bugün

(#10208867) nolu entryimde bahsettiğim üzere bir dönem bağımlısı olduğum ve 10 aylık sürede 10-15 gün dışında kesintisiz kullanmış olduğum burun açıcı sprey. sigaram yoktur alkolüm yok gibi bir şeydir ama şaka gibi bir otrivine bağımlısıydım. mentollü olanından kullanıyordum felaket etkili bir meretti bu hayatımda en çok otrivine kullandıktan sonra nefes alıyorum ama 8 aydır bunu kullanmıyorum ve ameliyattan sonra geçen doktora gittiğimde uzun süre kullanmanın çok zararlı olduğunu öğrendiğim meret.

bu mereti uzun süre kullandığım için ameliyat sonrası burun içindeki kabuklanmalar normal bir insana göre daha yavaş iyileşiyor. doktorumun söylediğine göre burun içindeki damarların yapısını bozuyormuş. ,

bu entryi okuyan tüm otrivine bağımlılarına sesleniyorum özellikle geceleri burnunuz tıkanıyorsa bir kulak burun boğaz doktoruna görünün otrivine sadece kısa vadede yararlı gerekiyorsa ameliyat olun benim yaptığım gibi ama sorunu kökünden çözün derim.
uzun dönem, vermiş olduğu aşırı rahatlamanın cazibesinden dolayı, insanı kendine bağımlı yapan sprey.
ne güzel kurtuldum diye seviniyorken kışın hissedilmesi ile geldi yine tipini siktiğimin.
buradaki ilgili entryleri okuyunca tırstığım sprey. ömr-ü billah rahat nefes alamamış bir insan olarak söylüyorum ki şu son iki haftamda beni bir bu sprey bir de sevgilim mutlu etmiştir. her gün iki doz sıkıyorum (biri yatmadan önce biri de öğle saatlerinde) ve resmen yeni bir burun takılmış gibi pürüzsüz solunumlar yaşıyor, rahat nefes almaktan adete orgazm oluyormuşçasına keyif alıyorum. lakin gördüm ki ilacın bir haftadan fazla kullanılması tavsiye edilmiyormuş. şimdi kara kara nasıl vazgeçeceğimi düşünüyorum sevgili sözlük.
şu sıralar uykusuz gecelerimin tek dostudur. her kış 1-2 sefer yardımına ihtiyaç duyuyorum.
hayatımda gördüğüm en etkili ilaç. hani ilaç kullanmanın bir adabı vardır. yok tok karnına kullanılacak, yok şu doz alınacak, yok şu kadar devam edilecek vs. burnunuz mu tıkandı? birer fıs otrivine sıkın deliklere, ardından 2 dakika içinde ne tıkanıklık kalıyor ne de başka bir şey! hani ilaçlar hemen etki etmezdi? hani uzun süre düzenli kullanım lazımdı? tam tersine bu ilacı uzun süreli düzenli kullanmamak lazım.

şu an burnum fena halde tıkalı. nefes alamıyorum, ağzımı açınca da boğazlarım üşüyor. deviasyon da var zaten burunda. yanımda bir şişe otrivine menthol var. sıkıp sıkmamak arasında gidip geliyorum. sevmiyorum ilaç kullanmayı, istemiyorum bağımlı olmayı. ama hakikaten de çok zor be şu burun tıkanıklığıyla yaşamak. bilim insanları diğer hastalıklara da böyle ilaçlar yapsalar da anında geçse ya bütün problemler.
insanların nasıl bağımlı olduğunu anlamadığım ilaç. tamam süper bir şekilde burnu açıyor ama biraz fazla açtığından dolayı rahatsız ediyor. tıkanmadığı sürece sıkmam, böyle aşını hava alan burunla dışarı çıkılmaz, çok sinir. ayarında açık burun her zaman daha iyidir.
Bu sprey yüzünden 3 kere burun ameliyatı oldum. Kesinlikle bağımlılık yapıyor. Hatta resmi gazetede 2 tam sayfa 5 günü geçtikten sonra bağımlılık yaptığını ve zararlarını anlatan bir haber bile yapılmıştır.
hakkındaki söylentiler gerçektir. çok yakınımdaki bir kişinin bu ilaca bağımlılığını ve burnunun zarar görmesi sonucunda da ameliyat olma zorunluluğunu duyduğumda, insanları sürekli bu ilacı kullanmamaları konusunda uyarıyordum. lakin kabus dolu son gecemde nefes alamazken beni yaklaşık iki dakikada öyle bir kurtardı ki anlatamam. tavsiyem ilacı kullanmayın ama elinizin altında mutlaka bulunsun. ayriyeten nazal sprey kategorisinde zararsız ilaçlarla gününüzü kurtarmanız da imkanlar dahilinde.
bir haftadan fazla kullanılırsa burun kıkırdağına zarar veren burun açacağı. bir nevi, soba borusunu açan fırça gibi işlevi olan burun fırçası.
bağımlılık yapar.
Tıkalı burnu anında açmasına rağmen bağımlılık yapan sprey.

