bugün

gitarda nota çatlatma olarak da bilinen bir tekniktir.
chuck schuldiner, muhammed suiçmez, alexi laiho, zakk wylde gibi gitaristlerin bolca kullandığı teknik. ayrıca benimde favori tekniğimdir.
artificial harmonic olarakta bilinen gitar tekniği. yeni başlayanlar için öğrenmesi zordur fakat bi öğrendikten sonra çok basit gelmeye başlar.
gitar teline yapılan pena vuruşundan sonra başparmağı hafiften anlık değdirerek elde edilen parlak, çatlak, bas tellerde gürleyen ses.
ne olduğunu bilmem ilk başta harry potter de ki harmony sandım bu başlığı .gitar mitar denince armoni ile ilgili olabileceğine hüküm verdim .sanırım o da değil demekki bilmiyorum ya da ben bu entry i sözlük yazarlarının itirafları başlığına yazmalıyım.
yapmak için uğraşılan, yaptıktan sonra da "bu muymuş" tepkisine sebep olan gitar tekniği. sololarda wah pedalıyla beraber kullanıldığında "gitarcı çocuk da çok güzel çalıyor" tepkisine sebep olur.
tele vurduğunuz yer önemlidir. zira her yerden aynı şiddette yapay harmonik alamazsınız. teli eşit parçalara bölen noktalardan alınan, ingilizcesi ile artificial harmonics kısmi titreşimler sonucu oluşan doğuşkanlar ile ilgilidir. ana titreşimin getirdiği ana sesin yanında, telin kısmi tireşiminin getirdiği ses üst üste biner ve ses en az bir oktav üste çıkar.

(bkz: doğuşkan)
(bkz: harmonik)
80'li yılların metal parçalarındaki vazgeçilmez teknik...
amiyane tabiri ile gitarı öttürme tekniğidir.
ilk başlarda yapması baya zor gelen, fakat gitardan o ses çıkınca da zevkten dört köşe eden teknik.
elektro gitarda kullanılan tekniktir. artificial harmonic de denir. başlarda yapması zordur. öğrenildikten sonra her saniye yapılır.
Pentagramın Şarkılarında 3 saniyede bir duyduğumuz, abi yeter artık anladık tamam pinch harmonic yapıyorsunuz, gitar bağırıyor tamam diye gına getiren teknik.

Bir melodinin, solonun her 5 notasından birini pinch harmonic ile çalarsan bunun adı birşeyin bkunu çıkarmak olur.

Her şeyin abartısı çirkin.
tele penayı vurduğunuz anda eş zamanlı parmakla tele hafifçe dokunarak elde edilebilen ses. doğru an, doğru notada yapıldığında güzel olan, fazla yapılırsa "öeeh" tadı veren tekniktir ayrıca.