bugün

Ulan başka neyin sahibi sanacak ne mal adamsınız.
Çok normaldir..

Oğuzlar, türk dünyasının en kalabalık koludur. 4 tane bağımsız (türkiye, azerbaycan, kuzey Kıbrıs, türkmenistan) devletleri vardır. Tarihte de en etkin türk boylarından biriydi oğuzlar.. 24 boyu vardır. O boylar birbiriyle karışması da yeni türk boylarını oluşturmuştur. Mesela kaşgar türkleri.. Ayrıca biliyorsunuz, oğuz türkleri iran'da ve ortadoğuda da çok güçlüler idi. Bir zahmet türklüğü biz koruyalım.. Gerçi bazı türkler araplaşma aşamasında.. Gerçek Türkler bu asimilasyona direnecektir..

Neyse, boyculuk yapmaya gerek yok. Biz türkler zaten aramızda çok bölündük. Kıpçaklar, uygurlar, sibirya türkleri de bizim soydaşlarımızdırlar.. Ben bir avşar olarak böyle düşünmekteyim.
Ayrıca adanalılar için arap denilen başlık olmuştur

Hayır insan sallıyor biraz destekli sallar de ki adanalılar kilikya ermenilerindendir desen bir nebze ciddiye alıp cevap verelim

Adana,mersin şehirlerine ilk arap yerleşimi osmanlı döneminde o da göçebe türklere pamuk tarımını öğretmeleri için fellah adıyla mısır dan getiriliyorlar içlerinde zenci de var

Kaldı ki kilikya ermeni krallığı memlûk türklerinin ve toros türkmenlerinin ortaklığı ile ramazanlı beyliği kurulup zibilyon tane türk kökenli aşiret,taife,oymak,oba yerleşiyor

Ulan nereden baksak elimizde kalıyor aq trolun de cahili hiç çekilmiyor ulan arap dediğin zaten tarih boyunca suudi arabistan 'ın güneyinde yaşamış göçebe semitik kavimlere verilen genel isim adam adana ve mersin 'in en eski yerlisi araptır demiş luvilerin soyundan gelen kilikyalılar da arap herhalde.
Çok enteresan bir tartışmaya sahne olmuş başlıktır hem de amacından sapmış oğuz yabgu devletini okurken nerelere geldik aq

Neyse bir tanım yapalım da yazı silinmesin

Olmayan durumdur genelde türk dünyasının en kalabalık kesimi oğuz olduğu ve osmanlı imparatorluğunu kurduğu için genelde türkologlar arasında daha çok üzerine durulduğu için böyle bir algı vardır yoksa böyle bir şey yok kaldı ki sanat konusunda en önde gelen türk boyu uygurlardır

Gelelim tartışmaya

Birisi demiş ki pontus dediginiz bile yunanlaştırılmış fars aşiretleridir

Doğrudur ama kısmen yanlıştır öncelikle pontuslar köken olarak yunan değildir doğru içlerinde yunanlaştırılmış fars aşiretleri de vardır bu da doğru lakin soyca gürcü ve laz gibi kafkas kökenli halkların genlerini taşırlar

Bu yüzden trabzon krallığı tzaniti(antik laz) olarak geçer buyrun link:

Trabzon imparatorluğu https://g.co/kgs/jdYNUE

Bu da lazların yunanlaşmasını anlatan bir yazı 19.yy da istanbul da ortodoks patrikhanesine bağlı yunanca konuşan ve kendini yunan kabul eden lakin soyca laz olan ailelerden bahsediyor

https://www.google.com.tr...Vaw009miYWMFGna2q-0wc2HHZ

Gelelim diğerine

Demiş ki "onlar bir kere antik yunancaya çok benzeyen romeika konuşurlar" yani pontus halkı sadece yunanca konuştuğu için yunan kabul edilirken anadolu da ki milyonlarca türkçe konuşan türk bu arkadaşa göre türk olmaya yetmiyor zaten bu arkadaşa göre de türk değillermiş

