bugün

Huzurdur. Birde paran olduğu zaman etrafında genellikle paragöz insanlar olur. Nadir bulursun seni sen olduğun için seveni.
Buda demek oluyo ki paranın alamadığı şeyler 1 huzur, 2 dost/eş.
Çoktur. Para parayı satın alabilir miydi?
1-)ejderha
2-)unicorn
3-)elf
4-)akgezen
5-)zombi'dir.
1-) cesaret
2-)sağlık
3-)gerçek aşk gibidir.
Bakış açısıdır. Bunu maddiyattan açıklamak istiyorum, dünyanın en zengin ailelerinden ve varlıkları, devletlerin gayri safi milli hasılasından yüksek olan ailelerden bahsediyorum, dikkatinizi çekerim. Rockefeller mesela. Bu adamlar, zamanında Osmanlı'nın ilk dış borç aldığı antlaşma var ya, hah evet karlofça, o antlasmanın para veren tarafıdır. imparatorluğa borç veren bir aile(!) . Peki bu adamlar nasıl zengin olmuş gelin inceleyelim
ilk önce kilisede çalışıp, muhasebiciliğe başlıyan paul amca kısa sürede işleri büyütür ve petrol şirketine ortak olur. Ha petrol şirketi o zamanlar için çok akıl karı bir yatırım değildir, çünkü bu kadar değerleneceği bilinmiyordur. Adam, daha ilk başta doğru bakış açısı ve öngörüsüyle, yüzyıllar süren bi servetin başlangıcını yapar. Evet, para bakış açısını satın alamaz, ama siz bakış açısıyla parayı satın alabilirsiniz.
Parayla sağlık satın alınamıyorsa ibrahim Tatlises kafasına bir sarjor Keleş mermisi yiyip nasıl ölmedi. Az para sağlığı kurtarmaz desek daha dogru olur.
(bkz: ben)
50 lira 100 lirayı satın alamaz mesela...
Samimi bir sevgiyi ve dostluğu satın alamazsınız.

" sen verdikçe dostum diyen çok olur, bir günde sen iste de gör, hepsi birden yok olur"

Mevlana Celaleddin Rumi.
maddi olmayan şeyler.

duygular, karakter, duruş ve kişilik anlamında kalite.
şeref saygı insanlık.
Bir yıldız veya gezegendir. Ama bir gün satın alınabilecek duruma gelecektir.

Mars'ı satın almak ve yalnız yaşamak isterdim.

(bkz: Martian)
Dinazor.
Zeka.

Eksikliği şaşırtır.
Para Allah degildir ama Allah ile ayni islevi gorur. Bir atasozu.
çok klişe olabilir ama huzur. siz çok zengin olsanız dahi yediğiniz içtiğiniz geldiğinizden mutlu olamıyorsanız, aile içinde huzur yoksa hepsi boş arkadaşım. su sabah uyanipta annemle ettigim kahvaltının dışarda beni üzen erkek arkadasim yüzünden sessiz sessiz ağlayarak geldiğimde halimi anlayan babamın dağ gibi yanında duruşu var ya. bu huzurun yerini hiçbişey tutamaz
Zamanı satın alamaz. Bide ejderiya alamaz.
günümüz türkiyesinde herşey para ile satın alınabildiğine tanık olduğumuz şu günlerde paranın satın alamadığı şey yoktur.
şuraya "onur, haysiyet, şeref" gibi ahlak ilkelerini yazmayın. para hepsini de satın alabiliyor, para için ne delikanlı hanımefendi insanlar benliğini satıp kötü yola düşüyor.
şeref, namus, haysiyet.
görsel
aslında para hiçbir şeyi satın alamaz sen her şeyini paraya satarsın.
Var mı ki *
soyut şeylerdir. Ama çaresiz kalındığında kişi sahip olduğu değerleri bile parayla satabilir örneği çoktur. Ama aklıma gelmedi şu an. Yinede güzel tespitti kabul et. Eksileme ayıp edersin.
Mutluluk, aşk gibi şeyler..