Bir sene boyunca kullandım bu illeti. Sigara içenler nasıl 1-2 saatte bir yakıyorsa ben de 3-4 fıs çekiyordum burnuma. Bir senelik kullanımın sonuna doğru iyice koku alamamaya, yemeklerin tadında sıkıntı çekmeye başlayıp doktora başvurdum. Biraz daha geç kalsam koku alma duyumu kaybedeceğimi söyleyip tedaviye başladı.

Mümkün oldukça uzak durun..
burun açtırgacı.
bağımlılık yapar. insanı kısır döngüye sürükler; kullansan nefes alamazsın, kullanmasan yine alamazsın. o yüzden beş günden fazla kullanılmamalıdır. bunları ben mi söyleyeceğim biraz prospektüs okuyun. zaten sinirliyim.
aslında içinde sadece 5 günlük doz bulunması gerektiği halde ağzına kadar doldurulmuş sprey.

madem 5 günden fazlası zararlı, niye 20 günlük ilaç koyuyorsun içine?
dünyanın en büyük mucizesidir. kesinlikle.
bir sprey. 3 gecedir burun tıkanıklığı sebebiyle uyuyamam nedeniyle başlayacağım. 72 saatte sadece 10 saat uyur mu lan bir insan?
1 hafta gibi bir süre kullandıktan sonra aylarca hiç koku alamadığım için artık uzak durduğum spreydir. Şimdi 30 küsür lira verip okyanus suyu gibi bir şey aldım o da hiçbir işe yaramıyor.
iki günde bir yatmadan önce bi sağa bi sola fıslattığım ilaç. bu durumda bağımlı mı oluyorum yetkili birileri aydınlatsa?

ayrıca; (bkz: süphanallah ibretlik bir ilaç)
uzun yıllar kullanan arkadaşlar var henüz bağımlılığını görmemişler öyle bir sprey.
aldıktan sonra 5 gün kullanıp 3 gün ara vererek tekrar 5 gün kullanmanız tavsiye edilen burun spreyi. 1 senedir çözemediğim geniz akıntım için dün itibariyle kullanmaya başladım kendisini, bakalım neler olacak ama burun dolması ve hapşırma sıkıntımı şimdilik çözdü gibi görünüyor.
sinüzitten muzdarip olanları iki arada bir derede bırakandır.

bundan çektiğinizde burun akıntınız kesilr ama kesif bir baş ağrısıyla da başbaşa kalırsınız.
Lanet iğrenÇ bir şey. Tam 9 ay kullandım. Sinüzit ve burun tıkanıklığı. Bağımlısı olmuştum, bayramda ,haftasonları eczane arıyorduk sürekli. Buluncada 3-5 paket alıyordum 5tl idi. Bağımlılık derecesi cok yüksekti ta ki bir gün koku alamamaya başlayana kadar. Ulan akvaryumcuya girdim, o pis su yosun kokusu yok dedim abi ne yaptın koku gitmiş falan adam şaşırdı hiÇ bir şey dedi aq dünyam yıkıldı o an anladım. Gittim hastaneye dediler konka hipertofisi 3 gün iÇinde Ameliyat oldum su an yine hafif tıkanıyor, kaya tuzu ve su işi görüyor.
mucize ilaç. benim gibi kulağı arızalı olup da basınç dalgasından dolayı sümküremeyenler için daha da mucizevi ilaç. normalde ilaçların öyle aman aman etkili olmadıklarını düşünürüm ama bu müstesna.

kokain misali burundan çekilir. ilk 3 fıs havaya sıkılır, fısfısın boşluğu alındıktan sonra burna köklenmek suretiyle zevkinize göre 2-3 fıs gömülür. ilk 5 saniye sessizlik ardından beyinden kekremsi bir tat gelir ağzınıza. işte bu tadı alıyorsanız bilin ki artık rahatlıkla izmir körfezini dolduracak kadar sümkürebilirsiniz.

bağımlılık dalgasını bilmiyorum o kadar fazla kullanmadığım için ama dikkatli olmakta fayda var. böyle güzel bir ilacın bağımlısı olup da tolerans eşiğini geçmek istemezsiniz emin olun.
Allah doğuştan burnumuzun içine bu tatlı şeyi monte edip olası bir grip halinde oda spreyi gibi dakika başı fıslatmaya ayarlasaydı çok şık hareket olabilirdi.
bilgisayarlardaki antivirüs gibidir virüsü sileyim diye yüklersiniz ama o sizi siker. kullanmayanlar sakın başlamasın sonra çok sıkıntı çekerler.