Adamdaki mantığı biraz açarsak bir taife yunan olarak kabul edilmesi için yunanca konuşması yeterli iken koskoca cemaatler,aşiretler,taifeler,oymaklar,boylar halinde anadolu ya gelen türklerin türk olduğunu kabul etmek için sadece dil yetmiyor bırak 'ten rengini,saç rengini direk genetiğe inmiş

Yani eleman konu yunanlı olunca adeta bir martin luther king olurken konu türkler olunca sanki karşımda josef mengele oturuyor

Kim ırkçı burada kararı siz verin

(bkz: hani ırkçı bizdik)

Peşin not:

Burada türklerin kökenini anlatmak için sayfalarca beylik,atabeylik nerede kuruldu yazmayacağım hangi türk kökenli aşiret,cemaat,taife,oymak,oba nereye yerleşti onu da yazmayacağım beylikler dönemini ve atabeylik dönemini okuyan anadolu'ya yerleşen türkleri bilir zaten ben sadeve bu arxagellou denen provakasyon insanına cevap olarak dönemin tarihçilerinin ağzından cevap vereceğim

Dönemin Malatya Metropoliti ve Tarihçi Süryani Mihail: “Türklere karşı yenilen Rumlar, bir daha onlara karşı duramadılar. imparator Mihail’i korku aldı. Korkak ve kadınlaşan müşavirlerinin sözlerine bakarak sarayından ayrılıp Türklere karşı çıkamadı. Hıristiyanlara acıyarak adamlar gönderdi. Pont çevresinde kalmış halkın bakiyelerini, eşyalarını atlara ve arabalara yükletip, denizin ötesine (Balkanlara) nakletti. Böylece ahalisiz kalan bu bölgelerde Türklerin yerleşmesine yardım etti ve bu sebeple de o herkesin tenkidine uğradı.” diyerek yunanların terk ettiği yerlere türklerin nasıl yerleştiğini gayet güzel anlatmıştır orada da bahsettiği gibi halk eşyalarını yanına alıp balkanlara kaçmış boş alana da türkler yerleşmiştir

Malazgirt’ten sonra kitlesel Türk göçüyle ilgili Bizans kaynaklarında şu ifadeler geçmektedir: “Kara ve deniz sanki bütün dünya, kafir barbarlar (Türkler) tarafından işgal edildi ve ıssızlaştırıldı. Onlar doğunun (Anadolu’nun) bütün köylerini, evleri ve kiliseleriyle birlikte yağma ve istila ettiler.”

Halkın batıya neden kaçtığını gayet güzel açıklayan bir yazı fazla açamaya gerek yok

Yunanlar kıyı bölgelere, batıya ve Balkanlara kayarken, Ermeniler de kilikya(günümüzde adana) ve Güneydoğu Anadolu’nun dağlık kesimlerine sığınmıştır. Dönemin bir Ermeni müellifi olan urfalı mateos tenhalaşmayı şu şekilde aktarmaktadır: “1080 yılı Mart’ına doğru, Okyanus Denizi berisinde (Anadolu) bulunan bütün Hıristiyan memleketleri Türklerin istilasına uğramış ve hiçbir vilayet bundan kurtulamamıştı. Birçok vilayet boşaldı, artık doğu milleti mevcut değildir.”

"Birçok vilayet boşaldı, artık doğu milleti mevcut değildir" işsiz kalan yerlere türklerin yerleştiğini söylemeye gerek yok ki yusuf halaçoğlu hepsinin listesini çıkardı hoş adam gerçekleri yazdığı için tarihte görevden aldılar ya neyse piyasada hangi türk nereye yerleşti anlatan anadolu türkmenleri kitabında okuyabilirsiniz ayriyeten o çok bilmiş arkadaşı da davet ediyorum varsa elinde kaynak adam akıllı topluca din ve dil değiştirmiş yunan ve ermeni cemaatlerini göstersin hadi bakayım.
Anlaşılan senin türklerle bir sıkıntın var kafana bu sefer fazla vurmuşlar anlaşılan sen bana şunu açıkla türkler medeniyetsiz ise o çok medeni(!) Yunanlar nasıl türkleşmiş hodri meydan*
Anadolu kavimleri hitit,luvi,lidya ve bunların soyundan gelenlerdir kafkasya,balkanlar,türkistan ve iran'dan gelenler anadolu kavmi sayılmıyor lidya da balkanlardan gelmiyor burada varolmuştur senin dediğin frigler

