bugün

konami şirketinin çıkardığı oynanılabilirliği çok yüksek olan futbol oyunudur. internet ve play station kafelerin geçim kaynağı olan oyun
pes 4 olarak biinse de doğrusu budur;

(bkz: pro evolution soccer 4)

pro evolution soccer 3 çıktıktan sonra dünyanın en iyi futbol oyunu olmuş olmasına rağmen en büyük eksiği aşırı sistem gereksinimi idi. en gereksiz yerlerde oyun takılıyordu. pes 4 te ise bu açık kapatılmış bir çok sistemde oynanailir hale gelmişti oyun.

oyunun beli başlı farkları diye sıralasak o kadar çok var ki. yardır yardır bitmez. aklıma ilk gelen pes 3 te adama arkadan kaydığınızda meydana gelen kırmızı kart felaketi artık ortadan kalkmış. artıdan öyle bir özellik eklenmiş ki. mesela oyuncu gol atınca birden bire seviniyiyorsunuz. oyuncu da gazla tam tribünlere koşarken spiker "ohh nooo the flags off!" diye çığırıyor. bıyorsunuz gol ofsayt ulan adamlar bunu da yapmış helal olsun diyorsunuz.

grafikleri ise feci güzelleşmiş. (pes 3 e göre)

pes 3 olmasa da pes 4 fifa yı tamami ile yere bir etmiş oyundur. pes 3 ile zaten ağlayan ea sports pes 4 ile komaya girmiş pes 5 ile de son vuruş u almıştır kanımca. ne çamurdan yapılmış adamları ne de muse lu, manga lı soundtrackleri kurtarır ea sports u. dua etsinler ki konami NBA e atılmasın.
pes 2009'un da piyasada olmasına rağmen hala oynadığım oyun. en çokzevk alınan pes oyunlarından biridir. tek sorunu ise; kanatlara inip orta yapma tuşuna iki kere bastığınızda her beş ortadan üçünün gol olmasıdır.
çoğu kişinin pesle tanışmasına vesile olan oyundur.
oynanabilirlik açısından pek nadide bir pes serisidir fakat spiker için aynı şeyi söyleyemeyeceğim, her ne kadar peter brackley'in sesi mükemmel olsa da maçın en heyecanlı pozisyonlarında tepki gelmez ama uyduruk pozisyonlarında böyle bağırır çağırır,kendi kendine gaza felan gelir.
2004 yılının sonlarına doğru piyasaya çıkar çıkmaz aldığım oyun. aldığım son futbol oyunu. hala deli gibi oynadığım, cristiano ronaldo'nun 19, messi'nin ise 17 yaşında olduğu, şaheser.
kişisel görüşüme göre en iyi futbol oyunu.
pes serisinin en iyi oyunu budur aga. hızlı, heyecanlı, zorlu. top bir o kalede bir bu kalede. oynarken hop oturuyorup hop kalkıyoruz.

geçenlerde pes 2009 oynuyorum master lig'de. 5,6 sezon geçmiş. yıl olmuş 2017, oha lan. olay o değilde çok kolay oldu oyun be hacım. trabzonspor'la barcelonaya 5 çekilir mi? çekiliyor işte. dedim bu böyle olmaz. benim bir yerlerde pes 4 sidisi olacaktı dedim nerde o. heh getir baba bu ne ya? cd mi bu? neyse eskiden dvd mi vardı, yardır. yükle. çekil bakayım. heh şöle yav. klavye parçaladığım günlere geri döndüm. yemişim pes 2009'u yaa! adamlar köşeli falan ama ne yapacan oyuna bak sen, devam eeet!
başka bir ifadeyle we 8. orta kafa golün en iyi taktit olduğu ve uzaktan gol atmanın neredeyse imkansız olduğu oyun.
Winning eleven 8' de japon spiker maçı daha heyecanlı anlatıyor. Ya da ben öyle düşünüyorum.
pes5'ten daha iyi olmayan oyun.
türkçe yamasıyla bir hayli keyif alınabilecek bir oyundur. (bkz: vurduuu dağlara taşlara)
2009 yılına kadar oynadığım oyun. ha çok mu bayıldım oyuna ondan mı oynadım ? hayır. bilgisayarım diğerlerini kaldırmıyordu.
bir pes 5 değildir.
hıammını sikeyim pes 14 okudum kapa bakınca noluyoz amua goyum dedim.
los galakticos\'un; helguera, guti, beckham, figo, zidane, ronaldo, raul, morientes, salgado, carlos;
milan\'ın; cafu, dida, costa, kaka, seedorf, inzaghi;
arsenal\'in, seaman, viera, berkamp, henry, Fredrik Ljungberg;
bayern\'in de, roy makay, ze roberto, ballack gibi isimlerle oynanabildiği, efsane kadroları barındıran pes sürümü. nostalji için birebirdir.
R4biacılar icin de birebirdir. Ailenin 4. cocuğu olduğu için haksızlıklarla mücadele etmiş zamanında, ağlıycam ben ühühüh.
bilgisayarım'da (o dönemler inter celeron 2.0 ghz işlemcili 64 mb ram'li) minimum sistem gereksinimlerinde çalıştırabildiğim, izlediğim film ve dizilerin yanında football manager 2005 ile değiştirerek oynadığım efsane günlerin mihenk taşı.

maniche'li, deco'lu, pauleta'lı, figo'lu, baia'lı, capucho'lu, nuno valente'li costinha'lı portekiz'le harikalar yarattığım, sonradan çıkan türkçe yama ve edit'li versiyonundan sonra da milan'la şova dönüştürdüğüm kral.

(bkz: ÖZLEDiK)
aklıma geldiğinde duygulandırmış olan oyun. Ne güzeldi eskiden be..
valencia da pablo aimar ile harikalar yarattığım adamdı. Sonra pes 14 le oyunda bok oldu aimarda kendine gelemedi bir daha. :(