bugün

polis halkın güvenliğini karşılamalı bedava avantajlarından faydalanmamalı.
otobüste kart bascağına hava basan insanlara bi kolaylıktır .
haksızlık. öğretmenlerden, doktorlardan alınmasa anlarım. polislerden alınmalı bence.
Aslında haksız bir durum. Çünkü neden sadece polislerden alınmıyor? Halka yaptığı hizmetlerden dolayı ise, yani bahane buysa, bir öğretmen polisten kat kat fazla halka hizmet ediyor bence.
Deseler ki polis işini yapıyor, ona neyse deriz. Ama bugün Türkiyede hangi polis işini gerektiği gibi yapıyor?
görev üzerindeyken alınmaması mantıklıdır.
Toplumun içten içe polise karşı olduğunun göstergesidir. Sonuç olarak o da senin benim gibi içimizden birisi, devletin ona tanıdığı imkanlardan tabi ki de yararlanacak, sana verilse bu hak sen de yararlanırdın.
adı üsütünde polis. ondan toplu taşımada para istersen yarın bir gün karakola işin düşerse hapı yutarsın.
devletin silahlı gücüyle iyi geçinmekte fayda var sonra zararı size dokunur.
ben 1.75 akbil basarken onun hiç birşey basmadan, bedava gelip tam yanıma oturmasıdır.
zorunlu askerlik hizmetini yapan erlerden bile para alınırken polislere pozitif ayrımcılık yapılması anlamsız.
polisini görev süresi kanunla 7 gün 24 saat olarak gösterildiği için daima görev başındadır. öğretmenlerin çalışma saatleri ise bellidir. mesaileri yoktur. haftasonları vardır, yaz tatilleri vardır. yıpratıcı bir hiyerarşiye maruz kalmazlar, en azından canları sürekli tehlikede değildir. öğretmenin çalıştığı yer bellidir, polisin ise sürekli çalıştığı bir yer yoktur. dışarıda yani alanda sürekli işi olur, dolayısıyla toplu taşıma araçlarını ücretsiz kullanmasında ben herhangi bir sıkıntı görmüyorum. birde şu açıdan bakmak lazım, bir polis devletin kendine zimmetlediği silahını 7/24 yanında taşımak zorundadır. 1.5 kg ağırlığındaki aleti sürekli üstünde taşımanın bedeli olarak bile toplu taşıma araçlarından ücretsiz faydalanmaları makul görülebilir.
insanları öküzleştirme eylemidir bir bakıma sen öğrenci kimliğine bandrol takdırmadığın için yetişkin tarifesiyle bilet basarsın onlar elini kolunu sallayarak girer sen de öküz gibi bakarsın.
saçmalıktır.

görev falan demeyin bana, hangi polis göreve otobüsle gidiyor? adamlar ailesi, çocuğu, babası beleşten biniyor araçlara. ulan benim babam da devlete hizmet ediyor, annem de. biri memur biri öğretmen. ben niye bedava binemiyorum o zaman? para verenler keriz mi ulan?

sikerim böyle işi.
işin daha acı tarafı bu durumu haklı olarak eleştiren insanlara tepki verecek kadar beyni örümcek ağlarıyla kaplanmış insanlaar vardır 21. yy türkiye'sinde
ancak göreve giderken olabilecek bir şey iken adamlar zevki sefa ile gezmektedirler.
Benimde anlam veremediğim bir durumdur evet polis ve asker bu ülke için çok çok önemlidir ama onlardan para alınmıyorsa doktordan,öğretmenden hatta cami görevlilerinden de alınmaması lazım çünkü onlarda polis ve asker kadar önemlidir bu ülke için.
öğretmenle polisin aynı şartlar, aynı zaman ve aynı mekanlarda çalıştığını düşünenlerin anlayamadığı durumdur.ben bir öğretmen olarak, öğretmen indirimi dışında eğer bedava bilet hakkı alırsak iett çöker derim. pazara gitmek için bile izin alan sınıf öğretmenleri varken hele. maazallah. ayrıca mesaisi 2 buçukta ya da 12 de biten binlerce öğretmenin bedava bindiğini düşünürseniz..
kaldırılması gereken sistemdir. polislere ücretsiz olanak ancak göreve giderken verilmelidir. adam emniyette masabaşında çalışıyor beleş otobüsten yararlanıyor, seninle postanedeki memur arasında ne fark var. sen ülke güvenliğini sağlıyorsun da postanedeki napıyor. hem bunu bedava yapmıyorsun, bugün en kallavi maaşlar polislere ödeniyor, ek ödemeler tazminatlar cabası. bi de üstüne bedava ulaşım.

