bugün

avrupa'da köleliği kaldıran 2. devletdür.*
hoşgörü, dini özgürlük, adalet gibi kavramları şu an ki özgür(!) avrupadan daha önce ve daha iyi bir şekilde devlet yönetimine sokmuş imparatorluk. an itibariyle tarih bilincinden yoksun kişilerin lekelemeye çalıştıgı 700 yıllık şanlı tarihimiz.
hataları yok mu?.. var tabii ki..
Veledi zina padişahı var da roma ve bizans çok mu farklı diye sordurur.
bu sıradan monarşik devlet olmasaydı acaba şimdi onları eleştirenler orta asyada bozkırlarında koyun otlatacaklarının farkındalar mıdır acep? Artık babaları çinli mi olurdu yoksa selçuklu'nun anasını ağlatmış olan moğollardan mı olurdu bilinmez.

hani kendileri derler ya sürekli sen anandan yine doğardın ama baban kim olurdu bilemezdin diye.

(bkz: haramzade olmak)
geçmişimiz, bu toprakları bize vatan yapan devletimiz.

bu arada sanayi devrimini maalesef atlamış olan devlet. sadece buna yanarım.
bazi ibnelerin geri gelmesi ya da yeniden kurulmasi icin gotunu yirtiklari devlet.

yikildi artik bitti nedir bu osmanli ruyasi boyle anlamadim gitti.

amk neyin inadi bu osmanli yeniden kurulsa ne olacak, halkin hic soz sahibi olmadigi babadan ogula gecen yonetim gelse ne olacak.

sana verilen secme secilme hakki gotune mi giriyor, istemedigimi secmiyorum bunu istemiyorum diyebilme hakkin var bumu batiyor.

bazilari osmanli gelince seriat gelecek diyor, lan ibne seriat grlse ne olacak seriatida birileri kendi cikarlari dogrultusunda sekillendirecek yine yaragi yiyen sen olacaksin.

neyse cok kufrettik sen bu hayallerle yasamaya devam et bi bok olmayacak ama sen devam et.
hele osmanlının ruslarla savaşmış olması... düşünsene solcular için nasıl bir nefret sebebi...
bilinenin aksine türk değildir. ulus devlet değildir, türkçe kullanmamış, türke saygı göstermemiştir,arap ve ermeniler bile türkten üstte tutulur.
zaten bir çok padişah bile tam türk kanı taşımaz(aslında türkiye sınırlarında kimse tam türk kanı taşımaz çünkü orta asyadan sonra bariz değişikliğe uğradık) misal 2.selim anası hürrem bence türk değil 2.selim.
1.murat'ın annesi aslen rumdur başlarım böyle devlete ortalıkta türk yok adı türk devleti.
2.bayezid'in annesi arnavut asıllı gülbahar hatundur.
misal kösem sultan asıl adı anastasya rumdur.
bunların hepsi böyle neymiş osmanlı torunuymuş lafa bak ben türküm osmanlı torunu falan değilim o zaman sorarlar rum musun, ermeni misin, türk müsün çünkü osmanlı türk değil imparatorluktu hiç bir zamanda türküm demedi. dese de şaçma olurdu çünkü romalılar ne kadar italyansa osmanlıda o kadar türktür.
yani osmanlı=türk, arap, kürt, balkan halkları, kafkas halkları, lazlar demek osmanlı eşit değildir türk.
osmanlıyı güçlü kılan şey ibni sina'lar. ibni haldun'lar. farabilerdi. kısaca emevi sonrası arabların kurduğu beytül hikme'lerde yapılan ilimle araplar ve türkler güçlendi avrupa ve hristiyanlar karşısında. selçuklu aracılığıyla bu bilgi birikimini kendine aldığımız için büyüdük o kadar. Sonra ne mi oldu? ilimle kazanılan savaşlar topraklar.

Sadece iman gücü ve bilek hakkıyla kazanılmış gibi yapıldı. Kazanılan her savaşta daha bir böbürlenildi. Avrupa küçümsendi. ilim irfan Endülüs ile batıya geçti. O gün bugündür de batıda. O ilim ve irfan gerçek manasıyla bu topraklara girmedikçe ve giren bilgi bir felsefe ile sistematik olarak harmanlanmadıkça ne dede korkut kurtarır gibi ne de övünüp durduğumuz tarih. Siyasetçi demaagojileri ile perçinlenen bir kaç retolik avuntu kalır geriye.
600 küsür yıl hanedan değişmeden yönetilebilmiş tek devlet. imparatorluk derdim ama sömürmek gibi iğrenç bir huyları yoktu elhamdulillah. fethettiği yerlerden aldığı verginin fazlasını, hizmet olarak götürmüştü. bu yüzden devlet-i ali osmanlı bence en yakışan isim..

hasta adam denilen dönemde bile abdülhamid gibi bir padişaha sahip olabilecek kadar yüksek bir devlet. abdülhamidin yaptıklarını da ben anlatmayayım isterseniz açın bir iki kitap okuyun

kısacası ezbere konuşmakla bitmez osmanlı...
içinde taşıdığı osmanlı ruhunun farkında olmayan, bazı cumhuriyetçilerin kabul etmediği, ben onların torunu olamam dediği devlettir. unutulan bir şey vardırki, çok övdükleri istanbul,ankara,izmir kısaca anadolu, bizlere onlardan mirastır. osmanlı'yı kötü yöneten karı kızla vakit geçiren bir kaç padişahı, tüm osmanlıya ve osmanlı hanedanına mal etmemek gerekir.

(bkz: biz osmanlıyız)

not: rejime saygım,sevgim ve bağlılığım sonsuz. kastettiğim vefasız oluşumuzdur...
Yaşadığı dönem en büyük medeniyetlerden biri olmuş türk imparatorluğu.
saygı duyulması gerekendir. tıpkı cumhuriyete de saygı duyulması gerektiği gibi...
dünyanın en büyük devletlerinden biridir.600 yıllık bir geçmişi vardır.birçok kkonuda dünya devletlerine öncülük etmiştir.fakat bir o kadarda kendinden sonraki nesili kadar aşağılanan bir devlet olmaktan kurtulamamıştır.
hülasa; kah iyi yanları, kah olmaz olası denilen kötü yanları da olan ama ecdada saygı babında, en azından iyi olanlarına hürmeten saygı duyulması gereken büyük devlet.