bugün

özellikle içinde yaşadığımız düzenden dolayı herkesin ve herşeyin bir fiyatı olması durumudur.
Vardır var. Örneğin şu önümüzde ki birkaç ayı yaşamamak için 5 maaşı mi verirdim inan. Ama olmuyo. Illa çekilecek zorluklar.
yanlış önerme. Onur vardır şeref vardır, bunlar alınamayacak şeylerdir.
belki sadece paranın satın alabilecekleri şeyler daha çoktur , lakin paranın satın alamayacağı şeyler çok daha değerlidir.
ibrahim tatlıses headshot yiyip ölmediginden beri inandigim görüs .
(bkz: çılgınlar gibi kuzu yiyen adamlar)

alabilirse şu mutluluğu alsın bakalım.
Yanlış önermedir.
Aşk, sevgi, gurur, sadakat ve benzeri bunlar satın alınamaz.
Bazı insanlarımız satın alabilceklerini sanar sadece.
Bu fikri savunanların fiyatı merak konusudur.
Vardır.

30 küsür yaşındaki papaganin parayla satilmadigini gördüm mesela.
ne zaman ki para bizi satın alamazsa, o zaman dünyanın hakimi ve efendisi biz oluruz. para bizi satın alıyorsa hayatımız diğer milletlere köle olarak geçecek bundan hiç şüpheniz olmasın.

bu şartlı önerme aslında beyinlerin ve fikirlerin satın alınmasına yöneliktir. sen bunu kafanda böyle düşünür ve şartlanırsan;
kusura bakma ama savaşı baştan kaybettin. dik dur da seni satın alamasın para. eğilme paraya ve güce. tapma paraya. satılık olma. her türlü maddi manevi milli ahlaki değerini, paraya değişme. ucunda ölüm olsa bile satma kendini. mücadele et. gerekirse savaş. yenilgiyi baştan kabullenme. şayet paraya değişmezsen değerlerini, korkma eninde sonunda galip olan sen olacaksın.

Siz eğer Allah'a (Allah adına islama ve müslümanlara) yardım ederseniz O da size yardım eder ve ayaklarınızı sağlam tutar. (muhammed-7)
Bunu genelde parasız insanlar söyler.
Var. Para benim oyumu satın alamaz mesela.
hayır vardır aşkı satın alamazsınız.