bugün

Aylık maksimum 500 lira biriktirebiliyorum yani 125 dolar. Tavsiyem para biriktirmek diye bir şey yoktur masraflardan kısmak vardır. insanın geliri ne kadar çok olursa olsun masrafı çok olursa batadabiliyor.
TL bazında düşünüldüğünde çok büyük anlamı olmayan hadisedir. Zira sen biriktirdikçe paranın değeri düşüyor, geçen seneki 50bin tlni bu sene 100bin de yapsan alabileceğin araba modeli aynı kalıyor. zira paranın değeri senin biriktirebildiğinden daha hızlı düşüyor. Bu nedenle mantıklı olan yatırım yapmaktır.
Küçükken yaptığım eylem .
kimseyi eleştirmiyorum şöyle bir hesap yapmak istiyorum. siyaset veya başka bir yöne çekmek istemiyorum. 

--bir gencin harcaması;
(eksik veya fazlalıklar olabilir. şuan aklıma gelenleri yazıyorum. ) 

asgari ücret ile çalıştığını düşünelim. ve harcamaları minimize edelim. 

-ev kirası;
ankarada ortalama bir ev kirası ortalama;

500/600 arasında evler oturulacak tiptedir tabi evler semtine göre değişiyor. 

ortalama olarak şunu diyebiliriz. 500/600 arasında üst katlarda 2+1 ev bulunabilir 400/500 aralığında ise giriş katta veya zeminde bulunabilir. 

ama biz tek başımıza yaşıyoruz. ve giderlerimizin minimum olması için çünkü zemin katta aydınlatma ve ısıtma masrafları ev kirası ile hemen hemen aynı fiyata gelecektir. 

(uygun fiyata bir ev bulduk)

**500tl

-aylık ortalama faturalar;
*elektrik; 50tl
*su; 30/40tl
*doğalgaz(yıllık ortalama); 70tl
*telefon; 25tl

**185tl

-yemek masrafları;

*her öğün iki simit bir çay içse;
1 simit; 75krş
1çay; 1tl
2.5x3x30=

**225tl

-yol ihtiyaçları;
günlük iki defa kart bassa veya dolmuşa binse; 2.60x2x30= 

**156tl

- bulaşık ve diğer temizlik masraflar için ortalama minimum; 

**30/40 tl arası gitse

- bu adam hiç mi yeni bir şey almayacak; 
giyime ise aylık ortalama 50tl dersek. 

**50tl

hiçbir sosyal aktivitesi olmayan bir bekar birinin aylık bence minimum giderleri. 

toplam; 1156

1400-1156= 244**

**244tl ilede birikim yapabilirsiniz. 

tabi hesaba harfiyen uyarsanız(!!!!)
acayip boş beleş bir iştir.
günümüz dünyasında çok zordur para biriktirmek. çünkü her şey pahalı zaten eline 3 5 kuruş geçiyoruz ayın sonunu zor görüyoruz.
Apple store da defter adında bir uygulama var. Ben onu bildiğim için örnek olarak yazdım ama android markette de benzer uygulamalar vardır diye düşünüyorum.

Para biriktirmek için bütçe yapmak gerekiyor. Her satın aldığınız mal veya hizmet bedelini bu uygulamaya kaydederseniz bir ay boyunca neye ne zaman ne kadar ödeme yaptığınızı görme imkanını buluyorsunuz.

Böylelikle elinizde alternatif maliyetleri analiz edecek veri tabanı oluyor. Mesela market alış verişi ile restoranda yemek yeme maliyetlerini mukayese ederek oradan para biriktirmek mümkün mü irdeleyebiliyorsunuz.

(bkz: muhasebe neydi muhasebe emekti)
Para biriktirmenin en kısa ve de en zor yolu özellikle öğrenciyseniz yanınıza ek para almamaktır. Sadece kesin harcamalar için para alınır. Yemek sadece anne tarafından karşılanıp, ulaşım ücretsiz bir şekilde halledilmeye çalışılır (olmuyorsa da kesin harcamalara ekleyin). Kitap defter gibi şeyleri zaten baba da yönlendirdiniz mi tamam. Özel istekler için de biraz kendinize hakim olacaksınız. Olmak istiyor ama olamıyorsanız başta dediğim gibi yanınıza para almamak son derece işe yarar (bkz: yok artık ali sami)
Çok zor bir eylem.
Gördüğüm herşeyi aninda almak isteyen bir insanım ve böyle bir insanın para biriktirdigini düşünün.
fakir işidir.

zengin para biriktirmez, düzenli para getirecek iş oluşturur. biriktirme işi uzun vadede yorucudur.
görsel
her seferinde yapmak istediğim fakat yapamadığım eylem. götümü tırmalıyor harcayasım geliyor.
Çok zor iştir. Millet karnını doyurup akşam evinde elinde kumanda sıcak çayını yudumluyorsa şükrediyor haline. Evet çok fakirim. Deniyorum ama bir türlü birikmiyor bu para denen illet.
herhalde benim açımdan dünyanın en sancılı, en zor işlerinden biriydi bugüne kadar.
küçüklüğümden beri sanırım hiç alışkanlığım olmadığından mıdır nedir, para biriktirmekten ziyade birikmiş olan paraları acilen yeme hissi oluşuyordu.
Yapılması hayli zor ama yapabilirsin zamanı gelince ilaç gibi gelen olay . insanın bir köşede birikmişi olacak .
Valla biriktirip biriktirip seyahate kaçıyorum, yarını yok bugünlerin napiyim, ölmeden en azından gezdim derim.
bokunu çıkartmadan yapınız.
para ile gerçekleşmesi mümkün olan hayaller için yapılan eylem.
Bu işsizlikle biraz zor yapacağım bir eylemdir. Bu mezun olduktan sonra (ülkemizde bu işsiz demek) ilk defa yazıyorum. Selamlar
Günümüz şartlarında oldukça zor görünen eylemdir.
Zira tüketim çılgınlığının insanları esir aldığı, doyumun mümkün olmadığı, hayatın ve harcamaların günlük yaşandığı, dolayısıyla yeterince kazancınız olsa dahi içinizdeki minik tüketim canavarının sizi sürekli olarak dürttüğü ve para harcamaya kolayca ikna ettiği bir devirde, biriktirmeyi bir kenara bırakın, elinizdeki dahi size ne yazık ki yeterli gelmeyecektir.
Zira eli sıkı ve tutumlu bir birey olup içinizdeki tüketim canavarını alt etseniz dahi, bu sefer de kazancınız enflasyon canavarının avuçlarında eriyecektir.
Hiç beceremem. Sınıfta çocuklarla kumbaramıza her hafta 1 tl atıyoruz. Ben de cüzdandaki bozukluklardan atıyorum. Başka hiç bir birikimim yok. Ühü.
bu devirde bayağı zor.
kimse kusura bakmasın.
Asla yapmayacağım eylem. Hep sacma bulmuşumdur.ewed
çekirdeklerin önce kabuklarını soyup biriktirip yemek eyleminden örnek alarak yaptığımeylem, önce biriktiririm sonra çatır çutur harcarım, tavsiye ederim.
Baba parası yediğim için cebimde para olması demek elimde kaşık çatal önümde yemekler bekliyorum gibi geliyor bana ,yani imkansız.