bugün

ulan rehber falan deyince hemen de havaya giriyorum hee. böyle determinizmden falan bahsedesim geliyor; sonra uzun bi cümle kurup içinde mutlaka üretim eğrisini geçirmek..

1) taş hatun olacak aga: tamam abi hemen her klipte var ama rafet reyizin durumu farklı. rafetin kliplerde sadece bi hatun olur, öyle kalabalık kız grubu götünü başını sallamaz.

2) bi aşk hikayesi: sikiş hariç olmak üzere -az önce sikiş mi dedim ben? terbiyemi sikeyim- aşkın hemen her evresini anlatır. güzel günlerden başlar.

3) taş yarinin ölümü ya da ayrılık: hatun ya ölecek ya da ayrılacak. mutlu son yok herifte. bu kategoride emre aydından sonra bayrak tutanlardan. mutsuz pezevenk!

4) fonda deniz, sahil olmazsa hemen şuracıkta kendimi sikerim: yan başlık yeterince açıklayıcıydı. gerizekalı mısın?

5) sakallı, kirli sakallı ve parlak rafet görüntüleri: en önemli klişe bu aga. klibin bi anında rafet mağara adamı gibi saçlı sakallı olacak. sonra başka bi sahneye geçecek kirli sakallı olacak. sonra parlak olacak. ne yani rafet hacı daha inandırıcı mı oluyor kliplerin sen böyle olunca? hani biz "oha lan adam klibi 8 ayda çekmiş" falan mı diyoruz sanıyorsun?

özet geçiyorum develer; eski ibrahim tatlıses kliplerine benzer. rehber mehber yok, bu size yeter.

bi de (bkz: erkek şarkıcıların kliplerindeki hatun tercihleri)
-her karesinde rafet görünecek.
-sabit çekim tercih edilmeli, tripodu kurcaksın, hiç hareket ettirmeyeceksin.
-klibi yurtdışında çekeceksin, ilk tercihin almanya ya da güzel sahilleri olan arap ülkeleri (mısır mesela) olacak.
-araba sahneleri es geçilmeyecek.
-sürekli flashbackler olacak.
-rafet klipte mutlaka yüzünü yıkayacak.
rafet el roman ilk önce bir hatunla birbirini sever. ardından hatun rafeti aldatır. rafet hatunla kavga eder. rafet çeker gider. hatun vicdan azabından kahrolarak ölür.
mutlaka en az bir tane vazo kırma sahnesi olacak.