sebebi ne kardeşim. terör bölgesinde de biraz mazur görülebilir ama izmir gibi bir yerde istanbul gibi bir yerde sen beleş otobüse binemezsin, asgari ücretli adam otobüse kart basarken sen kasıla kasıla şöförün yanından geçemezsin. asgari ücretlinin üç katı maaş alıyorsun ayıptır.
belediyenin çıkar ilişkisinin bir sonucudur. eğer böyle olmasaydı trafik polisi, o otobüslerdeki 36 oturan 64 ayakta 2 engelli tabelasının dışına çıkan tüm otobüsleri kilitler, belediye üzülürdü.

edit: ek olarak yamulmuyorsam asker, polis ve zabıta da ücretsiz kullanıyor. yani izmirde böyle.
çevremde görev yapan onlarca yıllık devlet memurlarının yararlanamadığı, bıyığı yeni terlemiş polisinse kartını göstermeye tenezzül bile etmeden toplu taşıma araçlarına bindiğini gördüğüm ülkemde devletin adaletine defalarca küfrettiren durum.
polisin anlamsız yere kutsanması sonucu oluşan durumdur. mesele sadece polis de değil, orduda da maaşlı muvazzaf subay ve astsubaylar için de böyle haklar verilmemelidir, zira yaptığı işin karşılığını alıyor, memleket savaş halinde değil, terör bölgesi olan yerde belki bu durum hoş görülebilir ama kayseride 2500 TL maaş alıp da beleş belediye otobüsüne binmek vicdana sığmaz. ücretsiz ulaşım ancak er ve erbaşlar için hoş görülebilir zira maaş almazlar, vatani borç için o işi yaparlar ama polis dediğin kişi adı üstünde memurdur, polis memurudur, ona devlet bir maaş ödemektedir, eş ve çocuklarıyla otobüslerde beleş gezsin diye bir hak vermemiştir.

hafta sonu tatil günü, amcaoğlunun yanına devletin otobüsünü beleşe kullanıp gitmek hangi vatanseverlikle bağdaşır, yukarda da yazdım 600 TL maaş alan bir asgari ücretli bile sivil kart basıyor, adam gideceği yere gidemiyor parasızlıktan, sen onun üç dört katı maaş alıp beleş yararlandın mı olmaz. devlet uygun görmüş olabilir ama vicdanlara sığmaz.
polisle birlikte posta görevlisinin ve basın mensuplarının da ücretsiz olarak yararlandığı 2002 yılında cumhurbaşkanı ahmet necdet sezer başkanlığındaki bakanlar kurulu tarafından çıkartılmıştır.

2002/3700 sayılı Bakanlar Kurulu Kararnamesi

http://www.resmigazete.go...er/2002/02/20020221.htm#8
Nedenini bir türlü anlamam. Ayrıcalıkları nedir ki o kadar askari ücretle çalışan insanlar varken neden 3 bin lira maaş alan adam ücret vermeden yolculuk yapar.
Her sikime 155 arayıp ücretsiz rahat rahat konuşanların dayanamadığı durumdur. Bırakın binsindir sizde onlara biniyorsunuzdur.
e-10 ve e-11 de sökmeyen durum.
herşeyden tonla vergi alırlar o bindikleri parayla ülkemize ne camiler yapardı hz tayyip efendimiz sizde akıl yok olum o paralar hep sizin bizim paramız.