bugün

ankaraya 80 kilometre olduğunu öğrendiğim, gelecekte gelişme potansiyeli olan yer.
ilçeye (polatlı) bağlı beldeler:

-temelli
-yenimehmetli
Bayburt ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köy.

ilçenin tüm köyleri için:

(bkz: Bayburt)
(bkz: polatlı anadolu öğretmen lisesi)
beypazarı'yla birlikte ankara'nın en sıkıcı ilçesi.
bilimsel çalışmalarımda kullandığım toprak parçası ayrıca doğdum büyüdüm.
sakarya savaşı'nın kazanıldığı, düşmanda bozguna sebebiyet veren darbenin vurulduğu ankara ilçesi.
bu savaşın anısına kentin girişine hakim tepeye(kartaltepe) türkiye'nin en büyük ve en anlamlı anıtı dikilmiştir;

http://img221.imageshack.us/i/mehmetikantsg2.png/

http://galeri.uludagsozluk.com/g/polatlı/

görsel
girişindeki büyük bir tabelada şunlar yazıyor:

" we want to become a province
il olmak istiyoruz
(türkçe söyledik anlamadılar) "

görülüyor ki sevgili polatlı halkı ecnebi torpil bulma arayışlarında.
lisemi okuduğum şehirdir girdiğiniz andan beri tarih kokan toprağıyla sakarya savaşını gözlerinizin önüne getirir.
tam şehrin çarşısının içinde bir atatürk heykeli vardır.
ve dışarda da dur yolcu yazan bir heykel vardır ve bu dur yolcu heykeli türkiyenin en büyük anıtı dır.
topçu ve füze okulunda askerliğimi tamamladığım ankaranın dşlanmış hissini veren ilçedir. Genel geçim kaynağı askerlerdir. her yer neredeyse askerdir. haftasonları çarşı izninde askerlerin sabah kahvaltısı yiyebileceği melemenci teyzeleri vardır, güzeldir.
ankara'nın dışlanmış değil, en büyük ve modern ilçesidir. ankara'nın birçok semtinden kafayapısı olarak da oldukça ileride bir ilçedir. sokaklarında çarşaflı, türbanlı oranı yine diğer yerlere oranla düşüktür. genel geçim kaynağı asker değil, ziraat'tir. tarihten bu yana burada tarım ve hayvancılıkla uğraşılmıştır. friglerin başkenti gordion, sakarya nehri kıyısında şu anki merkeze 15 km uzaklıkta kurulmuştur.
şarkısı da vardı il olamamasıyla ilgilidir.

pilavdan sonra datlı ,
helal olsun yozgatlı,
şabanözü ücret farketmez,
aha burası polatlı.

hacı hacıyı tekkede,
yar olacak severmi 3 dakkada,
"30 senedir bu yolda,
bir il olamadın polatlı".

tarabyanın uşakları,
etilerin yumuşakları,
bu senede ben olacam ,
angara'nın starı.
98 bin 600 nüfusa sahip ankara ilçesi..

dün gece 10-15 dakikalık bardaktan boşanırcasına yağan yağmur herkesi şaşkın etmiştir burada ayrıca..
13 eylül sakarya zaferlerinin her yıl coşkuyla kutlandığı, yılın en çok etkinliklerinin bu hafta içerisinde yapıldığı, bir çok ünlü sanatçının bu kutlu günde konser verdiği, bu yıl Mustafa Ceceli'nin gelmesi beklenen, Ankara'dan Eskişehir'e uzanan yüksek hızlı tren hattını içinde bulunduran, Sincan'a giden trenin oldukça modern olduğu, iki devlet hastanesi, bir özel hastenesi olan, on tane lisesi ve her mahallede bulunan ilköğretim okullarının olduğu,kültür ve sosyal işler müdürlüğü binasında tiyatro,halk dansları,drama,resim,ebru,gitar,bağlama,keman,diksiyon,satranç gibi kursların uzman hocalar tarafından ücretsiz verildiği güzide ilçe. belediye binasının altında bulundurduğu kültür merkezi sinema ve tiyatro salonu olarak da kullanılır. vizyona girilen filmler yaklaşık bir ay sonra polatlı vatandaşıyla buluşur o da sayılı filmlerdir. getirilen filmler de sansürlenir. bazıları ise belediye başkanı tarafından izin verilmediği için seyirciyle buluşamaz bile. merkeze yani atatürk heykelinin bulunduğu yere yakın olan ilkbal's kafe zamanında gençlerin en çok gittiği yerdir fakat günümüzde aile salonunun da bulunduğu bu kafe orta yaş ve üstü insanlarla dolmaktadır. atatürk heykelinin etrafını saran iş merkezleri siyasi parti büroları,akbank,baysal,üçyıldız turizm yazıhaneleri,kuruyemişçiler,sabit hat dükkanları,cafeler ve restaurantlar,oteller,pastahaneler,çiğköfteciler,fotoğrafçılar bulunur. heykelin hemen üzerinde tren istasyonu bulunur. kısacası polatlıya gelen herkes polatlı merkezinde ne işi varsa halledebilir. ayrıca yakın zamanda ünlü oyuncularından oynayacağı "umut üzümleri" filmi polatlının çekirdeksiz köyünde çekilmektedir.
ani yağmurları vadır. gazi fen- edebiyat fakültesinin tokide bir yerleşkesi vardır. yarım saat yürüdüğünüzde meslek lisesine giden en az 10 kişi göreceğiniz yer. en önemlsi bana tiyatroyu öğreten yer.
teberce'nin oldukça hakim olduğu ilçedir.polatlı'nın bütün bebeleri bu dili kullanır.