Türki veya turkic yok böyle bir ırk veya kavim yok oradaki halklar türk olarak geçiyor türki değil zaten gök-türk devleti gök-türki veyahut gök-turkic felan değil anladın mı o kafan bunu algılayabiliyor mu kelimenin diğer telaffuzları da türküt veya türük olarak geçer yine türki veya türkic diye bir şey yok oradaki "i" farsça bir ektir ve aitlik anlamı verir yani türk'e ait olan veya dili belirtir türkçe anlamına gelir diye bir şey yok kavim adının sonuna "i" eki koyunca türkmenistan da ki türkmenler ile türkiyedeki türkleri ayrı bir ırk diye millete tanıttığını mı sandın haha ezik seni ataların gibi sende eziksin ezik yunan'ım benim zamanında arnavut kökenli pelasgaslardan çaldığı medeniyeti bize siz öğrettik diyor ulan sen kimsin lan yediğimiz yemekten,oynadığımız dansa hepsi türk geleneği ulan o çaldığın kemençe bir kıpçak kabile şefinin adı horon rus kaynaklarına göre yine bir kıpçak dansı ulan sahiplendiğin geleneklerin yarısı türk zaten kültürün çalıntı da bu kadar belli etme ulan bize yunan diye sattığın drama,tiyatro gibileri luvilerden çalıntı biz türküz türk sizin dedeniz bizans ikona savaşlarında heykelleri günah diye yıkarken benim dedem gök-türk çesit çeşit balbal,büst,kabartma yapıyordu ulen senin mitolojin bile antik kafkas kavimlerinin mitolojisinden temel alan çakma bir mitoloji

Sen kendine türk dedin de demedim kendine türk deme zaten seninle aynı kategoride anılmak benim için utançtır

Youtube de kanal izlediğim falan yok tarih diyor bunu biz türklerde yunanların helenizm gibi asimilasyon politikamız yok 400 yıl vali ile yönettiğimiz yunan hepsi türkleştirilmediyse bundandır bence sen 12 yaşındaki veled gibi geleni gecebi yunan'a bağlamayı bırakıp bir tarih kitabı al ve oku yoksa o 2 hücreli beynine yazık olacak kaşınırsan sana anadolu'da ki yunan halkın nasıl kaçtığını ve yerini türklere bıraktığını itinayla anlatırım sıkıntı yok arslanım

Türk:"türki" diye bir kategoriye dahil olmayan sibirya nın en ucundan anadolu nun en ücra köşesine hatta balkanlara kadar yayılmış kavimdir soyunda moğol,soğd ve iskit gibi türkistan halkları vardır anadolunun yerlisi halkların soyundan gelmez kendi fars,kıpti kırması olan çakma helenlerce kendilerine köken biçilir.

Edit: ayrıca türklere barbar,medeniyetsiz diye hakaret edip kahpe yunan sözüne bozulan bir yunanlıya sahip başlık diyemiyor ki ben o kadar korkak bir soya sahibim ki iyonya,bizans,atina gibi devletler kurmama rağmen barbar diyerek aşağıladığım göçebe türkler hemen sopayi gösterince asimile olmuş* senin bu dediklerin kendine tezat amk hem türklerden üstün olduğunu iddia et sonra göçebe kültüre yenil ben buradan yunanların ağır korkak bir halk olduğu sonucuna varıyorum ama türkler öyle mi bak adamlar mısır,hindistan'da yaşıyor ve hala kendilerindeler*

Üzülme arslanım senin yunan şovenizmine kapı gibi cevaplarım var normalde karşı karşıya olsak çoktan oturma organına dönmüş evine doğru yol alıyordun da internetin azizliği gerçek hayatta kimliğini söylemeye çekinen burada arslan kesiliyor

