bugün

Başvurdum.
(bkz: pasaport pizza)
Alsancak’a komşu izmir yerleşkesi.
diplomatiği aldılar yeşil verdiler çok acı koydu...
pasaport pizza'ya ismini veren izmir semti.
bazı izmir vapurlarının yolcu indirip bindirirken uğradığı iskele.
(bkz: pasaport pizza)
Öğrenci olarak nasıl harçsız pasaport aldığımı anlatarak bilgi almak isteyen arkadaşlara yardımcı olmak istedim.
Öncelikle 1 adet fotoğrafımız ve öğrenci belgesi gerekiyor. ( Öğrenci belgesine bazen gerek kalmayabiliyor, sistemde varsa istemiyorlar ben ne olur ne olmaz diye çıkarttım. )
Biz sadece defter bedeli ödüyoruz, ziraat mobil uygulamasından ₺180 ödedim. Siz araştırarak nereden ödeyeceğinizi bulabilirsiniz.
Nvi'den pasaport randevusu alıyoruz, randevumuzdan önce gitmemiz önem arz ediyor. Genelde kalabalık oluyor çünkü. Ordan sıra numaramızı alıyoruz ve bekliyoruz. ( Sıra numarası her şubede var mı bilmiyorum, bizde vardı. )
Randevu saatim 13.20'idi, ben 13.15 gibi çağırıldım, numaram yandı, girdim.
Belgeleri verdim; kimlik, foto, öğrenci belgesine gerek yok dedi. imza aldı, sonra parmak izi kısmına geldik. Benim parmaklarımı çok zor okuttuk ama okudu ahahha.
Ardından son bir imza daha ve bitti. Yaklaşık 10 dk sürdü. Pasaportumun eve gelmesini bekliyorum.
bir aralar star tv ve kanaltürk tv kanalında izlediğim sıradışı eşi benzeri olmayan yarışma programıydı.
Yurtdışında uzun süre kalacaklara tavsiye...

Türkiyede uzatmaya falan para vermeyin, yurt dışında türk konsolosluğunda uzatmak daha ucuza geliyor.
yurtdışına gidip farklı ülkenin kızlarıyla sevişmemi sağlayan kağıt parçası.
görsel
süreli kimlik kartıdır.
Yeşil il nüfusta alınıyorken, bordo ilçede alınıyor...(nüfus müdürlüğü)
Halbuki bu işlerin online yapılıp, parmak izi vermeye devlete gidiip parmak izi alınıp pasaport 10/15 dk sonra verilmeli.
Trakya bölgesinde paşaport diye telafuz edilir.
Adam gibi kullanamadan süresi dolan.
Amerika da zencinin biri pasaportunu kaybetmis...
aksilik ya, o günde Türkiye'ye uçacak.. Kara kara düsünürken yolda
bir pasaport bulmasin mi..

Hemen almis yerden, bir bakmis ki Leanardo Di Caprio 'nun pasaportu..
"Ne olursa olsun" demis ve sansini denemeye karar vermis, çikarmis
Leonardo'nun fotografini, kendi fotografini yapistirmis.. Uçmus
Türkiye'ye, Atatürk hava limaninda görevli memur Temel'in karsisina
geçmis..

Temel almis pasaportu, adamin ismine bakmis : "Leonardo Di Caprio",
fotografa bakmis bir zenci, adama bakmis ayni zenci..
Bir kaç saskin bakistan sonra öbür masaya seslenmis,

"Ula Cemal, bu titanik batmis miydi, yanmis miydi
Ülkemizde 8 milyon pasaportu olan vatandaş var.

Bunu 5 milyonu hacca gitmek için pasaport almış.

Kalan 3 milyonun 800 bini her sene yurt dışına çıkmak için kullanıyor.

Bu da nüfusun %1 ine tekabül ediyor.

Bu verilere göre çok içine kapalı, dünyayla entegre olamamış bir ülkeyiz.
seyahat özgürlüğü gönüllüleri fahiş pasaport ücretlerine karşı bir kampanya başlattı.
1936 yılı avrupa'sında tasarımları aşağıdaki gibidir:

görsel
randevu için başvurduğumda 2 ay sonrasına gün verilen defter. fakat 20 gün sonra talep formunun süresi doluyor. Kısacası randevu almadan halletmem gerek sanırım. Yeşil pasaportu da sadece Vatan Caddesindeki emniyet veriyormuş. Sabah erkenden orada olsam verirler mi?
alinirken bir iki yillik degil direkt 10 yillik alinmasinin en mantikli oldugu belge. bir yillik pasaport ucreti 200 tl civarindayken 10 yillik pasaportun harc ucreti falani filani 600 tldir. 10 yil icerisinde iki kez bir yillik pasaport cikartmak zorunda kalirsaniz bile zararda olursunuz. ayrica bazi ulkeler pasaportlarin en az 3 yil gecerlilige sahip olmasi sarti arayabiliyor ulkeye girip cikarken.
Yurt dışı çıkış belgesi.
Öğrenciye harçsız pasaport kararı çıkmadan yalnızca iki ay önce çıkarttığım için 240 küsür tl ödediğim para tuzağı. içime iyi oturmuştu, unutamam.
Alsancak, izmir'de bir semt adı. Aynı zamanda iskelesi de vardır.
Bugün emniyetteki bir elemanın dediğine göre 25 yaşını doldurmamış öğrenciler için eğitim maksadıyla gidilmeli şartı konmadan pasaportlar ücretsiz veriliyormuş. Şanslı ibneler. Benim bildiğim bir tek eğitim veya kültürel bir etkinlik amacıyla gidecekler için ücretsiz. Bunun için de onaylı belge lazım. Yanlış mıyım?