-naber la kıylam?*
düğünlerin günlerce sürdüğü, hayatın Eti caddesinden ve Turan caddesinden ibaret olduğu, içmek için arabaya binip şahin tepesine çıkıldığı, Türkiye'de Konya'dan sonra 2. Buğday merkezi olan bunun yanında soğan ve şeker pancarının çoğunlukta yetiştirildiği Ankara'nın en büyük taşra ilçesidir.
Başlıca geçim kaynağını tarım ve Topçu okulu'ndaki askerlerin oluşturduğu ilçedir. yaklaşık 101 000 nüfusa sahiptir. topçu sınıfındaki kısa-uzun dönem erler ve asteğmen adayları acemiliklerini burada yapar. ayrıca harp okulu mezunu teğmenler, astsubay okulundan yeni mezun olmuş astsubaylar uzman erbaş adayları da burada sınıf eğitimi alır. Bunlardan başka, kara kuvvetleri komutanlığının düzenlediği kurslar da burada verilir ve bu kurslar için yurt içinden ve dışından komandosu, piyadesi, bordo berelisi yüzlerce subay buraya dönemlik olarak gelir. ve bütün bu kurslar için görevlendirilmiş çok fazla sayıda yüksek rütbeli subay vardır. sırf albay sayısı 60 civarındadır. dolayısıyla bu kadar askerin yaptığı harcamalar ilçe ekonomisinin bel kemiğidir denebilir.

tarım da önemlidir. genelde ovalık bir araziye sahip olup tahıl tarımı çok gelişmiştir. çarşı 100 000'lik bir şehre göre çok küçük, fakat düzenlidir. halkı askeri sever. benim dikkatimi en çok bu özellikleri çekmişti. ayrıca ilçe halkı iç anadolu'muzun çoğu yerinde olduğu gibi dıştan muhafazakar görünüp kapalı kapılar ardında canının her istediğini yapıp keyfine bakan insanlardır genelde.
ankaranın en iyi ilçesi memleketim polatlı.
82 köye sahip olan ankara ilçesi. gürsoy osman bilgin polatlı kaymakamıdır.
6 aralık 2012 geleneksel ulu sözlük msn zirvesi'ne damga vurmuş semt.

mühim bir yerdir. *
ankara'ya her gidişimde * ve dönüşümde içinden geçtiğim ilçe. ilçenin merkez nüfusu 101.000, anadolu standartlarına göre büyük sayılabilecek bir ilçe, ankara'ya uzaklığı yaklaşık 1 saat kadar, bu ilçede ve sincan taraflarında çok güzel kavunlar oluyor. ankara'dan bursa'ya döndüğümüz bir esnada bizde yoldan sincan polatlı arasında bir yerden kavun almıştık gayet hoş bir tadı var.
polatlı'da daha çok un ve yem fabrikaları var birde ankara yolu üzerinde özel can hastanesi var, sanırım birde yapımı devam eden bir özel hastane daha var burası oldukça gelişmiş bir ilçe sanırım hacettepe üniversitesi'ne bağlı birde teknokent kurulacak buraya.
"il olmak istiyoruz"u ingilizce yazıp altına "türkçe dedik anlatamadık" diye de belirten, gece gece otobüs camından gözüme çarpan ve beni yaran ilçe.
dunya da dunya kadar yer gordum. hic biri memletim olan polatli kadar aklimda degil. insanin memleti dunyanin en guzel yeriymis. dunyanin en guzel yerlerinde yasasanda, sehrin ruhunu ancak dogup buyudugun yerde sonuna kadar hissedersin. ankara ile arasinda kisa gunde 3 5 sefer mazot parasiyla seyehat edilebilecek ilce.
ankara'ya tam 1 saat uzaklıkta bulunan en büyük ilçesi. toplam 160.000 kişilik bir nüfusa sahip ilçe, ankara yolu üzerinde torki'nin yeri diye yol üstünde karnınızı doyurabileceğiniz hatta ızgara bıldırcın yiyebileceğiniz bir mekana sahip ankara ilçesi.