Ulan senin çalıntı kültürüne sahip çıkmak zorunda mıyız biz? Sen sahip çıkıyorsan çık bize ne amına koyayım türküm ben türk sizin gibi sopayı görünce kimlik değiştirecek kadar aciz değilim dün fars olan bugün yunanım diyor ege bölgesi,karadeniz bölgesi,güneydoğu anadolu,doğu anadolu,marmara,akdeniz bölgesi hatta trakya ve dobruca da türkler 900-1000 yıldır beylik,devlet,valilik ve imparatorluklar kuruyor bunların kurucu aşiretleri buz gibi türk hepsi türkistan göçmeni hatta kırım tatarlarının bir kısmı soyca anadolu'dan selçuklu tarafından bölgeye yerleştirilen türk aşiretleri ile yine başka bir türk boyu olan kıpçakların karışımı dobruca beyliği nogay,tatar ve anadolu'da ki türk aşiretlerinin ortak kurduğu bir beylik ulen doğu anadolu ve iç anadolu da uygur,kırgız ve tatar türkleri tarafından kurulan eretna beyliği var hepsi de bölgede boşalan yunan ve ermeni nüfusu yerine geçiyor çatlasan da patlasan da bu böyle bebeyim 900-1000 yıldır anadoludaki tüm şehirler bin yıldır izmirde türkler yaşıyor 1000 yıldır senin caiserium dediğin kayseri de afşar türkü soydaşım yaşıyor trabzon da çepni kardaşım bütün ege de ve akdeniz de yörük-türkmen ve tatar marmara da manav gardaşım var iç anadolu da uygur,türkmen,tatar,nogay birçok türk kardeşim var hadi yiyorsa türk değilsin de bunlara sen rumsun de bak bakayım ne cevap veriyorlar*

demiş bir de anadoluya sizden daha çok faydamız oldu be yaptınız lan anadoluya yakıp yıkmaktan başka bana kurtuluş savaşını anlattırma şimdi kalbini kırarım yoksa biliyoruz terörist pontus çetelerinin yaptığı kıyımı biliyoruz izmirde türkleri katledip wilson ilkelerine uygun olsun diye yunanları bölgeye yerleştirmeye çalışan yunan ordusunu eğer yakıp yıkan ise medeni moğollar hepimizden daha medeni* ulen sen ilk bana kendi laz,fars,gürcü karışımı çakma yunanlılığını açıkla sonra bizim romalı olduğumuzu söylersin dediğim gibi böyle yunan şovenistleri varsa bence bir kökenine baktırsınlar lakin bağlı oldukları aşiret 2000 yıl önce horasan'dan gelen bir fars aşireti hatta deşt-i kıpçak dan gelen bir türk aşireti çıkarsa gidip intihar etsinler*
(#39623320)

Bak arslan parçası bana başka yazıda lidyalılar balkanlardan gelmiştir deyip de sonra anadolunun yerlisidir diyorsun yunanların ona barbar demesi de iyonyalıların yıllarca lidya hakimiyetinde kalmasıdır

Ben mithridates farstır diyorum çünkü adamın kökeni/soyu fars tıpkı diğer pontus halkı gibi yunan olarak geçmesi helenizm yüzünden asimile olmasıdır bizans kronikleri bile pontus u yunan saymıyor

Dediğim gibi girit,pelasgas,miken uygarlıkları deniz kavimleri ve barbar yunan dorlar tarafından yıkılmışlardır

Bizans tarafından tehdit edilmiş bebeyim bizans tarafından bu yüzden mısır da ki kiptiler arapları bizans'a tercih etmiştir zulüm yani aynısı lazlara,gürcülere,ermenilere,arnavutlara da oldu aynı şekilde kıbrıs da yunan değil asimile olmuş ortadoğulu

Bak türki diye bir ırk yok türk var türkî sonuna "i" gelince türkçe anlamına gelir farsi de farsça olur arapça da arabi olur götünden ırk üretme ben de yunanların slav,arnavut,fars,trak melezi olduğunu düşünüyorum oradaki halk da zamanla helenizm ile yunanlaştırılmıştırtır bizimkiler de sizinkilerin anasını tokatlıyordu madem sizinkiler çok medeni ne diye sana göre kıytırık iki göçebeye asimile olacak kadar mı acizlermiş? Senin atan hemen zopayı görünce kimlik değiştirecek kadar kahpe ise ben ne yapayım * çalıntı kültürüne kafa atayım

