bugün

ikisi de aynı bok değil mi.
psikiyatrist bizim ülkemizde sadece ilaç yazıp gönderen, psikolog ise hayvan gibi para ödediğiniz için sizi dinleyen ama dinlemekten başka bir şey yapmayan kişi.
Nasıl bir gerizekalısınız ki işinin eğitimini almış bir psikolog ile kıçı kırık kendinizi bir tutuyorsunuz, beyin hücreleriniz nerede sikilip viran eylendi de bu kadar aptal olabiliyorsunuz anlamıyorum.
birinin ilaç yazma yetkisi vardır, yeşil reçete,vs,
diğerinin yoktur,
hangisi hangisidir, onu da siz bulun, google amca denen bir şey var.
Psikolog anlıyorum der.
Psikiyatrist aban lan şu ilaca sonra gene gel der. En iyi anlatım şekli budur. Süslü kelimeleri millet anlamaz.
psikolog geçer diyerek cebini doldurur psikiyatrist ise ilaç yazarak.
psikolog sadece dert dinler, tavsiyeler verir. pskiyatrist ilaç yazar olaya direk müdahale eder.
psikolog, psikolojik danışman terapi yöntemleri ile danışanına rehberlik yaparken, psikiyatrist sonuca ilaç ile ulaşmayı hedefler.
bugünün türkiye'sinde artık psikoloji bölümü mezunu olmayan kişilerin de yüksek lisansı klinik psikolojiden yapabilmesi ile işlerin iyice bulanmaya başladığı versus:

Ayrıca ayrıntılı bilgi için:
https://psikologo.com/psi...trist-arasindaki-farklar/
Biri puanı hukuka yetmediği için psikoloji okumuştur, biri tıp okumuş üzerine uzmanlık yapmıştır.

Sorry, ben insanlara böyle değer biçiyorum.
Psikologlar konuşarak halletmeye çalışırlar. ilaç yazma yetkileri yoktur.

Psikiyatristlerin ilaç yazma yetkileri vardır. Konuşularak halledilebilecek meseleler için psikoloğa sevk edebilir.
bir de bu var (bkz: pedagog)

kasap sedat amca dese ki pedagogum inanırım, neden inanmayayım? pedagogum diyen ofis abilerinden ne eksigi var? bence ikisinin de eksiği var. konumuz bu değil.

oyun ablalarına pedagog diyorlar, allahım mucizenden sual olunmaz.

sokratesim lan ben!

psikiyatrist doktordur arkadaşlar, uzmandır. psikolog kasap sedat amcadır.

psikologunuz egitimini 101 oynayarak, türk kahvesi fincanı çevirerek, instagramdan layk atarak tamamlamıştır.
Promosyon olarak psikologlar bu sene 18.000 tl aldı
psikiyatrist ilaç yazar, psikolog yazmaz, çözüm üretir.
Biri talk verir biri hap.
psikiyatristler tıp fakültesi okur.
Psikiyatristler psikolojik zorluk ile ortaya çıkan belirtileri (semptomu) etkili ama geçici bir yöntemle (ilaçla) gideririler. Psikologlar ( klinik psikolog) psikolojik zorluğa neden olan sebepleri bulmaya çalışıp direkt kalıcı yöntemle ( psikoterapi) giderirler. Her iki disiplin de son derece önemli ve gerekli bir ruh sağlığı disiplinidir.
biriyle konuşşup dertleşiyon öbürü neyin var diyo.
ikiside özel randevu için çok para isterler.
Psikolog 4 yıllık fen edebiyat fakültesi mezunudur, psikiyatr tıp fakültesi mezunudur. Psikologlar terapist değildir ve terapi yapamazlar, eğitim almaları gerekir. Psikiyatr ve psikologlar pedagog değildir, psikolojik danışmanlar bu konuda pedagojik formasyon eğitimi almıştır. Psikologlar ve psikolojik danışmanlar ilaç yazamaz, psikiyatr yazar.

Her biri, terapi eğitimi alarak terapi yapabilirler. Her biri, ruh sağlığı alanında uzmandır ve bu alanın paydaşlarıdır. Hiçbiri birbirinden üstün veya aşağıda değildir. Her biri, aynı alanda fakat farklı konularda hizmet verirler. Örneğin psikolojik danışmanlar eğitim ve danışmanlık psikolojisi alanında uzmandır. Önleyici ve geliştiricidir. Psikologlar da benzer şekilde çocuk, ergen ve yetişkinlere psikolojik destek sunabilirler. Ancak bu destek önleyicilikten çok çare bulucu odaklıdır. ayrıca psikologlar çeşitli alanlarda yüksek lisans yaparak uzmanlaşabilirler. Örneğin spor psikolojisi, endüstri psikolojisi, sosyal psikoloji veya deneysel psikoloji gibi.

Psikiyatrlar ise daha çok psikopatolojik vakalarda (kişilik bozuklukları, psikozlar ve nevrozlar) kendi uzmanlıklarını konuştururlar. Bu nedenle daha ağır vakalar psikiyatrlara gider. Ancak vakanın ağır olması, bir diğer alanı daha bilgin veya daha üstün kılmaz. Elbette psikiyatrlar daha uzun bir eğitim alır ve daha geniş alanlarda hizmet verebilirler. Fakat ruh sağlığı alanı çok geniştir ve her bir alan birbirinden farklıdır. Yani spor psikolojisi alanında uzman olan biri danışmanlık psikolojisi alanında uzman birinden daha iyi veya kötü değildir. Bu durumda aynı ağacın farklı dalları gibidir, kökü aynıdır ve insana iyi gelmek amacı taşır.
Biri ilaç satar diğeri hayal kanmayınız.
biriyle konuşşup dertleşiyon öbürü neyin var diyo.
tam olarak bu.
Psikiyat
+Hocam
-Al bu receten siradaki
+Hocam daha derdimi anlatmadim
-siradakiiiiiiiikk.
ikisi birlikte uyumlu çalışabilirlerse, ruh sağlığının korunmasında ve tedavi edilmesinde "müthiş ikili"yi oluşturabilirler.
Psikoloğa haftada bir en az iki üç sene gitmen gerekir.

Psikiyatrist ise kanamayı durduran acildeki cerrah gibidir.

Maalesef ikiside birbirinin yerini tutmuyormuş.