bugün

önceleri yaşadığım o heyecanları, güzel huzurlu mutlu sofraları görmediğim ay oldu bu ramazan ayı.

karışık ve geçen günlerde nasıl geçti anlamadığım, karışık bir şey oldu bu ay. allahım tadı huzuru alamadım ya rabbim. belki hiç namaz kılmadığımdandır. eve gideyim namazımıda kılayım bu gece. huzura kavuşayım istiyorum ben. huzuru istiyorum.

hayırlı güzel geçsin ramazanınız.
eski ramazanın tamamen yol olduğunu gösterir. küçükken ramazan aylarında sahurlar, iftarlar daha anlamlı,sıcak geçerdi. aileler bir araya gelirdi. televizyon programları bile daha anlamlı olurdu.
ramazan ayından bir şey
anlamamanın nedeni insanların cebinde para yok gezemiyor eğlenemiyor iftar ve sahurda gerektiği
kadar evine temel gıda ihtiyaçlarını bile zor alan aile fertleri ramazan ayının güzelliğini yaşayamadan bitiriyor.
sebebi büyük ihtimal ramazan heyecanının gitmesidir. çünkü toplumumuzda artık bir "oruç tutmuyorum ve saklamak zorunda değilim" anlayışı hakim olup hem yaşantımızda, hem de ilişkilerimizde ramazan ayının etkisini nüfuz ettirememiz bu heyecanı öldürüyor.
kısacası, toplumumuzda ortak bir "ramazan geldi" anlayışı ve ramazan ayının toplumsal değeri artık çok da hakim değil...
gece çalışmaktan kaynaklanabilen durum. ne iftarı ne de sahuru evde yapabilirsin maalesef. orucu uykuya tutturursun sahuru yine çalıştığın yerde yaparsın, sahura kalkmanın bile bir tadı olduğunu anlarsın o hadi kalk ezan okunacak tatlı teleşını yaşayamazsın.
Havaların sıcak olması ve oruç kalma süresinin uzun olmasından kaynaklı; çoğunlukla insanların kendini eve kapatıp internet başında, tv izleyerek veya uyuyarak geçirdiği bir günden* kim ne anlar ki zaten.
üzücü bir durumdur.