Yunanlığına başlatma şimdi madem yunan isen yunanlığını bil senin gibi vitaminsiz bir yunan'ın türk'üm demesi bize en büyük hakaret zaten senin gibi vitaminsizlerin aramızda yeri yoktur defol git madem meraklıysan yunanistan'a

Adana ve antakyada çok fazla arrrrap yok o arrraplar da mısır kökenli fellahlar arap kendi kültürünü yaşar türk kendi kültürünü orada çoğunluk da türktür yine osmanlı zamanında göçebe türklere pamuk tarımında yardım etmek için osmanlı tarafından getirilmiştir oranın en eski yerlilerini arap kabul etmen de tarih konusunda bilgini gözler önüne seriyor veled seni.
Ayrıca demişsin ki adana,mersin türk değil arap demişsin de orada arap iki elin parmaklarını geçmez onlar da mısır'dan gelen fellah tır bu adana'da orta çağ da(ilk çağ da ki asur'a nasıl bağladıysan aq) bir anadolu beyliği(anadolu beyliği deyince rum felan sanma has be has türk beyliği) olan ramazanlı beyliğinin eline geçmiştir tabi bunda yine bir türk devleti olan memlûk sultanlığının da etkisi var türk şehri yani oralar keza tüm ege,akdeniz,karadeniz,iç anadolu,doğu anadolu,güneydoğu da öyle marmara da öyle trakya da yunanlar o şehirleri kaybedeli 900-1000 yıl oluyor çok şaapma yani* orada yaşatılan kültür türk-islam kültürü.
(#39612004)

1)bunlar bizim anadolu değil türk kökenli olduğumuzu gösterir

2)http://www.wiki-zero.net/...lkYXRlc19WSV9vZl9Qb250dXM al buyur bilerek ingilizce vikipedi verdim ki anırma diye mithridates in ancestery and family bölümünü oku

3)kendi tuzağına kendin düştü halkı dor değildi yani yunan değildi sonra yunanlar bu adamların medeniyetleri üzerine çöküp bu adamları asimile ettiler bu olay bu adamları yunan yapmıyor yani pelasgas,girit ve miken medeniyeti yunan değildir ama yunan medeniyetinin atası ve yunanların üstadıdırlar

4)halk bal gibi tehdit ile dil konuşmuştur bizans sırf yunanlaştırmak için ermenileri iç anadolu'ya o dönem yunanların ağırlıklı olduğu yere sürmüştür yine iskender de trakları yunanlaştırmak için zorla trak-yunan evlilikleri yaptırmıştır rum romalı demektir ona itirazım yok ama bu bunların yunan kimliğinde eridiğini değiştirmiyor

5)giritliler yunan diyorsun sonra karyalılar yunan diyorsun ben likya,karya,milyan,side ve pisidya luvi soyundan deyince de yok ben öyle demedim ki diye kıvırıyorsun

6)konuşmayı kesmen tamamen benimle boy ölçüşememenden kaynaklı bu başlıkta tamam siz türksünüz anadolulu değilsiniz deyipte diğer başlıkta siz türk değilsiniz anadolulu ve ortadoğulusunuz diyerek ortama göre hareket edersen senin fars kırığı,kapadokya artığı,frig veledi olduğunu böyle yüzüne vururlar senin gibi bilmeyen eşeklere bildirmeli üstüne semerini giydirmeli sen kendi yunan kökeninin getirdiği aşağılık kompleksiyle anadolu türklerine siz de aslında bizdensiniz türk değilsiniz diyerek değneksiz köyde itlik taslarsan cevabını da böyle alırsın.

Sen kaşındın arslanım ve seni itina ile kaşıyacağım dert etme.
1-türkler anadolu'ya gelince her yerde beylik ve valilik kurmuştur bu beylikleri araştırsan halkının hepsinin birbiri ile akraba aşiretler olduğunu görürsün doğu anadolu'da ahlatşahlar batıda çaka beyliği vs.

