bugün

Bir fiildir.

(bkz: ozan)
Ulan yılda bir açıp 1 sezon izliyordum, neden spoiler veriyorsun şerefsiz! Said'in öldüğünü bilmiyordum lan. :/
Ozan'ın kökü. Ozan kişileri ozlaştırır, ozlaşarak tanrı'ya ulaşır. Gök anlamına gelir, -or kökü de tam tersi anlamda yerdir.
Güneş dil teorisine göre düşünüldüğünde -or köküne sahip sözcüklerin çoğu yer ile bağlantılıdır. Özellikle Latin dilindeki örnekleri bunu kanıtlar niteliktedir.
Oswald State Correctional Facility, maksimum güvenlikli güzel bir hapishaneydi ta ki spoiler yiyene kadar..
Dunyanin en kalitrli jantlarini yapan marka.
Televizyon tarihinin hakikaten, en birinci en sağlam en uyandırıcı, kaliteli dizisi. Öncesi tırt,sonrası uyuşturucu.
tüm zamanların en kaliteli dizisi, tek kelimeyle başyapıt.
Tekerlekli sandalyedeki zenci adam her dizinin başında ortasında ve sonunda çıkıp özlü sözler sarfediyor diye dizinin psikolojik ve sosyolojik dalına girerek IMDb puanlarını yalayıp yutması harbi garip durum ya.

ibne zenci takımı adam yakar, italyan yahudi herif ropdöşambırı ile göt kadar hapishanede mafyacılık oynar. Belirli bir konusu yok, başrolü yok, amacı yok.
Asıl gülünç olan ise izleyici ekibinin sırf elit olucam diye şekilden şekile girmeleri, zevk almamalarına ve hatta izlerken içten içe sıkılmalarına rağmen "abi çok iyi yeağğğ" diyebilmeleri.

Nerenin sonradan görmesisiniz olm siz.
bugün itibariyle oz un son bölümünü izlemiş bulunuyorum. genel yorumum:
hapishane yaşamını dibine kadar hissettiriyor dizi ne var ki bir yerden sonra siz de o parmaklıklar ardında sıkılmaya başlıyorsunuz, farklı bir tat arayışına giriyorsunuz ve her oz izlemeye başladığınızda o duvarlar size bile sıkıcı geliyor.

peki en büyük eksiği ne diye sorarsanız; cevabım kesinlikle dizinin belli bir amacının olmamasıdır. aşırı savruk bir dizi sürekli olaylar cereyan ediyor ama bir yol kat edilemiyor.

ha birde diziyi izledikten sonra insanların nasıl vahşileştiklerini görebilirsiniz.
Seni de unutmadık attila çakması sicilyalı uvey kardesimiz, seni de unutmadık.

görsel
oz insana bir sürü hayat tecrübesi ve dersi sunuyor. Gerçekten sadece vakit öldürmek için izlenecek bir dizi değil oz. insanların en çirkin ve en vahşi halini gösteriyor dizi. Pure evil yada tamamen iyi adam yok bu seride. Çıkarları uğruna öldüren, yaşamak için öldüren karakterler hepsi. ilk bölümlerde eski model çekim teknikleri ve görüntü kalitesi biraz rahatsız eder ama alışıyor insan hemen. prison break ile karşılaştırmak bu diziye hakarettir resmen. kerim said ve tobias gibi iki karakterin gelişimi ve hikayesi bile izlemek için bir neden. ryan o'reilly ve onun muhteşem zekasını anlatmaya kelimeler yetmez. Latin, nazi, zenciler gibi arkasında ordu olmamasına rağmen herkesin amına koymuştur. oz izlemeden önce breaking bad diyordum bende herkes gibi ama artık favorim oz.
Bana çok şey kattı.
Gelmiş geçmiş en iyi 3 yabancı dizi arasında yer almaktadır.
5.sezonunda Bıraktığım Amerikan hapishane konulu dizisi.
Hapishanede afrikan amerikalılar, Müslümanlar, latinler, italyanlar, aryan kardeşliği, motorcular... arasında yaşanan çekişmeler çok sürükleyiciydi.
Sansür uygulanmadan sergiledikleri Ağır sahneleri de bolca mevcut. O'Reily kardeşler ve Said favori karakterlerim. Kısa sürede yeniden devam etmek istiyorum.
görsel
En sevdiğim yabancı dizidir. Üstüne tanımam.
efsaneler efsanesidir. zaten ilk bölümünden izleyiciye her an her şey olabilir ona göre he mesajı verir. vize haftasında sınavlara çalışmayıp bitirmeyi başardım iyi bok yedim.
Augustus, adebisi, said, o'reilly, schibatta, vern, beecher ve daha bir sürü akla kazınan karakterler taşıyan, içinde muhteşem felsefik diyaloglar barındıran, hbo ya şükrettiren, gelmiş geçmiş en efsane dizilerden biridir.

Kendi kategorisindeki diğer diziler ise adebisinin kahpesi bile olamaz..
alanında uzak ara en iyidir.

ayrıca dizi - film tarihinin en karizmatik müslüman karakterini barındıran dizidir.

belki de tek karizmatiktir, bilemem.
hiç unutmam nokia 3310 telofonumun ekran profiliydi. cine 5 in anlam ifade ettiği yegane diziydi.

edith: sayın orospu çocuğu eksi verdiğin mouseun tuşunu sikeyim. kolay kolay şahsi küfürde bulunmam ama bu sefer bulunasım geldi. çünkü sen tam süzme bir orospu çocuğusun. sözlük içi oy verme özgürlüğünün de ta amına koyayayım.
pek çok dizi izlemiş olan bünyem için belkide yeri doldurulamaz olan tek yapıt. bir hbo klasiği. 1997-2003 seneleri arasında aktif yayın hayatını sürdürmüştür.

Mükemmel oyunculuklar, gruplaşmalar, çeteler soğukkanlı ölümler/cinayetler... hepsi bizi içine çekip derinden etkilemişti çok.

Özellikle Ryan o'reily karakteri kurnazlığı ve zekasıyla kendine hayran bırakmıştır.

Augustus Hill'in aforizmalarınıda unutmamak gerekmektedir kanımca. *
bu sanata dizi demek küçümsemek olur. 2019 yazında izlemiştim 1 2 ay da bitirmiştim. gerçekten öğretmen gibi. bana çok şey öğretti. ve favorilerim kareem said, ryan oreily!!
Hbo num her dizisi gibi muhteşemdir.
ve, meksikalı miguel alvarezin o kadar ilerlememesi gerekiyordu. onunda hikayesini bboş yere uzattılar bence. bu dizi dışında yeri tutmaz ama shameless ve rick and morty de öneririm. saygılar..
Şu gün çekilse bu kadar güzel olmaz.

O zaman yakaladıkları gerçekçiliği yakalayamazlar.
Ne zaman bir depresyon haline bürünsem bu diziye başlarım.

Bendeki yeri finalinin burukluğu gibidir, eksik kalmış her halimi bu dizi sunar bana.