bugün

(bkz: parasiyla rezil olmak)
ezik yurdum insanının alışkanlığıdır. öyle arsızdırlar...

olay şöyle gerçekleşir: alışveriş yapmak için outletlere gidersin... ana baba günüdür... ne model sorabilirsin, ne numara... mümkün değil seninle ilgilenecek tezgahtar bulamazsın. bir de para ödemek için kuyrukta bekletirler ki rezalete iyice tüy dikilmiş olsun!... yurdum insanı işte böyle eziyetlere katlanacak, kendisini parasıyla rezil edecek kadar haysiyetsiz maalesef...

yahu bir zahmet, tezgahtarı bulunan ve yine makul fiyatla mal satan mağaza bul. olmuyorsa o malı almaktan vazgeç. baktın o da olmuyor, paran da var, hiç tereddüt etme yandaki daha pahalı ürünler satan ama müşterisiyle ilgilenen dükkandan yap alışverişini... şahsen, param olduğunda, sırf bu şerefsizliklere tahammül edemediğim için alacağımın üç katı fiyata daha lüks bir ürün aldığım çok oldu...

lan paramı alacaksın ama ben senin nazını çekeceğim öyle mi? yok öyle yağma.. bir kişi dükkan açtıysa, velev ki benim 1 lirama olsun göz koyduysa, bana 1 liralık mal satmaya niyeti varsa, önce saygı göstermeyi bilecek... saygı göstermek de benimle ilgilenecek, alternatif malları, modelleri, numaraları gösterecek, parayı hızlı bir şekilde tahsil edecek tezgahtarla olur. maliyetten kısayım, iyice semireyim diye yeterli tezgahtar çalıştırmayan, sizi paranızla rezil eden yerlerden uzak durun derim...

velhasıl, haysiyet, şahsiyet paradan değerlidir kıymetini bilene....
Nasıl bir duygu hiç bilmiyorum ama yaşamak isterdim valla çünkü bizim hiç paramız olmadı ki öğrenciyiz yani .
Senaryo: önce; yalvar yakar, salya sümük borç isteyen zavallılar zavallısı şahsa borç verilir... Ardından, parayı tahsil edebilmek için o şahsın hınzır naniklerinin peşinde prangalar eskitilir... Şemsiye göte enlemesine girmiştir artık ama, ne çare?!.. artık, ölüyorum diyene bir bardak su dahi vermeye çekinir halde bursunuz kendinizi... Taş kalpli bir adam olursunuz... Falan filan işte...
Cimbomun transfer edeceği oyunculara göz koyup onları transfer edip de cimbomla dalga geçenlerin bu gece yaşadığı elem verici hadise.

Sokacak dedik dedik inanmadınız. Ne oldu şimdi?