2-mithridates de dediğim gibi büyük iskender in helenizm politikası gibi baktriya-grek krallığı,hint-grek krallığı gibi helenizm etkisiyle asimile edilmis bir farstır kendisine bağlı fars aşiretleri ile samsun ve amasya'ya gelmiş orada kafkas kökenli tzanlar ile karışmış ve helenizm ile yunanlaştırılmıştır öyle ki bizans kronikleri bile pontus halkını saf yunan soyundan saymaz

3)girit ege nın güneyinde olabilir lakin bu halk yunan değildir dorlar demir işlemeyi bildikleri için gelmiş ve hititler dahil anadolu'da ki tüm medeniyetleri yok ederek karanlık çağ başlatmıştır zaten yunan kültürü de luvi,girit,pelasgas kültürü üzerine yükselen melez bir kültürdür öyle ki pelasgaslar bu dor(doris) halkını barbar diyerek aşağılamıştır ve yunanistan'ın gercek sahibi pelasgaslar da yunanlarin anlamadigi bir dil konuşlanırlardı tipki traklar gibi

4)helenizm birçok halkın greklesmesine neden oldu misal pontus bunun en bariz örneği keza helenlesmiş kapadokyalılar,kıbrıs yunanları da soyca yunan değildir baskı ve tehdit ile yunanca konuşmuşlardır helenizm de anadolu'dan kuzey hindistan'a değin uzanır hele ki baktriya-grek krallığı türkistan dan gelen göçebe klanlar birliği yüe-çi tarafından yıkılırken kuzey hindistan da helenizm 150-200 yıl daha ayakta kalmıştır

5)anadolu'da yaşamış karyalılar ve likyalılar yunan değil luvi soyundandır helen dillerini değil anadolu dillerini konuşurlar lidyalılar ile balkanlardan gelmemiştir balkanlardan gelenler friglerdir frigler de yunan değil traktır lidyalılar hititlere yakın anadolu'nun yerlisidir

6)adam ol aklını böyle alırlar*

ayrıca alexander miş iskender mış çok sikimde değil banane aq
(#39602176)

ekleyeyim Aynı mantıkla yunanlılar da yunanistan'ın sahibi değildir orta avrupa'dan gelip pelasgas,miken ve girit'den bölgeyi çalmışlardır.
Pontus devletini kuran bile ı.mithridates bile bir fars horasan göçmeni*
Ona bakarsan ege bölgesinde en eski halklar luvi ve pelasgas halkı ve yunan değil o zaman yunanlar da egeli değildir*
Iskernder in helenizm politikasını bilmeden laf sikiştiriyor aq pontus dediğin fars kıbrıslı dediğin kuzey afrikalı ön-asya da gerçek yunan mı var*

Türkler 900-1000 yıldır ege'nin sahibidir.
O helenik şehir izmir çaka beyliği döneminde türk aşiretleri tarafından altay/türk boylarının eline geçti arslanım anlıyorum bir yerlerine batıyor bu acı*
izmire sonradan gelen insanlar derken türkleri kast ediyorsan evet west turanid fenotipe sahipler

Pontid diyor ulan pontus dediğin yunan-romalı değil yunanlaştırılmış fars aşiretleri ve kafkasyalılar ne yunanı aq*
Bebeyim sadece izmir değil tüm egeliler için konuşursak badem gözlü,köse veya seyrek sakallı,kafatası brekisefal ve orta boyludurlar bu özellikleri ile hind-avrupalı halklardan ayrılırlar şimdi kırgızlara da romalı hind-avrupalı der bu aq senin ben hayal dünyanı sürükleyerek öpeyim*
izmirde west turanid oluyor daha doğrusu iç anadolu'dan bütün batıya doğru west turanid-mongoloid fenotip artar senin east med dediğin doğu akdeniz de o da kısmen doğu anadolu da da vardır turanid ama iranid vs. De görülür

Ayrıca romalı diyorsun da anadolu'ya romalılar partlara yani iran imparatorluğuna karşı askeri harekat amaçlı geldiler hiçbir zaman italyadan latin veyahut başka bir italik halk gelip yerleşmedi o yüzden biz romalı olamayız hoş başka bir anadolu halkı da olamayız alayı selçuklu dan kaçıp balkanlara sığındı yani anadolu'da türkistan'ın aynısı oldu hind-avrupalı halklar kaçtı yerini altay kökenli türklere bıraktı

