bugün

ilginç duygulara gark ettiren durumdur.

aslında başlıktaki karakter sayısı izin verecek olsa, toplu ulaşım araçlarına gibi bir genelleme yapılacak olsa da, daha çok otobüslere binerkene vuk'u bulur bu olay.

hani durakta beklersiniz, ''nasıl olsa yeni geçmiştir benim otobüs, yak bi cigara'' dersiniz, sigarayı yakıp da, ciğerlerinizden küfür yiyip de '' yapma etme eyleme olm, bak bi gün çekerim kulaklarını'' laflarını işitmeye başladıktan sonra, arkanıza yava$ yava$ bir kalabalık birikir. hepsini de süzersiniz;

- bak bu şimdi benden önce binse kimseye yer vermez, önüne geçmem lazım...
- bu teyze de, ''nasıl olsa yaşlıyım, en öne ben kurulurum'' havası taşıyor. o havaları çok gördük teyze hanım, sabahın 08.00 ından beri okulda imanım gevremiş, kulaklarım hala aynştay'ın daşaklarını yalıyor, arkama geçiverirsin... varyasyonlu düşünceler eşliğinde yoldan beliriverir otobüs. hemen atlarsınız ön tarafa. bir de allah ın işi ya, otobüs de tam önünüzde açar kapıyı. işte o andır ki, herkesin önünde binersiniz otobüse; eğer bir de otobüs boşsa, otobüsümüz size, istediğiniz koltuğa kurulabilme seçeneğini sunar. evinize doğru yol alırsınız.
(bkz: birinç)
kafir bizans kralının karşısında tir tir titreyen kalabalığın içinden ayağa ilk kalkan kişi olup " kara murat benim! " diyenin karizması gibi bi şey olsa gerek.
en uygun koseyi bulup sotelenip uyuma pozisyonu almak icin daha iyi bir zaman olamaz.
" o kadar sıra bekledim, yoruldum, söyle pencere kenarına mevzileniyim bari. " şeklinde düşünen kişinin karizmasıdır. şöförle göze göze gelip " 2 saattir seni bekliyorum istersem seni de ordan kaldırırım oraya otururum. " bakışı atmayı da ihmal etmez.
özel arabası olmayan ya da arabası yolda bozulan şahıstır ki; herhangi bir karizması yoktur. aksine karizma bozan bir olaydır...
olmayacak karizmadır, yanlıştır, otobüse son binen daha karizmadır. tüm oturanlar o son binen kahramana bakar durur. ayakta olana kim bakmaz.
belediye otobüsü söz konusu olduğunda özellikle yazın ya klimanın soğuğunun geldiği yeri kapmak yada gidilecek güzergah yönünde gölgede kalacak tarafta oturmak açısından kesin karizmadır fakat biletli bir şehirler arası yolculuk olayında biletinizde en arka koltuk yazıyor ise hiçbir karizması olmayacak olaydır.