon...

-Aaa doktoy geliyo anne
-Mehmet Bey evladım iyileşecek mi? Ameliyat nasıl geçti?
-Erol efendim.
-Yok onu sormuyorum. Hulusi... Benim kocam...
-Erol efendim...
-Aaa 25 yllık kocamı benden iyi mi bileceksiniz Mehmet Bey? Hulusiii...
-Efendim benim adım Erol. Mehmet değil, lütfen rica ediyorum...
-Ayyy rica eden bir erkeeekk. Merhaba Erol Bey. Ben ijlal
-Merhaba iclal hanım. Tanıştığım için, ne kadar mutlu oldum anlatamam size...
-iclal değil Eyol abi. ijjjlalll...
-Bilhassa rica ediciim lütfen bana abi demeyiniz. Ben bir doktorum. O şekilde anılmak isterim.
-iyi biy hafta sonya öyle anayım seni. Hehehehe... Doktoy Eyol ne iyi bi insandı di mi? Heheheh nası?
-Serkan çekilir misin kenara lütfen? Doktor Erol Bey babam iyileşecek mi?
-Ortada garip bir durum var hanımefendi...
-Ayyyy hanımefendi dediii.
-Kızım bi dur.Ne var evladım, çabuk söyleyin? Lütfen çabuk
-Efendim kepçe...
-Ne oldu alamadınız mı? Kocam nasıl? aayyyyyy.
-Efendim aldık ama, kaşık olarak. Hatta çay kaşığı.
-Nasıl çay kaşığı olayak, ne yuttu bu adam?
-Tetkiklerde kepçe olarak çıkmıştı ama, ameliyat öncesi lavman yapacakken, kendiğilinden çıktı. Hocalarım bile anlamadı durumu. Şu an Amerikadaki meslekdaşları ile irtibat halindeler. Sanırım kocanız bir tıp mucizesi hanımefendi.
-Ayyy Allah ım sana şükürler olsun. Nasıl kocam iyi mi?
-Yatıştırıcı verdik efendim. Şu an pek kendinde değil...
-Ayyyy Hulusiiii nasılsııınnnnn?
-Davulcuuuu sen mi geldinnnn hayattııımmmm?
???
cogu insan sahura kalkmiyor bahanesiyle dusuk volumden davulunu calan, is para istemeye geldi mi "nasil azcik caldik, sizin uykunuz agirmis duymamissiniz" diye laf eden mafyadir.

edit: calmiyorsunuz iste. calsaniz saati niye kursun millet. bir de calmislarmismismis... seytan diyor, al o davulu gecir kafasina.
bahşiş istmeye yanlarında mutlaka bir çocukla gelen davulculardır.
(bkz: ajitasyon)
peçeteye şarkı yazıp istek vermek istediğimiz akabinde çalıp bizi mutlu etmesini beklediğimiz amca.
sahur vaktinde yapması gereken(davulu çalarak uyandırma işlevi) işi yapmayıp , bayram sabahı evinizin kapısında danguru danguru tokmak çalıp bahşiş isteyen şahıs.
gecenin bi vakti beynimizi ziken ay şey pardon beynimizi şişiren davulculardır. ulan ben istemiyorum sahura kalkmak yine de çalıyorlar. sonra gelip utanmadan bir de para istiyorlar. diyorum ben uyanmıyorum, yok yine de adettir zarttır zurttur diyip alıyorlar parayı. iyi iş valla.
gecenin bir köründe, insanları sahura kaldırmak gibi tamamen duygusal bir görev üstlenmiş ve ayrıca büyük bir ihtimalle en çok küfür edilen kişidir.

eskiden çocukların da heycanla beklediği biriydi ramazan davulcusu. mesela ben küçükken büyük bir heyecanla kalkıp bakardım davulcu amcaya; ama adamı hep kafasına ayakkapı, terlik falan yerken görürdüm. hatta bir keresinde otopsiden yeni gelmiş, daha yenice uykusuna dalmakta olan; ama davul sesiyle ve manilerle yatağından öfkeyle fırlayan bi savcının, zavallı davulcuya silah çektiğini bile hala hatırlamaktayım. * *.