Bu arada doğudan batıya azalır derken anadolu değil tüm dünya türklerini kast ettim*
"Deme bana "Oğuz, Kayı, Osmanlı...
Türk'üm, bu ad her unvândan üstündür...
Yoktur Özbek, Nogay, Kırgız, Kazanlı,
Türk milleti bir bölünmez bütündür... "
Turanid dediğin zaten mongoloid ön-türk ile türkistan'ın türk yayılması öncesi yaşayan tohar,yüe-çi,soğd gibi halklarıyla karışması sonucu ortaya çıkmıştır doğudan batıya mongolid özellikler azalır

Bizim atalarımız olan selçuklu bünyesindeki türk aşiretleri de horasan,iran ve abgan üzerinden yani irani halkların yaşadığı bölge üzerinden anadolu'ya geldikleri için doğudakilere beyaz ırka daha yakın olmamız normaldir bu bizim türk olmadığımız anlamına gelmiyor iran,türk ve fin-ugor kökenli aşiret ve boyların karışımı olduğumuzu gösterir genetik kökenimiz de buna bağlı olarak anadolu değil türkistan,ural ve iran dir.
Ayrıca bazı afşar köylerinde ural kökenli n haplogorup %30 ve üzerinde çıkmıştır bu da türk-macar akrabalığını bir nevi kanıtlar niteliktedir.
Oğuz Türk'ü ve Yörük oğlu yörüğüm. Türklüğün sahibi de benim. Var mı ötesi?
Emir demir ` in (amir teymur) dedigi gibi Türk töresinde küçük büyüğe boyun eger.

Gerci cekik gozlulerin Türk'ten sayılması biraz güç.
evet kardeşim Türklüğün sahibiyiz Türkiye nüfusunun yüzde 70 i Türktür çogunluğu oğuzdur.
Anadolu'da ki mevcut nüfus türk istilası ile batıya balkanlara ve adalara kaçmıştır yani o %15 türk kökenli değil yunan,ermeni kökenli nüfusun toplamıdır

Iranid,east med fenotip iran,horasan ve abgan üzerinden anadolu'ya gelen türkmen ve halaç türklerinde de var anatolid de %10 u geçmez zaten fenotip de ırkı belli etmez mühim olan genotiptir

Asıl yunanlar bence bir kökenine baksın pontus denilen yunanlaştırılmış fars aşiretleri,yunanlaştırılmış kıpti ve berberi kökenli kıbrıs yunanları vs. Ile gerçek yunan nüfusu %10 u zor bulur

Tabi ermenileşen anadolu kavimleri de öyle.

Not:anadolu türkleri genetik araştırmalar sonucu %70 türk kökene dahildir.
yüzde 15 ile memleketin yüzde yüzüne sahibiz. helal olsun biz türklere. büyük milletmişiz.
(#39595953)

Doğu trakya da dahil bütün trakya trak denilen bir halka aitti şimdi Bunlar da yunan deme de*
(#39595943)

Zaten bende geçmişte burada yaşayan yoktu demedim geldik topraklarını istila ettik dedim ki öyle

Anadolu nun selçuklu sonrası nüfus yapısına bakmadan neye göre dedin ki şimdi bunları? Hayır bilmesek ermenilere yapılan bizans 'ın yunanlaştırma politikasını yiyeceğiz

1409 yılında yapılan nüfus sayımında anadolu'da ki halkın %93 ünün türk aşiret ve cemaatlerine mensup olduğu bilinmektedir zaten selçuklu ve osmanlı'nın da roma ve bizans da olduğu gibi kültür emperyalizmi olmamıştır bu sayede 900-1000 yıldır ermeniler ve yunanlar türklestirilmemiş ve içindeki birkaç topluluk harici islamlaşmamıştır

Demissin ki anadolu da nüfus bolluğu olmadı hititleri ne yapacağız? Bunlar dönemine göre gayet kalabalıktı zaten bu sayede suriye'ye kadar genişlediler kendilerini yok eden de tıpkı bizans'a benzer gibi kıtlık ve salgın hastalık sonrası deniz kabileleri ardından da dor istilası oldu bir kısmı yok edildi geri kalanı da suriye'ye kaçtı orada da ufak krallıklar kurdular ardından da semitiklere karışarak tarih sahnesinden çekildiler

