bugün

"sultanlık, padişahlık olan imparatorlukta kölelik olmaz mı? buna yok diyecek insan tarih profösörü olsa kaç yazar, boşa okumuş demektir sadece o kadar. kör müyüz, neyin ne olduğunu bilmiyor muyuz?" gibi sözler sarfettiren güzel başlık.
osmanlıda kölelik yoktur, kulluk vardır denilerek cevap bulacak soru. kullar da asla amerikadaki zenci köleler gibi boğaz tokluğunu çalıştırılmamış ve belli bir maaşa tabi tutulmuşlardır. bu yüzden kölelik kavramı osmanlıda yoktur.
lisanslı manita.
kölelik vardır. ozaman ki bütün dünyada kölelik vardır. şuanda kölelik var. ne yani elimize üç kuruş para verildi diye gerçekten kendimizi özgür mü sanıyoruz? gayet te hep köleyiz. sadece ad değiştirdi işçi,memur,öğrenci,emekli.
cariyeler osmanlı zamanının hizmetçileridir.
cariyeler seks kölesi oluyor afedersin.

ama pardon ya ben ecdadın yüz küsur karıcıkları hakkın da nasıl böyle birşey yazdım ellerim kırılaydı da yazmıyaydım.

harem kadınların doyurulduğu sahip çıkıldığı eğitim aldığı bir yerdir, yoksa öyle her gece ayrı bir pompa * kimin haddine.
cariyeleri sex kölesi olduğunu söylemek tipik hasan sabbah ın mürüdlerinin haşhaş kullandığını söylemek gibi birşey. hasan sabbah olayını 100 yıl sonra gelen marco polo uydurduysa cariyelik uruspuluk olayınıda istanbula gelen gezginler uydurur kitapları satsın diye zamanında. hangi tarihçiden öğreniyosunuz bi bilsem bende.
edit:hareme erkek yüzyıllar boyu girmemiştir. yapım aşamasında sadece italyan bir ressam girmiştir o da yapım aşamasında. yusuf hallacoğlu,ilber ortaylı,halil inalcık gibi tarihçiler de böyle der. ismail hakkı uzunçarşılı da.