Çünkü bir bölgeye başka bir göç olursa diğerini yerinden eder öyle orada yaşayan kavim sik gibi beklemez misal kavimler göçü olunca hunlar önüne çıkan got,alan,vandal gibilerini batı ya sürdüyse,anglo-saksonlar keltleri britanya da adanın öbür ucuna sürdüyse,dorlar hititleri suriye'ye sürdüyse büyük selçuklu de bizanslıları aynı şekilde ege adalarına ve balkanlara göç etmeye mecbur bıraktı bu kadar basit bizanslılar kaldığı yerde sik gibi bekleyip hadi türkçe konuşup müslüman olalım gibi bir şey demedi.
Anadolu hali hazırda geçiş yeri durumda zaten. Şu an bile suriler, Afganlar Avrupa’ya kaçmak icin bu toprakları kullanıyor.

O dönemlerde de bu reddedilemez şekilde vukuu bulmuştur. Örneğin roma buraya geldiğinde kendi vatandaşını getirmemiş, onların üzerine bir kültür kurmuştur. Ki Romalılar yani esas latinler bir avuç insandır. Tüm imparatorluk bölgesel kültürler etrafında şekillenmiştir. Her neyse, bunu söylenen Selçuklu devrinde de görürüz. Lakin Selçuklular kavimler halinde göç ettiklerinden, kendi kültürlerini de getirebilmiş, biraz güç, biraz vahşet(reddedenin alnını karışlarım) ile farklı etnisitelere kendilerini kabul ettirebilmiştir.

Nüfus azlığı ve kıtlık icin ise; bu topraklar hiçbir zaman nüfus bolluğu yaşamamıştır zaten. Sürekli gelişen savaşlar, özellikle doğulu kavimler ile batılı imparatorluklar arasında gerçekleşen savaşların hepsinin bu coğrafyada meydana gelmesi toplu kırımlara sebep olmustur. Ki sasani-roma savaşında güneydoğu Anadolu’da yani Mezopotamya’da iki taraf da önüne geleni sürgün etmiş, köleleştirmiştir.

Fakat belirli bazı şehirler ayakta kalmış, kim fethederse etsin konumunu korumuştur. Antioch, nicomedia, pergamum, ancyra bunlara örnektir. Bu sehirlerde yaşayan vatandaşlar da yöneten değişince buhar olup ortalıktan kaybolmamış, sadece yeni hükümdara bağlanmışlardır.

Bunun kolay olması da otorite boşluğundan ileri gelir, halkın olmayışından değil.

O sebepten, geçmişte zaten burada yaşayan yoktu, biz geldik ele geçirdik demek farazi söylemden öteye gidemez.

Eklemedir koca Konak;
Ek olarak, buna asimilasyon deniyor zaten. Kendi kültürünü ele geçirdiğin topraklarda uygulamak ve diğer etnisiteleri sindirmek onları yok etmez. Sadece sana benzetir.
Ki az yukarıdaki entrylerde örneği verilen Helenistik emperyalizm de buna benzer.

Edit: uzatmaya gerek yok. Neyse krdşm, yüzde binbeşyüz Türk var bu coğrafyada. Bunu diyeyim de konu kapansın.

Hatti ulusu ile alakalı olarak da, başlarına ne gelmiştir? Hangi son onlara layık olmustur?
Cevap vereyim, Yine kültürel erime ile diğer halklara kaynamışlardır. Karşıt mantığa göre hattilerin başını alıp başka yere gitmesi gerekiyordu. Halbuki asuriler, hurriler, bahsedilen Hattiler hep birbirinin mirasını yemiştir.
Yani özünde her gelen bir öncekini sindirmiş, kendine benzetmiş, savaşlar ve istilalar ile de nüfus sürekli baskı altında tutulmuştur. Bu sebepten küçük Asya’da ve eski Anadolu’da bolluk sadece küçük dönemlerde görülür.